| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851  (Прочетена 26662 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #30 -: 23 Ноември, 2019, 15:35:40 »
Ако ще е модулация с една честота, то и PWM в Arduino (ATmega328, Timer1) се справя "някак си" за генериране НЧ синус.
Не че ми допада (MCU е заето, висок шум и др. негативи), но е вариант.

Изходът е филтриран с RC+LC със стойности ... наОко :).

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #31 -: 24 Ноември, 2019, 08:03:24 »
 :D Ти ме уби... след няколко дни на порив към високи параметри, избираш такова решение...
Мисля, че схемата която открих (какво мислиш за нея?) ще ни даде не само добър модулационен източник, но и читав източник за НЧ тестове. Ще се опитам в понеделник да нахвърлям някакво предварително подобие на обща схема да го обсъдим.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #32 -: 24 Ноември, 2019, 10:05:54 »
... избираш такова решение ...
Само споделих вариант :), (с КНИ: по-нискък от еднотранзисторен генератор с двоен Т-мост, без да вземаме под внимание другите лоши параметри).
... схемата която открих (какво мислиш за нея?) ...
Експериментирай, използвай :). Писах по-горе виждането си за минимум аналогови възли.
НЧ-генератор с ОУ-та с необходимост от висококачествени компоненти, с необходимост от точна настройка (осцилоскоп, зв. карта и др.), с непредсказуеми параметри (напр. темературното изменеие на честотата) ...
---
Ако желаният изходен сигнал е напр. до Fmclk/2 = 12,5 MHz (по-добре до Fmclk/3 = 8,3 MHz), то два AD9833 готови модула (~1,5 $ в Aliexpress) се справят. Получавам и два независими функционални генератора в едно (синусоидален, триъгълен, правоъгълен изходен сигнал).

Ако цената не е определяща, то и напр. AD9959 бих сложил с 4 генератора (и необходимост от добра печатна платка :)).
---
Впечатления от работата на MC1496 като АМ-модулатор някой има ли? (добра ИС от миналото, за DSB/SSB съм я ползвал, устройствата при мен още функционират). Двуполярното захранване ми е някаква трудност. Може да тествам с "изкуствена средна точка" (с/без ОУ?) от 12V на +6/-6 или +8/-4V?.
---
Конструкция на модулчета виждам (както ми е почти всичко самоделно при мен): махаш/слагаш блокче, добавяш друго, прескачаш (с поялника, с релета, с муптиплексори ...) :).

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #33 -: 24 Ноември, 2019, 12:39:08 »
Аз имам добър опит с AD633,в момента струва 10.80лв. без доставката. Проблемът е, че тази интегралка има само един вход за LO и пак няма да избягаме от още един ОУ за смесване на двата сигнала за управление - АМ и АРУ.
По отношение на готовите модули - за мен далеч не са най-доброто решение. Много често си оставят ръцете по платките. Например, на изхода на 9834 мисля да използвам следната схема, вместо класическата терминация:

124476-0

Тя потиска силно не само четните хармоници, но и синфазните боклуци, като утечката на часовника. Трафчетата са много евтини, по около 1$, и допринасят за правилното натоварване на ЦАП в генератора, защото изолират изходите от променливия импеданс на филтърния блок.
https://cdn.macom.com/datasheets/MABA-007159-000000.pdf
https://cdn.macom.com/datasheets/MABAES0060.pdf
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #34 -: 24 Ноември, 2019, 13:23:42 »
AM модулатор с MC1496 (1МП1496 България), класическа схема, захранване: с "изкуствена" земя с ОУ NE5534, 8V/4V от 12V.
- вход ВЧ: генератор от първото съобщение на темата, честота: 760 kHz
- вход НЧ: лаб. генератор, 100 mV

Необходими са настройки на нивата на входните сигнали и на нивото на носещата. Доволен съм от експеримента, независимо, че теста изпълних на "пластмасова платка" (breadboard), обемен монтаж. Схемата позволява 100% АМ mod. (и повече, но се появяват странични ленти).

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #35 -: 24 Ноември, 2019, 14:22:19 »
Много добре работи! Има леко заобляне на върховете, но е съвсем в реда на нещата. За съжаление интегралката не се предлага почти никъде по сериозните доставчици вече, а ми се иска да вложа компоненти с бъдеще, които ще имат дълъг срок на доставка, особенно ако ще правя платка за цялото нещо. Благодаря за теста, показателен е.  :drinks:
Винаги съм намирал гледката от втората картинка за много крсива и някак...естетична! :) Да живее АМ!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #36 -: 24 Ноември, 2019, 14:36:32 »
В MOUSER я има в изобилие, ON SEMI я произвеждат и се използва и днес тази схема. Няма да има проблем занапред да се намира. Във ФАРНЕЛ също я има.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #37 -: 24 Ноември, 2019, 14:44:27 »
Виж ти, съвсем забравих за Маузер, благодаря. Нямам навик да гледам там, обикновенно проверявам Диджи и Фарнел (където не съм я видял?!), защото мога да си поръвам от тях директно и на по-човешка цена. Тогава ще бъде възможно да ползваме и нея за модулация, но пак е усложняване. За да има хубав сигнал на изхода трябва нивата на входовете да са регулирани твърдо и сигналите да са филтрирани вече. Но за съжаление след това ще има и усилвател, след който ще ни трябва втори филтър, същия и пак превключваем. Също така АРУ кръга става дълъг и с повече променливи, защото взимам сигнал от изхода и трябва да управлявам усилването на AD8008 например, което не е толкова проста задача, защото лентата му се свива с коефициента на усилване и целия букет хармонични продулти му се мени в този процес.
По тази причина и смятам, че решението с АМ и регулирането на нивото да става в самия DDS ще бъде най-просто, евтино и с най къс регулационен път на ОВ. Така и ще можем да ползваме един комплект превключваеми филтри след трафчетата, после усилвателя и след това превключваемия атенюатор.
Напълно е възможно и да не виждам по-елегантно решение и моля да бъда коригиран, ако е така.  :)
П.П. Нивата на тази интегралка трябва да се настроят с осцилоскоп и някакъв вид спектрален монитор/анализатор. Това нито е пригодно за повечето любители на радиоприема (не радиолюбители), но и е неудобно за кит, например - ще трябва да минава през мен за сглобяване и настройка всяка бройка, а от това цената няма да падне особенно... :)
« Последна редакция: 24 Ноември, 2019, 15:03:05 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #38 -: 24 Ноември, 2019, 19:43:29 »
Добавям външен АМ модулатор за универсалност: блокът може да се добави, може и да се изключи (ако няма нужда от модулация).
Също модулацията е възможно да се приложи към всеки друг генератор - кварцов, с DDS AD9833 (и други без вход RSET).
---
Още един експеримент направих: Ако AM модулаторът ще е разбалансирана Gilbert cell, (по сх. на Original AM Micropower Transmitter, MC1496 и др.), то защо ИС да не е любимата ми SA602/612? :)

По-долу: осцилограма от АМ модулатор с SA612, начално установяване: при разбалансиран смесител, носеща: 760 kHz, аудио: 1 kHz, широколентова схема, без намотъчни елементи, високоимпедансен вход (1,5 kOhm?).

Дори ми се струва, че модулацията е по-линейна (и сигналът е по-красив :) от получения сигнал по-горе с MC1496).

Най-големият "плюс" на схемата за мен е еднополярното захранване (5..8V).
« Последна редакция: 24 Ноември, 2019, 19:53:43 от veso74 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #39 -: 24 Ноември, 2019, 19:53:24 »
Определено е по-линейна и мисля, че ако я отдръпнеш с няколко процента ще стане абсолютно симетрична като форма на извивките (наОко). :)
Така като те слушам не си мисля за това, което искам да направим заедно (един комплектен ГСС модерен, който не се нуждае от настройка след построяване) а започвам да си мисля за нещо, което винаги съм искал да правя - ВЧ модулни системки, като конструктор за деца, но със съвсем добри параметри, чрез който човек да се учи. Но това по-натам, ще се концентрирам върху дадената идея да я дооформим, да макетирам/макетираме звената и да почна прототипна платка да нареждам и опроводявам.
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #40 -: 24 Ноември, 2019, 21:02:34 »
Крайно сравнение между MC1496 и SA612 на тоя етап не бих правил. А си харесвам и двете ИС, от касическите схеми са си :).
С ИС SA612 ми е по-лесно изпълнението.

Изходния сигнал и на двете ИС зависи от параметри (ниво на сигналите, баланс, ниво на носеща, спектр. съставки в двата сигнала) и стойности на компонентите, последните които просто поставих на схемата да "тръгне някак си" :).

Дори местната филтрация на захранването оказва влияние, за ВЧ където въобще не се изпълнява с пластмасовия breadboard :). Тестът е идея в ранния етап от експеримента.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #41 -: 25 Ноември, 2019, 18:37:00 »
Прекрасно, тъкмо си мислех днес да правя схемата и ми стовариха една голяма платка да разработвам...
Ще почака малко.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен veso74

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 342
  • Населено място: Силистра
  • LZ2WSG
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #42 -: 28 Ноември, 2019, 21:50:41 »
Допълвам схемата на АМ модулатора с NE612 за самостоятелно изпълнение (напр. като модулче към ламповите ни радиоприемници).

- вход ВЧ: от генератор на желаната честота - кварцов (в ИС NE602/NE612 има изводи за това), DDS ...
- вход НЧ: mp3-плеър, FM-радиоприемник и др. звуков източник

Настройка почти не е необходима: двата тримера се натсройват на нива, при което звученето е най-добро.

Слушам АМ-модулаторa няколко вечери подред на средни вълни на стария си радиокасетофон HITACHI TRK-B180E.
За ВЧ съм подал DDS с AD9851. За НЧ вход: сигнал от FM радиоприемник. Така любимата радиостанция се пренася и на СВ.

Негативи не забелязвам. Напротив: особено ми допада звученето на говор (напр. новини)!, а в липсата на сериозен филтър по ниска честота дори намирам положителна страна: остават повече високи честоти от нормалното звучене напр. на СВ :).

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #43 -: 03 Декември, 2019, 16:56:46 »
Схемата е готова, поне ВЧ частта, АРУ, Филтри, Синтезатор. Остава НЧ генератора да се доизпипа, цифровата част, захранване.
Филтрите са със стандартни стойности и са оптимизирани за малки загуби и добро потискане.
Останалото е класика! Съжалявам, че на повечето компоненти символите са такива, но съм ползвал библиотечната зареждачка на Алтиум 18, че иначе щях да ги правя един месец...
Схемата е голяма, прикачил съм PDF. Коментирайте!!!
124744-0

 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Лаб. генератор с DDS AD9850 / AD9851
« Отговор #44 -: 03 Декември, 2019, 17:30:08 »
Адмираций за труда. :hi:
Аз не съм много в час с тези ддс-и ,но не е лошо човек да има такова нещо .

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
29 Отговора
12946 Прегледи
Последна публикация 08 Септември, 2014, 15:53:17
от ahedproductions
0 Отговора
422 Прегледи
Последна публикация 10 Март, 2023, 10:49:30
от rolling_heads

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |