| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Първи лампов проект - F1  (Прочетена 25388 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #15 -: 23 Юни, 2018, 22:12:38 »
Взимай от които ти харесва. Аз лично бих пробвал виши-то.  Всеки си решава какво го устройва като цена.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Населено място: Варна
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #16 -: 23 Юни, 2018, 22:28:58 »
Тези са ГеДеРе, от Елимекс и са по 60ст.  :D
Едва ли са много по-зле от прехвалените!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #17 -: 24 Юни, 2018, 02:09:04 »
Взимал съм и от тия Елимекските и останах доволен, някои хора почнаха да се оплакват от тях, явно е въпрос на късмет , на какво ще попаднеш
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #18 -: 25 Юни, 2018, 22:23:12 »
Аз да попиша. Свалих захранващия траф. Напълних кошницата от комет сигурно утре ще поръчам чаркалъка. Междувременно разгледах доста теми из форума. Много полезно инфо със снимки :) Сега да питам. По тази схема има ли нужда от rebias след смяна на лампите с нови и евентуално може ли да се случи с тримери? Свалих ЕМ84 лампата от хармонията. Може ли да се добави към схемата като VU метър, обаче общо за двата канала. Да забия и първия пирон с една снимка :)

П.С. Дали ще станат някакви капаци на този траф от тези които се продават тук - http://pepina.org/elementi.php?c=51&p=4&grup=12&t=&redx=30
« Последна редакция: 25 Юни, 2018, 22:59:49 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #19 -: 26 Юни, 2018, 01:11:57 »
Капаци от пепина ще станат, ако има налични от подходящия размер.

Схема за Индикатора на ниво ще ти дам.

Настройката на ампа е хубаво да се направи с мощни потенциометри при наличе на синусоиден входен сигнал 1к, пускал съм линкове и съм прикачвал из форума по разни теми МП3-та i Wav  файлове с тоя сигнал, може да го просвириш от  Телефон, от комп, в общи линии от каквото ти падне. 
Биасването го правиш, стъпало по стъпало, като почваш от първото и мериш тока на лампата. Не разкачваш, не закачваш и не променяш обхвата на уреда докато мериш анодния ток. МЕри се с прекъсване на анодната верига и слагане на мултимера последователно на анодния крак на  лампата.Всичко си подготвяш предварително и само в изключено състояние вадиш мултимера от веригата щото иначе се пали катодния резистор, пукат се балони  и тн красоти...

Относно наличните ти лампи, не искам да те разочаровам предварително- колкото за тестове стават, ама ако искаш усилвател който свири еднакво и в 2-та канала, ще трябва да си подбереш нови, Добре , че не са скъпи пък и имат Още по евтини Руски аналози NOS  ;)
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #20 -: 26 Юни, 2018, 18:54:12 »
Най-добрата схема за ЕМ84 Индикатора, може да се изпълни и на обемeн монтаж

http://www.loetstelle.net/projekte/emuniversal/emuniversal.php
97605-0
Цитат
R1 10k

R2 470k

R3 1M

R4 100k/1W

R5 47k

R6 1M

R7 56k

R8 Trimmpoti 100k

R9 2.7k

C1 100nF

C2 10µF/35V

C3 100nF

C4 100nF

D1 30V Z-Diode

D2 1N4148

D3 1N4148

Q1 BC546




Една по стара схема
« Последна редакция: 26 Юни, 2018, 19:12:26 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #21 -: 27 Юни, 2018, 10:06:40 »
Тук намерих една като че ли по простичка схема за ЕМ84 и с по малко елементи. http://users.triera.net/zupanbra/elektronke/yell_box.html Може би ще я налепя докато търся изходни трафове. Имам няколко въпроса. За изходния траф междуосието премерих че съвпада с капаци от pepina. Тези капаци за да се поставят трябва да се извадя болтовете които стягат ламелите ли? И после да се монтират капаците. На изходните трафове като няма такива болтове как се монтират капаци? Монтажа на ампа мисля да го направя както е в тази тема на origo https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6540.0 Доста лесно се проследява и ми се струва че ще ми е най-лесно. Трансформаторите разбрах че трябва да са завъртяни, но колко минимум може да е разстоянието между тях? Искам по-малка кутия. От радиото ще сваля екранираните кабели, които ще ползвам за входа, изходите и потенциометъра. Масата разбрах че 4 квадрата плътно жило. Какви трябва да са другите силови кабели? Май за сега е това :)
 
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #22 -: 27 Юни, 2018, 10:39:55 »
За разстоянието между трафовете - не знам до колко ще помогнат капаците на екранировката, но ако няма читава такава и в моя усилвател трафовете са твърде близо за моите критерии за внесен брум. Така че може да се помисли за екранировка. Иначе - да махат се винтовете (нитовете) слагат се капаците и се завинтват.
Относно схемата за EM84 - принципно от схемите със сигнал от анода на крайната се оплакват, че влошават качеството на звука. Аз все си мисля че зависи от R13 и R12 като стойност. С 470к би трябвало да не могат да влошат нещата, просто е твърде високо съпротивление в сравнение с импеданса в анода който е под 10к. И да не забравяме че това е лампа (управлява се с напрежение), винаги може да увеличим съпротивлението R14 на 10 мега например, и по 10 пъти и останалите съпротивления (и съответно да се намалят 10 пъти капацитетите). Тогава няма причини да се боим от влошаване на сигнала. Но за тази цел е най-добре да се направят съответните експерименти и прослушвания.
Относно кабелите по опроводяването - извън местата където трябва екраниран (входния сигнал) останалото не е с такова ключово значение.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #23 -: 27 Юни, 2018, 10:51:06 »
 :drinks: Благодаря на всички замесени!
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #24 -: 27 Юни, 2018, 15:48:53 »
Поръчах всички части от Комет. Поръчах и бананки за кабелите мъжки. Сега трябва да намеря и за шасито бананани и чинчове и цокли 9 пинови за лампите. Идеи от Пловдив от къде мога да купя? В крайна сметка може и с доставка.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #25 -: 27 Юни, 2018, 15:51:45 »
Простичките схеми за индикатора, индикират, кофти. Тази която си я намиерил съм я пробвал в 5-6 варианта и индикацията хич не се връзва с това което слушаш, понеже честотите които чува индикатора се орязват от 2-та диода на входа му с цел все пак да чува нещо, щото сигнала му е слаб.

От части проблема идва от това, че по PDF тези индикаторни лампи изискват един триод, да усилва само за индикацията, както е в случая с 1-вата схема,  за да не ти се товари захранващия трансформатор с още една лампа е сложено транзисторче, което усилва само за индикатора.

Втората схема която съм ти дал, е с един триод който си усилва само за индикатора и това е препоръчителното изпълнение от производителя на тия лампи.

Като ефект най ми харесва, Варианта с транзистора, като даже 2 та диода мисля че не ги сложих изобщо. НА сайта си пише без кои елементи може схемата, ако не знаеш немски, пусни си ги през гугъл преводача на английски
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #26 -: 27 Юни, 2018, 15:53:07 »
Поръчах всички части от Комет. Поръчах и бананки за кабелите мъжки. Сега трябва да намеря и за шасито бананани и чинчове и цокли 9 пинови за лампите. Идеи от Пловдив от къде мога да купя? В крайна сметка може и с доставка.

Ходи в Елимекс- бананите са евтини, може да намериш там и от старото руско производство посребрени, които са в пъти по-добри от тия жълти уж позлатени конектори.

ПП: От захранващия трансформатор от снимката ти, 2 та полиестерни кондензатора ги разкарай, че вече са взели дали.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #27 -: 27 Юни, 2018, 15:58:46 »
В крайна сметка реших да сглобя тази с транзистора, даже поръчах и чаркалъка за нея. Ще мина през Елимекс да видим какво има.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #28 -: 27 Юни, 2018, 16:53:17 »
В крайна сметка реших да сглобя тази с транзистора, даже поръчах и чаркалъка за нея. Ще мина през Елимекс да видим какво има.

за да ти е по-лесно може да я подредиш схемката на една растерна платка.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #29 -: 27 Юни, 2018, 17:28:57 »
Динамичността на индикация се определя само от отношенията на стойностите между R и C и няма проблем да се постигне с всяка една от схемите. Така че аз лично ще сложа транзистора само ако ме заплашат с пистолет. Но всеки си решава, все пак за начинаещ, най-вероятно транзисторния вариант бива. То пък и не е хубаво прекалено рязко да подскача индикацията, аз обичам когато има закъснение и реагира малко като бавен VU метър.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |