| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома  (Прочетена 58925 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #76 -: 15 Юли, 2013, 22:29:24 »
Малко критика:  Така доближени изходен и захранващ траф - 100% имаш брум само от магнитното поле.
Заври една дебела ЖЕЛЯЗНА ламарина между тях 3-4мм....


Имам два-три ампа с ЕЛ84, струва ми се обаче, че 6П6С има по-добър звук  :) .

Kакто казах, имам предвид EL34, тя става директно на цокъла и на схемите за 6п6с-краката съвпадат.
+ трябва д авържеш 3-та решетка към катода директно или през 100нано неполярен


« Последна редакция: 15 Юли, 2013, 22:35:25 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #77 -: 15 Юли, 2013, 22:37:06 »
Да, грешката е моя, ЕЛ34 става. Захранващият траф обаче ми е малък, няма да издържи на ЕЛ34.

« Последна редакция: 15 Юли, 2013, 22:43:09 от Pichaga933 »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #78 -: 15 Юли, 2013, 22:43:15 »
Ще издържи ест, на 250в, предполагам ги правиш, вътрешнота съпротивлемие сигурно е някъде там щом му трябва същия изходен траф 5к. Тука тока може да го смъкнеш... ,че тия 11W , Но не е невъзможно, порбвах, на акордски траф...

ако нямаш 34 пробвай с 6п3с , те са разпространени, евтини, бе намират се. И стават директно на цокъла и схемата на 6п6с.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Fender_str

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 59
  • Населено място: Варна
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #79 -: 15 Юли, 2013, 23:07:55 »
http://www.duncanamps.com/tdsl/show.php?des=el34
https://tdsl.duncanamps.com/~duncanam/tdsl/show.php?des=6V6GT
Хубаво е да се чете, преди да се пише. Така и не можах да ти обясня защо не може да сменяш така двете лампи...
Анодоното съпротивление при анодно напрежение 250V за EL34 е между 2 и 3 килоома като при това анодния ток на покой е между 70 и 100mA(ще рече в клас А, че ще се изискват 140-200mA от захранването) отделно 1,5А за отопленито
За 6V6GT/6п6с съпротивлението е 5килоома (друг изходен траф!) анодния ток на покой е 45mA при пълен размах стига до 80mA(двойно по-малко от колкото на EL34 при Ra 3kom!) отоплението е 450mA
Извода, ако имаш изходен и захранващ за 6V6GT/6П6С си използвай тях с тяхната си лампа, допустимо е да използваш EL84 и обратното. Ако си имаш за EL34 пък може да пробваш и с 6П3С!

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #80 -: 16 Юли, 2013, 07:51:37 »
Използвам изходен траф от български лампов ТВ, 6П6С според мен се чува добре на този траф. Захранващият траф ми е от някаква апаратура, малък е, има две отоплителни намотки и изкарва около 300 волта изправено напрежение.

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #81 -: 16 Юли, 2013, 10:23:40 »
Валери,наистина е небходимо и малко да се прочете!Разликите между лампите е достатъчно голяма.Това че отговарят по "цокъл" ,не ги прави аналози в никакъв случай!!6П6С е една доказана аудио лампа от 1935г., икономичен вариант на крайна лампа с много изразен "кадифен"звук!Та... препоръката ми е - използвай си я !!С този изх.траф от ТВ, по всяка вероятност с E/P/L84 E/P/CL82 работата е ОК! При 300 волта и 50 ма 6П6С се чувства като "коте в памук ,ще ти даде едни красиви 3-4 вата,достатъчни за домашно ползване!
Задължително размести изх. траф,не се стреми да правиш моноблок „джобен” формат,при лампите не става!!Иначе, при това разположение, ще имаш усещане за включен електрожен!!Ако имаш нужда от „проверена”схемотехника,ще мога да предложа варианти,6П6С е една от любимите ми лампи!Спрямо 6П3С….. е с класи по-добра!!!Една моя версия с 6П6С в пуш-пул ;)
Желая успех!

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #82 -: 16 Юли, 2013, 13:00:47 »
Бях "налепил" опитно елементите и трафовете бяха така разположени, нямаше никакви смущения и шумове на изхода. Изходния траф е бил за ПЦЛ86, но наистина много меко звучеше с 6П6С, звукът е по-добър от ламповият ми с ПЦЛ86 и от другия с ЕЛ84. Иначе изходен траф (евентуално за друг проект) пуш-пул от "Симфония" дали ще е подходящ за 6П6С, тъй като "Симфонията"-та е пуш-пул с ЕЛ84?
А твоите разработки колега, наистина много ми харесват, особено последната  :good: .

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #83 -: 16 Юли, 2013, 13:53:21 »
 :)Да!От Симфония ще ти свършат работа.Най добър е резултата в UL-PP свързване!Ако си изнамериш чифт такива с 5 те извода  на първичната, определено ще ти хареса гласеца им.По принцип, PP е за предпочитане за ОТ с ниска чувствителност,но не е за пренебрегване и с добри широколентови ОТ.Е... има една подробност...жената не знае тяхната цена :D иначе :batt:в кърпа ми е вързана :D
Честно казано,изненадан съм как при така залепените трафове,не се е появила чисто индуктивна наводка :-[Явно си налучкал нулево магнитно поле помежду им.ще пробвам и аз!Все пак човек се учи докато е жив :good:
А това е един проект с 6П3С-Е,най близък аналог на 6L6,но честно казано не беше "моя"звук.Тази лампа е обична на музикантите,там е в стихията си :good:Та и си намери стопанин музикант!Логото е известен сантимент на всекиго от нас :)

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #84 -: 16 Юли, 2013, 14:24:11 »
"UL-PP свързване" това какво значи  :unknown: ?

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #85 -: 16 Юли, 2013, 15:02:57 »
Ултра линейно Пуш-Пул,почти триодно звучене :good:Схеми имам и аз колкото щещ,пиши ако имаш нужда :)

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #86 -: 16 Юли, 2013, 15:07:08 »
Ще завърша този усилвател, после ако реша да правя нещо ще пиша  :) . Иначе много ми харесва и външното оформление на усилвателите, дървениите, кутиите за трафовете и т.н.  :bravo: .

Активен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #87 -: 16 Юли, 2013, 15:40:46 »
И аз съм замисли едно усилвателче  EL84 х 2 + 6н2п х 2 , ама като гледам вие какви красоти правите ...... после ще ме е срам да го покажа  :blush:

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #88 -: 16 Юли, 2013, 15:49:39 »
Няма място за срам, първия го правиш да работи, после на другите ще отделяш внимание на външния вид. Голяма краста е, почнеш ли, няма спиране  :) , ще пробваш с различни схеми и лампи.

Неактивен vangelis

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 255
  • Населено място: Потребителят го няма вече
Re: Лампов усилвател за тонколони 8 Ома
« Отговор #89 -: 16 Юли, 2013, 16:05:51 »
И аз съм замисли едно усилвателче  EL84 х 2 + 6н2п х 2 , ама като гледам вие какви красоти правите ...... после ще ме е срам да го покажа  :blush:
Eee.приятели,сега пък аз се изчервявам!Вече не помня ,колко проекта са ми минали през ръцете и главата.Ще се радвам,ако мога да помогна на всички, които се интересуват от проект,решения и може би кит за сглобяване,(в по-късен период)
Така че смело лепи и събирай,снимай и споделяй,пък то с опита идват и решенията!
Ето един мой проект, идея за такъв усилвател на EL84 х 2 + 6н1п х 2 .Звучи изненадващо добре UL-PP.но всичко зависи от изх.трафове,от използваните компоненти и от там и за крайните финикийци :-[В наше село му викаме "то кефа цена нема" ама е важно жената да не знае,оти......:D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |