| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: За радиоточките...  (Прочетена 115455 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
За радиоточките...
« -: 17 Юни, 2014, 22:41:13 »
Бургас е един от малкото останали градове които поддържат своята общинска радиотранслационна мрежа. Та в един блок, който е радиофициран се зададе въпроса "Колко аджеба е напрежението в радиомрежата?". Аз като технически грамотен човек казвам - "На абонатният високоговорител пише Uвх=30в следователно трябва да е 30 волта." Един човек обаче мери с електронен мултицет и изкарва напрежение между 1,6 и 2,8 волта. От там нататък почва едно спорене как трансформаторчето в "точката" е повишаващо и вдига от 1,5 волта до необходимото да задейства говорителчето. Освен това се оказва че на 5 етаж точката свири по-слабо отколкото на втория етаж. На третия и четвъртия етаж е правен основен ремонт на апартамента, а радиоточките са свързани паралелно на радиомрежата.
Похвално е че се поддържа подобна социална услуга в днешно време. Обаче малцина са хората които се възползват от тях. Това са предимно възрастни хора. А радиоточката навремето се е правела да бъде сигурен информационен източник по време на война (и не само). На мен лично ми доставя удоволствие да слушам програма "Хоризонт" от ВА "Тонмайстор".
Нека напишем нещо повече по тази малко обсъждана тема. Къде все още има жично радиоразпръскване. Какви са параметрите на мрежата. Каква е слушателската аудитория. Има ли място за радиоточките в днешния WI-FI свят?
В големи учреждения (имам впредвид заводи и предприятия (където има останали)) все още се поддържат жичните радио-мрежи и се излъчва Българското Национално Радио.
Голям кеф беше на времето да извадиш "говорителя" през прозореца и да си слушаш БНР докато правиш нещо на двора.
:)

И малко видео материал по темата
http://novanews.bg/news/view/2014/04/04/72208/в-село-караманово-още-имат-радиоточка/

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: За радиоточките...
« Отговор #1 -: 18 Юни, 2014, 07:34:47 »
С цел да се намалят загубите при преноса на сигнал напрежението на транслационната мрежа е високо. Трафчетата на т.н. радиоточки са понижаващи,а не повишаващи. В интерес на истината не съм поглеждал какво пише на точките,но усилвателните стъпала ,които се ползваха и явно още се ползват бяха с изход 120V. Явно впоследствие това напрежение допълнително се редуцира до необходимите 30V. Напрежението в транслационната мрежа е със звукова честота,така че меренето с мултицет е обречено. Поне с евтините мултицети. Разликата в нивото на сигнала идва вероятно от производствени разлики-в радиоточките се влагаха няколко различни вида говорители-от 0,3 до 3W. От друга страна трафчетата едва ли се напълно еднакви. Другото възможно- някой се е закачил с директно свързан говорител. Претоварва се мрежата и около "пиратския" говорител всичко почти млъква. Това бях направил като ученик-в Русе в квартирата. От де да знам какво има в бакелитовата кути? Гледам високо на стената контакт за точка,намерих един говорител и го забучих. Свирна,че даже беше много силно. Да,ама комшиите се оплакали че точките наоколо свирят и спират когато си искат. И един ден съм забравил да изключа говорителчето. Тръгнали на проверка и работата лъснала. После ни теглиха едно конско. Та такива неща около радиоточките....
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: За радиоточките...
« Отговор #2 -: 18 Юни, 2014, 07:37:06 »
И при нас в гр. Белене имаме още радиоточки  :) . Към общината са, годишно мисля, че няколко лева (4-5) е таксата, настроени са на "Хоризонт". Понякога на места заглъхват, като завали дъжд пак се оправят  8) , казват все още съобщения по тях  ;) за някои събития в града.

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: За радиоточките...
« Отговор #3 -: 18 Юни, 2014, 08:21:15 »
В Русе още има кабелно радиоразпръскване.Усилвателите в пощата са транзисторни и изхода им е на 120 волта.Тук-там се виждат трансформаторите 120 на 30 волта.Изглеждат като голяма консервена кутия закачена на една планка.Ако още я има ще я снимам на един блок в нашия квартал.В нея има траф,и 4 предпазителя особенна конструкция-приличат на съпротивление с по два ножа-приличат на щепселни ножове от трифазен щепсел.Когато някой се закачи директно с говорител останалите точки млъкват.На всеки извод за апартаменската точка има последователно съпротивление отвън в кутията но на много места липсват съпротивленията.Тяхното предназначение е -при включнате директно на говорител да се намали затихването на останалите абонати.Отделно в мазата в кутията от която става разпределянето по клонове на сигнала има също съпротивления.Продухването на некоректни потребители става чрез директно подаване на 36 волта от разделителен трансформатор  към мрежата.Следва лек пушек от говорителчето и проблема е оправен-останалите абонати слушат отново.Изпитан метод.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #4 -: 18 Юни, 2014, 09:16:45 »
Интересно.
Хубаво е това, че и в други населени места още се поддържат радиовъзелите. А това за директно включения високоговорител не знаех че става. Винаги съм си мислел, че директно включен говорител би изгорял. За затихването на сигнала за който говоря в първия ми пост според мен е по вероятно при ремонт да са разкачили кабелите и да не отива сигнал по нагоре, защото от едната розетка се взимат кабели и се отива на по-горната, а от нея се взимат за следващата и т.н.т или във всяка розетка има по 4 кабела по 2,5 квадрата. Съпротивления не се забелязват. И двете радиоточки са едни и същи - от рядката българска марка "Прогрес" (мисля че беше) с говорителче 0,3 вата, 4 ома. Даже наскоро във форума имаше тема със звънец сложен в кутия от въпросните устройства.
Разбрах също така, че и в гр. Айтос в бургаско също има активна радиомрежа. В доста села също явлението е масово. Като се замисля радиоточки има доста покрай нас. Например един хипермаркет или мол или бензиностанция... Музиката която се чува или когато викат някого - ами че това са си радиоточки  :)

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: За радиоточките...
« Отговор #5 -: 18 Юни, 2014, 10:05:48 »
На хипермаркететите и бензиностанциите имат собствен радиовъзел свързан с тунер и предават също служебни съобщения.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #6 -: 18 Юни, 2014, 10:41:59 »
Мда, 30 волта е напрежението но не може да се измери с мултицет, освен ако не се подаде тестов сигнал 400 херца примерно. Така звуковия сигнал МНОГО рядко и за кратко достига максималната си мощност респективно амплитуда, и измерването с мултицета, ако ще да е True RMS ще даде погрешни резултати. И пак не знам дали е 30 волта ефективна стойност или амплитудна.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1975
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #7 -: 18 Юни, 2014, 13:54:19 »
Връх до връх при тестов тон 1000Хц.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #8 -: 18 Юни, 2014, 16:02:25 »
Оо значи в същност е 15 волта амплитуда, или 10.6 волта ефективна стойност. Предполагах че е по-височко напрежението, ама явно ги е било шубе да не убие някого :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1975
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: За радиоточките...
« Отговор #9 -: 18 Юни, 2014, 17:54:46 »
Ами, има всякакви линии! В зависимост от броя абонати и дължината на кабелите съм виждал 30, 70, 120 и 160 волтови изходни намотки на транслационни усилватели. Имах едно стъпало някога с 4 броя 6П3С и имаше всичките тези напрежения.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: За радиоточките...
« Отговор #10 -: 18 Юни, 2014, 18:25:00 »
Да, но после при абоната има трансформатор който понижава. Явно не са очаквали да има много отдалечени от трансформатора абонати.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: За радиоточките...
« Отговор #11 -: 18 Юни, 2014, 19:22:13 »
За градове явно се използват линии с по-високо напрежение. На доста места се виждат понижаващи трафове. На външен вид приличат на саксия в която влизат кабели. Те понижават до 30 волта и от там по входовете на блока. Виждал съм и трансформатори на които капакът (приличащ на саксия) е паднал и е сложено отрязана наполовина 5 литрова дамаджана за минерална вода.  :D Подобни изпълнения с дамаджана съм виждал и на улични лампи, но това е друга тема.

Неактивен Ricarq

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 432
  • Населено място: Габрово
Re: За радиоточките...
« Отговор #12 -: 18 Юни, 2014, 21:30:25 »
В Габрово също все още действат радиоточките , особено в апартаментите ги има почти на всякъде и тук - там останки по предприятията.  Излъчва се програма "Хоризонт" , като мисля че беше всеки делничен ден ( живея в къща и нямаме такава екстра) се излъва Общинското радио "Габрово". Вървят по него много обяви - предимно за работа , услуги , даже и дърва за огрев се  предлагат :) - възрастните хора го възприемат като основна информация за Габрово.   . При  нас няма такса, мисля , че се поддържа от общината.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Плевен
Re: За радиоточките...
« Отговор #13 -: 20 Юни, 2014, 17:02:06 »
В град Плевен също функционира радиофикацията,като освен програма "Хоризонт" се излъчва и общински заседания.От радиотранслационната уредба излизат най често 240V срещат се и 120V .Това напрежание е високо за да се намалят загубите по фидерните линии.Фидерна линия се нарича от радиоуредбата до абонатния трансформатор както го нарече един колега тук САКСИЯ.Абонатния трансформатор намалява високото напрежение до 30V като изходната мощност която може да отдаде 20W.Един такъв трансформатор може да захрани около 40 радиоточки "Тонмайстор".Във всеки жилищен блок в градовете слагат по един абонатен трансформатор на блок,където малко се озорва защото има по 90-140 домакинства в блок.По селата ги слагат по дереците и ако сте забелязали вървят два кабела фидерна и абонатна линия.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: За радиоточките...
« Отговор #14 -: 30 Юни, 2014, 15:10:31 »
Хубава тема. Напомни ми за времето когато като радиотелефонен техник отговарях и за радиовъзела в предприятието. Всичко хубаво, но в един момент започнаха да валят оплаквания, че радиоточките свирят много слабо. Проверявам, всичко нормално. Ясно ми беше, че някой шунтира мрежата като  е включил директно говорител. Добре, но да тръгна да проверявам всичките някак не върви. Та вечерта си говорим с приятеля ми, който беше радио инженер в пощата. Той ми каза как техните техници оправят при такъв проблем мрежата в цялото населено място - просто и гениално. Е "ремонта" се прави по време когато няма шанс някой да се "заиграва" с мрежата. На следващия ден оставам аз след работа, откачам линията от радиоуредбата, закачам я към един щепсел и за около 5-10 секунди го включвам в мрежата 220 в. На следващия ден всички доволни, точките си свирят нормално, само от един от цеховете идват и ми се оплакват, че радиоточката им която предния ден е свирила много силно сега въобще не иска да свири. Ами няма как да свири щом като говорителя, който е бил свързан директно е изгорял.  :drinks:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |