| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Флопидискови контролери за Правец 8Д  (Прочетена 28637 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #60 -: 11 Ноември, 2020, 19:40:26 »
Това звучи някак прекалено оптимистично ;). Да не забравяме, че става дума за доста бърз достъп до паметта.
Ще ми е интересно да видя малко конкретни сметки за колко инструкции би могъл да направиш четене на адресните входове, индексиране на масив със стойности и извеждането на тази стойност на изходите за данни?
Нямам идея :), казах че е като проект за бъдеще. Сдвиговите регистри са проблем за скорост на работа. Мега 8 при 8 мегахерца ще се справи за една N82S129 без проблем, Пика е по бавен при четене но по бърз при изчисляване(ядрото не работи с честотата на RC то като при Мегата). Както казах тест,опит-грешка и калкулатор в помощ. :)
73!

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #61 -: 11 Ноември, 2020, 19:47:48 »
Съдържанието на двата ПРОМА го има достъпна на много места (обсъждано е и в този форум) така, че това не е проблем. Иначе щеше да много хубаво, само и да ставаше ... :)

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #62 -: 11 Ноември, 2020, 20:04:30 »
Съдържанието на двата ПРОМА го има достъпна на много места (обсъждано е и в този форум) така, че това не е проблем. Иначе щеше да много хубаво, само и да ставаше ... :)
Мисля че ще стане,може да и се наложи да се вдигне честотата на 16 или 20 мегахерца на Мегата. Прихващал съм с Мега 8 по Юарт сигнали с тяхно декодиране,имитирал съм работа на Епроми. Чесно казано не ми се е налагало да мисля за времето за запис и четене в ЕЕпрома. Случая с N82S129 е друг,това е стар РОМ чип с ниска работна честота. Няма нужда да мисля в реално време запис или четене на информация в ЕЕпрома на Мега8, просто трябва да се имитират TTL нива- вход-изход. Може да си прав че цялата работа е в скороста на четенето на входа. Абе при проблем има доста по бързи чипове  :D. Прав си че последоватлното изпълнение и четене  си има голям недостатък,друго си е паралелно предаване на данни.
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #63 -: 11 Ноември, 2020, 22:11:28 »
Малко се разгорещих и искам да допълня. Почитател  съм на Атмел,ползвам и Пикове но много рядко. При четене от Флаша всички препоръчват закъснение от поне 1 милисекунда за следващо четене от нея (да няма грешка). Навремето забравих за това правило при Атмел,четем и записвам директно без закъснение и досега не съм имал дори една грешка. Второ,при активиране на TMR0 без делител, изпълнението в макроса е с честотата на процесора, 1 инструкция за 1 херц. При закъснение (мисля че 16-22 милисекунди за четене) на старите памети (РАМ) които са и най бързите в работата на Правец8 (правец 8д),ядрото на Мегата грубо казано при честота от 8 мегахерца ще мине по програмата десетки пъти преди дори тези памети да се сетят да се задействат за следващия такт. РОМа който трябва да се имитира е доста по бавен от РАМа! Тука има една хитрост в програмирането...вместо да казвам на ядрото да пресмята и губи време в четене и сравняване от Флаша( Това е лесния път избиран от програмистите), ще му задам директен отговор. С други думи вместо да питам колко е 2 x 2 x 2 =...мислене на ядрото и отговор 8. Директно ще му кажа че 2 x 2 x 2 = 8. Това отнема доста от памета на процесора но за сметка на това работи без да мисли и губи време за изчисляване. Това е чиста имитация на TTL логика която при използване на Д-Тригера във всеки вход и изход осигурява точност на работа (много писане на код). Нестандартното мислене дава резултат, стандартното мислене кара Уиндовса  ви да става все по бавен... и по бавен..и накрая син екран  :D
73!

Неактивен NKK

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 279
  • Населено място: Пловдив
    • eshop-bg
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #64 -: 11 Ноември, 2020, 22:20:49 »
Цитат
Логиката е такава, на всеки вход на Мега 8 (например)се програмира Д-ТРИГЕР за да няма "фалшиво" сработване заради честотата. След това се имитира изхода спрямо входа.Заради Д-тригера честотата на процесора(в случая Мега8) е без значение, ползва се вътрешен RC генератор.

Колега, това което си го писал повече ми прилича на CPLD или FPGA. Много ме съмнява "хилавата" мегичка да се справи  :P
Максималното закъснение на TTL промчето което коментирате е 50ns. Много по лесно е да си вземете едно флашче W27C512 с време на достъп 45ns, е преходната платка ще стане по-голяма, но ще замества 2 броя 82S129.

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #65 -: 11 Ноември, 2020, 22:28:35 »
Колега, това което си го писал повече ми прилича на CPLD или FPGA. Много ме съмнява "хилавата" мегичка да се справи  :P
Максималното закъснение на TTL промчето което коментирате е 50ns. Много по лесно е да си вземете едно флашче W27C512 с време на достъп 45ns, е преходната платка ще стане по-голяма, но ще замества 2 броя 82S129.
И това е решение, гениално и просто!  ??? . Толкова се осланям на процесори че не се сетих за друго решение   :D. Прав си!,разделено на две 27c512  ще свърши работа. Браво NKK!!!
73!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #66 -: 12 Ноември, 2020, 21:07:53 »
Мисля че ще стане,може да и се наложи да се вдигне честотата на 16 или 20 мегахерца на Мегата. Прихващал съм с Мега 8 по Юарт сигнали с тяхно декодиране,имитирал съм работа на Епроми. Чесно казано не ми се е налагало да мисля за времето за запис и четене в ЕЕпрома. Случая с N82S129 е друг,това е стар РОМ чип с ниска работна честота. Няма нужда да мисля в реално време запис или четене на информация в ЕЕпрома на Мега8, просто трябва да се имитират TTL нива- вход-изход. Може да си прав че цялата работа е в скороста на четенето на входа. Абе при проблем има доста по бързи чипове  :D. Прав си че последоватлното изпълнение и четене  си има голям недостатък,друго си е паралелно предаване на данни.


Няма как да направиш 35ns ( типичното закъснение на PROM-A ) с AVR на 20-25 Mhz ! Най простото сетване на пин ти е 2 клока , с малко хитрости става един клок но при определени условия , да не говорим индексирането на масив , как ще обработваш изменението на входовете ? По прекъсване отиват отиват още 4 клока .След това е индексиране на масив ..... и.т.н . Промовете на стейт машината на контролера ако са по бавни от 50-60ns просто не работят коректно при схемата в която се използват. С малко желание и хитрост може да се накара един AVR да замества boot-ващият РОМ-а в контролера но за стейт машната забрави . Макар че тя може да се напише директно в Avr-a ама това е тема на друг разговор ( препратка моят емулатор на флопи ;) но и там AVR е оверклокнат на 25Мhz за да стане  ) .


"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #67 -: 23 Декември, 2020, 11:15:09 »
Цитат
Голям оптимист сте колега  :drinks:  Преди няколко месеца мой познат си беше поръчал такива за ремонт на някаква стара "железарска" машина и ми ги донесе за да ги запишем... но всички бяха сваляни от платки, като повечето от тях имаха и допълнителна маркировка за ревизията на съдържанието вътре. Освен това имаха и супер неугледен вид, изподрани с окислени крачете, но сладура китаец ги продаваше за нови  ???  Дано имате по-голям късмет.

Нямах късмет :( Имат добър вид поне за мен. Има някаква лека корозия по крачетата. Но са записани :( Оспорвах в АлиЕкспрес, но ми върнаха само половината пари. Както и да е, наистина беше прекалено хубаво за да е истина - по долар на чип :)

Продавачът реши да се прави на интересен и ми писа да си ги форматирам  :--- АлиЕкспрес решиха, че наистина не са нови, но не знам защо решиха, че аз твърдя, че чиповете не са форматирани  ??? И заради това рефънд само на половината пари. Оспорвах тяхното отсъждане, но не очаквам да ми върнат всичко.
 

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #68 -: 23 Декември, 2020, 15:25:02 »
Аз ли се бъркам  :(  Това са Промове с прекъсваема жичка. Веднъж записани и край. Поне съветския аналог са такива. За какъв формат говорите? С няколко ключета и светодиода се проверяват за програма или на програматор. По същия начин се програмират само веднъж.
« Последна редакция: 23 Декември, 2020, 15:30:33 от lz1tka »
73!

Неактивен Nprod

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 82
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #69 -: 23 Декември, 2020, 20:46:18 »
Аз ли се бъркам  :(  Това са Промове с прекъсваема жичка. Веднъж записани и край. Поне съветския аналог са такива. За какъв формат говорите? С няколко ключета и светодиода се проверяват за програма или на програматор. По същия начин се програмират само веднъж.

Не се бъркаш, точно за това става въпрос. Продавачът просто се прави на глупав за да не трябва да връща парите.

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #70 -: 28 Септември, 2022, 14:48:22 »
За съжаление сайта на Георги Драмчев, където имаше много полезни материали по темата е закрит.
Прикачам сканирано .djvu копие на статията за контролера за Флопи за Правец 8Д от Борислав Захариев.

Неактивен hris

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Варна
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #71 -: 28 Септември, 2022, 15:40:44 »
сайта на Георги Драмчев и хардуера: Контролера за Флопи за Правец 8Д, пропуснах да кача линковете по-горе в съобщението.

« Последна редакция: 28 Септември, 2022, 15:52:49 от hris »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #72 -: 09 Октомври, 2022, 23:10:53 »
тия чипчета са като тези от флопи контролерите на Правец 16ката, а?  :master2:

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #73 -: 24 Януари, 2023, 12:59:23 »
Хайде да се похваля!

Що ли си мисля, че е единственото запазено в БГ?! :)
Оригинална разработка на Правец - Благодаря на Венцислав Димитров, за предоставената възможност, за снимки.
За информация - Венци е бил човека в офиц. сервиз за Правец в София по онова време и в поправял може би всички повредени артикули произвеждани от завода и разпространени в България.

Всъщност - мога да го ползвам когато се наложи! :)
Барем някога успеем да го репликираме и клонираме тЕй да се каже!

Флопито е оригинално, с оригиналния кашон. - Граал-а на Правец-ите дет е приказката! :) :blush:

164724-0

164726-1

164728-2

164730-3

164732-4

164734-5

164736-6

« Последна редакция: 24 Януари, 2023, 13:20:28 от freesofia »

Неактивен freesofia

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 127
  • Населено място: София
  • Фен на Commodore/AMIGA :)
    • Групичка на Феновете, на Commodore & Amiga в България
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #74 -: 24 Януари, 2023, 13:02:21 »
...още снимки!

164738-0

164740-1

164742-2

164744-3

164746-4

164748-5

164750-6

164752-7

164754-8

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |