| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: EL34+6Н9С  (Прочетена 5220 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
EL34+6Н9С
« -: 05 Юли, 2020, 21:19:27 »
Здравейте! Направих си лампов усилвател с тези лампи. Захранващият си го навих сам, изходните са кадрови от ТВ "ПИРИН", дросела също. Макар, че оставих отопляващи намотки за кенотрон (за 5 и 6.3 Волта), поради липса на такъв, изправянето ми е с два мощни диода и средна точка разбира се. Свири много силно, не знам колко вата е, но може да е около 10. Не криви изобщо, захранващият траф е много мощен, предполагам около 500 вата. Не съм направил още всики снимки, защото си поръчах един ФМ-модул и чакам да пристигне. Ето по тази схема работих:
 

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1529
  • Населено място: Варна
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #1 -: 05 Юли, 2020, 21:44:08 »
6Н9С има максимално допустимо напрежение отопление - катод 100В, а при теб е повечко!!!
И тези затворени контури, за маса ли ще ги ползващ, защото не се прави така...

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #2 -: 05 Юли, 2020, 22:04:13 »
Да, това е маса, усилвателят има едва доловим брум. Утре ще направя снимки на разположението на елементите.

Неактивен ian

Re: EL34+6Н9С
« Отговор #3 -: 05 Юли, 2020, 22:29:04 »
Браво, Валери!
Винаги съм харесвал опростените и изчистени схеми, без излишна орнаментика...
Мерил ли си колко е анодния ток?

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #4 -: 05 Юли, 2020, 23:06:20 »
Благодаря Янко  :drinks: , не не съм мерил анодния ток, ще го премеря. Те и лампите ми не са чисто нови, ползвани са в една усилвателна уредба, не знам колко време. Иначе, първо бях сложил катодно съпротивление 150 Ома (на EL34 разбира се), но анодите им леко почервеняваха.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #5 -: 06 Юли, 2020, 08:42:48 »
Да, това е маса, усилвателят има едва доловим брум. Утре ще направя снимки на разположението на елементите.
Масата винаги се оставя "отворена". Иначе бръмчи. Даже запояването, към нея, е добре да е в една точка... Тъй ми е останало от едно време...  :D

Успех!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #6 -: 06 Юли, 2020, 09:39:27 »
Дискусията за опроводяването на масата е много сложна и има много нюанси. Не е задължително като е затворена както в случая да има брум, но е факт, че е желателно да не е затворен контур.
Аз имам друга забележка по схемотехниката - входното стъпало е т.нар. SRPP - Shunt Regulated Push-Pull. Изключителна схема с отлична линейност и много ниско изходно съпротивление, в случая обаче, за да се докара нужното анодно напрежение явно е4 поставен този резистор от 12к в анода на горната лампа. Дори в този случай, за да се запазят добрите изходни характеристики на схемата, е добре от анода на горната лампа към маса да се свърже електролитен кондензатор.
Ако напрежението на катода на горната лампа е над 100 волта, трябва да се направи повдигане на отоплението на около 50-тина волта. При това разбира се, трябва единия край на отоплителната намотка да се свърже с кондензатор към маса, защото иначе ще се окаже, че магически се е появил брум в схемата като единия край на отоплението вече не е замасен.
А относно мощността - свързваш в изхода осцилоскоп и мощно съпротивление с нужната стойност, на входа синусоидален сигналгенератор (може и от компа) подаваш сигнал с честота 1к и увеличаваш амплитудата докато забележиш на око изкривявания. Връщаш докато получиш на око чиста синусоида и мериш амплитудната стойност. После смяташ P=((Va/R)*Va)/2 Където Va е амплитудата на неизкривеното напрежение а R е товарното съпротивление.
Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #7 -: 06 Юли, 2020, 20:51:41 »
Е, "отворих" рамката, може би едвам се долавя нещо като брум, но според мен не би могло да не излиза никакъв шум от говорителите при включен усилвател. Ето какво представлява, и на схемата съм нанесъл някои напрежения, както и милиамперите на изходната.

Активен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #8 -: 06 Юли, 2020, 22:27:39 »
Измери какво е напрежението в изхода.

P=U^2/R
Ще хванеш мошността.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #9 -: 07 Юли, 2020, 06:09:47 »
Е, "отворих" рамката, може би едвам се долавя нещо като брум, но според мен не би могло да не излиза никакъв шум от говорителите при включен усилвател. Ето какво представлява, и на схемата съм нанесъл някои напрежения, както и милиамперите на изходната.
Мрежовия си личи, но другите три тела, предполагам включват и дросела... Ако е така, не трябва ли да бъде завъртян на 90°, спрямо другите, защото колкото и да е "изправен" тока, то все пак има пулсации. Не се пъна, че разбирам много, но все пак..., що не пробваш...  :D

Успех!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #10 -: 07 Юли, 2020, 12:13:49 »
Да, изходните са прекалено близо до мрежовия, със сигурност само от това ще има достатъчно брум по моите критерии. Дросела не е фатално да си стои успоредно на изходните ако преди него има флитриращ кондензатор, променливото му поле ще е далеч под необходимото за да внесе чуваем брум, но това също подлежи на доуточнение. За 4 омови тонколони с чувствителни високоговорители, за мен съм установил, допустимо ниво на пулсации в изхода от порядъка на 500 микроволта. Максимум 1 миливолт. По-нататък вече за мен лично брума идва в повече.
И кондензатора от анода на горната лампа предусилвател към маса не си го пускай покрай ушите, важно е да е там, дори и на пръв поглед като го закачиш да не чуеш никаква разлика.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #11 -: 07 Юли, 2020, 12:38:21 »
Origo, ще сложа кондензатор, 22 микрофарада достатъчен ли ще е? Също така, според теб, да не е много високо анодното напрежение на горния триод  :( ? Доколкото гледам даташийта на 6Н9С, сякаш дават пределно-допустимо напрежение на анода около 270 волта  :unknown: ?

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #12 -: 07 Юли, 2020, 12:50:18 »
Измери какво е напрежението в изхода.

P=U^2/R
Ще хванеш мошността.
Напрежението на вторичната намотка на изходния траф ли, при максимално усилен? А съпротивлението кое ще е , импеданса на говорителя ли?
 :writer:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #13 -: 07 Юли, 2020, 15:12:43 »
Не забравяй, че анодното напрежение за лампата има значение когато е спрямо катода и други електроди вътре в лампата. Няма проблем, че е високо спрямо маса, в тази лампа няма нито един електрод с потенциал равен на масата, освен отоплението. За него ти писаха и колеги - добре е да го повдигнеш на половината от потенциалната разлика между катодите на двете лампи. Повдигането става с резистивен делител от анодното напрежение. Стойностите на съпротивленията ще подбереш така, че мощността в тях да не превишава 0.5 вата някъде, просто няма смисъл да го правиш по-нискоомен. И точката на отоплителната намотка която в момента е свързана към маса предполагам, ще свържеш към точката между двата резистора от делителя. От същата точка между двата резистора към маса ще свържеш кондензатор, вероятно стойност от 1 - 10 микро ще е достатъчна. За кондензатора в анода - да 22 микро ще е напълно достатъчно, а освен това ще ти направи и допълнителна филтрация на анодното на предусилвателя, което си е предимство.
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: EL34+6Н9С
« Отговор #14 -: 07 Юли, 2020, 15:20:23 »
И двата края на отоплителната намотка съм ги свързал към маса през две съпротивления от 470 ома, 1 ват са мисля, виждат се на снимките. Не ми е ясно много това "повдигане"  :reader: .

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
0 Отговора
820 Прегледи
Последна публикация 16 Март, 2016, 22:33:54
от Бай Иван
3 Отговора
1133 Прегледи
Последна публикация 03 Февруари, 2023, 21:08:17
от Eltehno
2 Отговора
1275 Прегледи
Последна публикация 13 Април, 2024, 01:51:20
от Ангел Симеонов
26 Отговора
1533 Прегледи
Последна публикация 03 Февруари, 2024, 19:55:56
от ian
0 Отговора
301 Прегледи
Последна публикация 15 Декември, 2023, 23:24:16
от Eltehno

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |