| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Флопидискови контролери за Правец 8Д  (Прочетена 28517 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Здравейте, понеже се прояви интерес специално към контролерите за Правец 8Д прилагам снимки на моето хоби.
На едната снимка се вижда контролер, базиран на CPLD и понеже ми остана свободно място на платката му сложих и 2 чипа за входно-изходни операции. Някой ден ще напиша софтуер за връзка 8Д <-> PC. На другата е същият контролер, но реализация с 3 слота в които някой ден ще могат да се сложат RS-232 и евентуално схема за 4096 цвята или РАМ-диск 1МБ. На последната снимка е интегриран контролер 8Д+Disc II, но там успеха ми е частичен - засега успях само 2 бр. да подкарам стабилно. По принцип имам и ТТЛ-базирани контролери, но нямам снимки. Ако на някой му е интересно ще сложа.
Поздрави,
Жоро
« Последна редакция: 18 Април, 2013, 13:31:22 от Георги Драмчев »
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #1 -: 18 Април, 2013, 16:58:02 »
 :good:
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен rympo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #2 -: 28 Юни, 2013, 17:29:58 »
Здравейте на всички ентусиасти, и аз като едно пораснало дете на 35 преди няколко дена изрових стария правец 8Д, и на фона на всички i7 и всякакви други японо-тайвано-китайски  играчки май предпочитам да се върна в детството когато стоях по нощите и пишех ли пишех пред един стар телевизор юность редове кодове и какво ли още не . Приветствам много разработките на колегите по темата за БГ- UK компютъра ни Правец 8Д но от всичко изчетено по този и не само по този форум не успях да разбера едно нещо : Има ли колега който да се занимава комерсиално (или НЕ) с разработка и продажба на периферни платки за тези правци, и как аз един обикновен фен на правец мога да си купя или сглобя платка която ми трябва .

И понеже се отплеснах, модератора може да премести темата където и е мястото /предполагам не в кошчето/ . Иначе и аз съм ентусиаст разбиращ по малко и от електроника и от платки и от контролери и ще се радвам да помогна с каквото мога да се развие темата и за контролерите и за всичко свързано с правците :)  :disk:

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #3 -: 28 Юни, 2013, 20:23:50 »
Кажи какво ти трябва пък ние ще ти кажем дали го имаме или ще можем да го направим и на каква цена ( не става въпрос само за финикийски знаци , предложения се приемат всякакви ) .
Иначе идеи има ( в момента се реализират на прототипи още няколко :) ) освен тези :

http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,2125.0.html

http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,2115.0.html

http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,2100.0.html


П.С
  Саморекламата не е като самозадоволяването но никога не е излишна :)

"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #4 -: 29 Юни, 2013, 08:10:05 »
rympo радвам се да приветствам още някой от 8Д-фен клуба!!!
Ако ти трябва само схема на флопи-контролер мога да публикувам няколко ТТЛ-базирани, които могат да се изработят сравнително лесно. Ако обаче ти трябва нещо Advanced - The Hungry е твоят човек! Доколкото до това, че разбираш от електроника - винаги можеш да се присъединиш от някой от бъдещите 8Д проекти, че има какво да се прави - серийна карта, доп. памет и т.н. :)
« Последна редакция: 29 Юни, 2013, 08:46:42 от Георги Драмчев »
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #5 -: 29 Юни, 2013, 08:31:28 »
Понеже съм на почивка и се позабавих, но искам сега да изразя специалната си благодарност към The Hungry. Преди 2 години се заех с откачената задача да направя копие на оригиналния френско/английски флопидисков контролер, понеже ако чаках на англичани и французи скоро нямаше да го доживея :) В процеса на работа неограничения ми ентусиазъм се сблъска с ограничените ми умствени възможности и накрая готовите ми платки се бяха запътили към кофата, но ги оставих да отлежат в една кутия заровени дълбоко. За тяхно и още повече мое щастие The Hungry пожела да помогне и резултата е налице - платките работят. С тяхна помощ към Орик/Правец 8Д може да се присъедини 3.5" или 5.25" флопидисково устройство, както и СД-карт емулатор на флопи. Работи с всички Oric Dos съвместими системи като Sedoric. Предимство на подобно решение е, че дискета може да се запише на обикновено ПС, а да се чете на Орик/Правец 8Д. Все пак да не остане някакво двусмислие ще отбележа, че българският Дос на Боби Захариев ми харесва повече, но там чакаме торбата с чудесата на главния ни хардуерен двигател :) Още веднъж му благодаря!!!
« Последна редакция: 29 Юни, 2013, 09:05:58 от Георги Драмчев »
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #6 -: 30 Юни, 2013, 12:45:12 »
Здравей, на мен ми е интересно да публикуваш TTL базиран контролери, като схеми и решения. Мислех да правя този на Боби Захариев, но се колебая заради грешки по схемата. Не разбирам от CPLD.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #7 -: 30 Юни, 2013, 19:10:58 »
Това е изпитана схема, която работи стабилно. Автор е инж. Боян Митов. Понеже нищо от неговото творчество не е оцеляло (като схеми имам предвид) един приятел се хвана и по една гола платка успя да възстанови схемата. И естествени след това открихме и оригиналната схема :) За разлика от оригиналния този се свързва посредством буферна платка, докато оригиналния се бучеше направо към компютъра (на снимката). Прилагам и оригиналната схема, но поради ограничението в размера на файла не е много ясна. Ако на някой му трябва да пише да му я изпратя. Имам и гербери, но трябва да се пооправят. Ако се съберат желаещи може да се пуснат и нови платки, но като гледам интереса няма да е скоро :)
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #8 -: 30 Юни, 2013, 22:12:45 »
Как да кача епром-файла, като филтърът не ми позволява?
Само това успях да измисля:
http://dox.bg/files/dw?a=ad5f37a4b3
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен rympo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #9 -: 01 Юли, 2013, 04:03:49 »
много се радвам че моя пост разбуди духовете /надявам се да не са се отказали ентусиастите/ аз бих искал ако мога да поръчам или да направим този зеления формат предложен от колегата Драмчев, към който да могат да се закачат стандартни FDD  доколкото разбрах и емулатори на FDD , Корифеят в областта 8Д засега разбрах , че е TheHungry разгледах разработките и направо останах изненадан : Евала на колегата , трябва да почерпим жена му , че го оставя да се чопли толкова със старите неща, защото моята жена като ме видя да вадя кашоните и ми даде срок 2 дни или ги изхвърляла дирекно в контейнера .

приветствам идеята да направим няколко платки имам аз един познат който може да даде добра цена за малко бройки но трябва да имам цялата документация за да може да я пратя .

освен за 8Д предполагам че и за другите правци серия 8Х има ентусиасти , имам позната една директорка на училище в което имаше цялата гама правци , робко , плотери принтери и незнам още какво си , тази седмица ще проверя дали не са изхвърлили всичко на скраб и ако не са какво имат налично , спомням си за някакви контролери и управление на радиостанции ще видя какво мога да взема и да бъда полезен за музея :)

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #10 -: 01 Юли, 2013, 07:45:53 »
Съжалявам, един компонент 74LS138 се беше прецакал. Качвам новата схема.
rympo ако изникне нещо в това училище не ме забравяй, че търся Правец 8S! :) Не, че връщам и друго де - ако намериш нещо, което не ти трябва - на линия съм да го приютя! :) Оправям герберите, че има малко работа по тях и ще ги кача. Аз също имам човек, който прави платките на добри цени, ще го обсъдим.
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 332
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #11 -: 01 Юли, 2013, 07:57:25 »
И аз имам място да приютя това-онова ако е останало нещо.

Също ще ми е интересно ако има контролери, които не са описани тук: http://www.retrotronics.info/modules/news/article.php?storyid=2

По принцип е интересно ако е останала документация и софтуер - те често се пренебрегват.

Та ако трябва да помагаме съм на линия :)

Неактивен rympo

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #12 -: 02 Юли, 2013, 03:00:45 »
Това училище беше в една богата община провинциална , тази седмица съм се уговорил да се видя с директорката и да влезнем в склада да проверя какво е останало , тя самата нищо не разбира но понеже тези "боклуци" ако още били там само и пречели щяла да се зарадва да си освободи място ,   За да не става като в онази приказка за Лъжливото овчарче нека да проверя въобще има ли нещо и ще ви кажа.

А до колкото основната тема , нека ако може да се направят някакви нормални гербери както каза колегата Драмчев и да можем и останалите фенове на правец 8д да си доставим малкото удоволствие от сглобена играчка, правец 8S мисля че мога да ти намеря , но доколко ще са работещи и в какво състояние засега не мога да кажа, навремето бях правил за един приятел геймърски клуб /вижте само как звучи/ със последните достижения на правешката идустрия, имаше около 10-12 компютъра , но отдавна не съм го питал какво стана с тях  . Да ви кажа честно с този форум ме върнахте толкова назад в онези години , че като си спомням какво сме правили направо си е за гордост, и по този повод искам да питам имаше една програма за 82 с която се правеха банери, надписи по крива и всякакви такива обложки , някой дали се сеща как се казва програмата , ще му бъда много благодарен

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 332
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #13 -: 02 Юли, 2013, 09:07:49 »
искам да питам имаше една програма за 82 с която се правеха банери, надписи по крива и всякакви такива обложки , някой дали се сеща как се казва програмата , ще му бъда много благодарен

Ако става дума за оригинална епълска - има доста: ftp://ftp.apple.asimov.net/pub/apple_II/images/graphics/

Аз едно време мисля че ползвах Apple Mechanic:

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 332
  • Населено място: София
Re: Флопидискови контролери за Правец 8Д
« Отговор #14 -: 30 Април, 2014, 20:52:48 »
"B.M." тук: http://www.retrotronics.info/modules/news/article.php?storyid=14&lang=bulgarian
дали означава че също е дело на Боян Митов?

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |