| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем при телевизор опера 1  (Прочетена 11611 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #120 -: 10 Май, 2021, 18:43:17 »
Напреженията са там .Първо опитах най простото . Свалих буксата и с поялника загрях и сложих  нов припой по пъпките на цокъла . Това естествено не направи нищо  , но после друго ми направи впечатление . Като гася телевизора - за момент  растера става нормално ярък преди да загасне  . Разцъках го така пет -шест пъти и си проработи яркостта ... Явно наистина е хлабава връзка на1ва решетка вътре в кинескопа , и като е направила искра от включването се е запоила временно пак... Ще потърся друг кинескоп . Знам за едни тестери на кинескопи , които имат възможност да заварят такива вътрешни прекъсвания .Дали да търся някой сервиз с такова или и с някой зареден кондензатор ще стане  :D

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #121 -: 10 Май, 2021, 23:01:26 »
Имам малък прогрес . Оправих проблема с липсата на контраст . R34 във велигата за АРУ беше прекъснал. Във видеото се вижда каква картина вади за сега . Липсват синхронизациите във всички посоки . Сега , напрежението на анода на Л6 е -0,60 волта . В схемата пише че трябва да е от -2 до -4 . R30 и C49 липсват ... Не знам това какво влияние оказва . На мястото на R35 е сложен потенциометър , като в опера 3 . Въртейки го не успявам да сваля по ниско от -0,6 волта . И тук всичко е оплескано . Някой е работил , половината схема е от опера 3 , половината си е оригиналната  .Липсва един кондензатор ... Ще се занимавам и с това утре  , ще опитам да го направя по оригиналната схема . Наясно съм че напрежението варира спрямо силата на сигнала , но с модулатора и с ласпито резултата е един и същ ... Съмнявам се че трябва да е толкова завишено отрицателното напрежение .

« Последна редакция: 26 Ноември, 2021, 19:16:44 от Gabo »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #122 -: 11 Май, 2021, 18:50:43 »
До тук добре . Оправих схемата на АРУ - както си е била оригинална . Сега напрежението варира между -0,2 и -3,4 волта спрямо силата на сигнала . Един проблем по малко  :D  . Намерих още една грешна стойност резистор на едно място (пак се вижда че е слаган по късно )  . Сега като че ли поне се опитва да синхронизира  :)  Още обаче е много пипкава история . Ето какъв образ изкарва до момента . Проверих компонентите около EAA91 , ECH81 и ECF82 . Опитах и със смяната на самите лампи . По добър резултат от този не получих .

Ще се опитам да намеря каква друга причина за липсата на синхронизации може да има , някакви предложения и от вас ?  :)

« Последна редакция: 26 Ноември, 2021, 19:16:59 от Gabo »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Варна
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #123 -: 12 Май, 2021, 18:43:51 »
Лошата синхронизация най-вероятно е от некачествени синхроимпулси на изхода на амплитудния отделител Л11. Това може да се дължи както на неправилна работа на амплитудния отделител, така и на лошо качество (модулация с 50 херца, 'смачкани' синхроимпулси) на видеосигнала. Много е трудно да се търси такъв проблем без осцилоскоп. Напреженията по схема на Л11 (37В и 10В) такива ли са? Можеш да промениш съпротивлението 1мегаом към първата решетка и да видиш има ли подобрение в някоя посока.
Ако извадиш Л11, изобщо няма да има синхроимпулси. Тогава хоризонталният генератор трябва да може да се настрои така, че изображението да се мести наляво-надясно сравнително бавно. Провери дали е така и дали няма резки 'скокове' наляво-надясно. Такива скокове не трябва да има.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #124 -: 13 Май, 2021, 18:11:53 »
Ето какво опитах . За модулацията - свързах временно допълнителен 100 микро фарада кондензатор към захранването веднага след дросела . После пробвах и директно на захранването на тази област - без резултат .

Напреженията са там с малки разлики - 38,5 и 7,5 волта .

Извадих и лампа 11 . Няма скокове , образа се забавя почти до стоп  . Друго нещо ми направи впечатление - докато телевизора загрява , изображението се забързваше в хоризонтална посока (винаги на ляво). Няколко пъти го донастройвах . Чак след като загря след 1-2 минути спря да го прави . Смених честото - задаващата л13 без резултат .

Видеоусилвателна лампа нямам - оригиналната беше спукана . До сега бях със PL83 - с външно свързано (филтрирано) отопление  . Някъде видях че 6п15п е сходна с оригиналната EL83 , затова направих приставка и сложих нея . (разликата е в 9то и първо краче)  Не видях никаква промяна на екрана след смяната , но трябва да намеря EL83 ...

Звука още от самото начало - почти липсва .С ласпито е добре , но то е с много по силен сигнал , и все пак е само един тон  :) .  Не е от НЧУ . Най вероятно ще е обща повредата . Контраста се подобри значително , но ... Абе не е като на операта 3 , иска още  :)
« Последна редакция: 13 Май, 2021, 18:19:13 от kortex »

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #125 -: 13 Май, 2021, 20:13:02 »
Тази ако ти харесва мога да ти я пратя-Нова в кутийка.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #126 -: 26 Май, 2021, 14:04:23 »
Имам напредък . Ето как предава сега . Видях нещо интересно в същност ... Когато настроих хоризонталната честота , телевизора беше поработил към 10 минути . Като го включа на следващия ден - синхронизациите са ... Липсващи ...  :)  Днес го оставих  да поработи разстроен  . Прескачащият образ започна да забавя , да забавя и след 1-2 минути работа си синхронизира сам . Проблема е термален . Остава да намеря къде е  ;) 

Проблема със звука - все повече започвам да си мисля че в същност е от НЧ . Ще откача входа му и ще пробвам да вкарам сигнал да се убедя . Започнах  да поставям новите кондензатори в старите тръбички , само работа си отварям  :D

Звука във видеото е от външен усилвател


Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #127 -: 26 Май, 2021, 14:36:30 »
 :good:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #128 -: 27 Май, 2021, 12:14:14 »
Нормално е свободната честота на генератора за хоризонтално отклонение да има температурна зависимост. Именно за това има вериги за синхронизация, които при постъпване на видеосигнал, извършват синхронизация на генератора. В случая от значение е, дали схемата за синхронизация работи правилно или успява да синхронизира генератора само при много близко настроена негова собствена честота. Друг е въпроса, ако със загряване се появява способността да се синхронизира по хоризонтала. Във всички случаи е необходимо да разровиш около веригите за отделяне на синхроимпулсите и веригите за синхронизация. Добре е колегите с опит в ламповите телевизори да ти дадат до колкото е възможно съвети как да действаш, но без осцилоскоп ще бъде трудно!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 451
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем при телевизор опера 1
« Отговор #129 -: 25 Ноември, 2021, 19:08:07 »
Здравейте  ,
след дълго закъснение пак сядам зад операта .
Така , в частност  бях прав че има някаква повреда - която по скоро е термална . Проблемни се оказаха керамичните кондензатори във синусовия генератор (100 и 200рF)  . Единия показва 1nF , другия като го загрея стига 40nF   . Смених и трите и в малка степен това оправи проблема . Пак е много зле , но се пооправя малко по малко  :D   Контраста както се вижда , също е ... незадоволителен ...

Изглежда ми сякаш изображението е модулирано със 50 херца от захранването ... Но интересното е че в същност не е от там . Добавих един допълнителен електролит , смених селена и в последствие напълно го замених със два диода - без никаква промяна . Изкривяванията си стоят , и  както казвате може точно модулацията да смачква синхро-импулсите . Проблема не е във каналния превключвател - напълно го изолирах и подадох сигнал на входа на МЧУ - картината е същата . После подадох сигнал на входа ва видеоусилвателя (чисто нова лампа - благодаря на ONZI  :) )  - отново ... картината е същата . Попаднах на едно видео  - ремонт на телевизор , който имаше същите повреди - ужасна картина със изкривявания и много влошени синхронизации . Та там се оказа че имаше прекъснала бубина във междино-честотните усилватели , но пък телевизора беше полупроводников , не знам тук дали е сходно .

По вероятно според мен е някак сигнала да е повлиян от вертикалната честота ... Друго обяснение не виждам , и ми свършиха идеите ... Опитах със други стойности на 1М резистора , който Невен спомена - без никаква промяна ... Другото нещо е , че  след една минута работа вертикалната синхронизация се влошава значително , и не се дължи на лампата на амплитудния отделител ... Понеже пробвах със друга . И не само там - размених или поставих други лампи за проба във почти целия телевизор и промяна нямаше . Поне смело мога да кажа че проблема не е във лампа  :D

Но вижте добрата страна , поне месинговите лайсни отпред се полираха доста добре  ;)  . В момента говоря със един познат да ми прати неговия осцилоскоп просто колкото да видя какво става точно ... Но няма да има възможност да ми го прати скоро . И по книгите не виждам нищо сходно със моите повреди ... Някакви идеи ?
 

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |