| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х  (Прочетена 18723 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Pichaga тази дето ти дадох е за чирпанското, не за пловдивското. Трябва да видя май я сканирах преди време, изчакайте малко да проверя.
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Вчера ми попадна флопито на снимката. Отзад има и фирмата, която го е продала. Някой има ли информация къде са произвеждани и изобщо какви са тези флопита?
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
здравейте, забелязах че обсъждате големите флопита и ремонти, има едно за праве  16ка кочо петков, главата му се връща в начална позиция и до там, имате л идея как да го подкарам:)? инач е диска се върти, и ако ръчно позиционирам гавата сам в крайна поизция ,тя сама се връща в начална и замира. и с други големи флопита съм имал същият проблем  :flag_of_truce:

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #18 -: 05 Октомври, 2013, 23:31:05 »
Да си кажем и аз болката,при включване към правец8с обърнах наобратно буксата на лентовия кабел на Пловдивското флопи.
http://www.nesiprav.com/wp-content/gallery/pravetz/thumbs/thumbs_floppy_plovdiv.jpg

Резултата плачевен,гръмна импулсното захранване на правеца.Импулсното захранване лесно ще се ремонтира.
Компютъра се оказа здрав но флопито си замина.
Имал ли е някой подобен проблем и какво се оказа изгоряло.Питам предварително преди да разглобим  платката на флопито до последен чаркалък.Зажалост нямам схема и без нея доста ще си поиграя.
73!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #19 -: 05 Октомври, 2013, 23:33:21 »
Спокойно, утррепал си и 1 до наколко чипа от вградения на дъното флопи контролер също. Самото флопи теи е най малкия проблем. Сега и здраво да намериш....

пп за правеца иделно ще стане импулсно от някое умряло DVD  player   иматвсиаки необходими напрежения, в малък размер са и са абе перфектни...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #20 -: 05 Октомври, 2013, 23:37:37 »
пп схеми за 8с и за флопито има на силистренския сайт:

http://www.kn34pc.com/sch/sch_device/comp_pravetz_8c.html
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #21 -: 05 Октомври, 2013, 23:38:23 »
Спокойно, утррепал си и 1 до наколко чипа от вградения на дъното флопи контролер също. Самото флопи теи е най малкия проблем. Сега и здраво да намериш....

пп за правеца иделно ще стане импулсно от някое умряло DVD  player   иматвсиаки необходими напрежения, в малък размер са и са абе перфектни...
Чипове има,не е проблем да се сменят.Пълен съм с ттл ки.А за импулсното вече изрових стари транзистори,ще го оправя.Имам и една 16 ца на платки...така и незнам дали баца както и 8д изпържено на 6,5 волта.Мани не ми върви засега с тези антики.
73!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #22 -: 05 Октомври, 2013, 23:49:21 »
И при мене тръгна лошо, искат си вниманието.... НАправи почивка.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен pochitatel

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 33
  • Населено място: wonderland
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #23 -: 06 Октомври, 2013, 18:04:31 »
Спокойно, утррепал си и 1 до наколко чипа от вградения на дъното флопи контролер също. Самото флопи теи е най малкия проблем. Сега и здраво да намериш....

пп за правеца иделно ще стане импулсно от някое умряло DVD  player   иматвсиаки необходими напрежения, в малък размер са и са абе перфектни...
Въобще не е сигурно, че и по дъното има поражения. Даже не е много вероятно - зависи как точно е включено флопито, какво по него и как е изгоряло, че има доста варианти ;). Но наистина ремонтът не е проблем и на двете. Всичко е класика. Тези DVD импулсни дават ли 5A на 5V? Po 12V как са?

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #24 -: 06 Октомври, 2013, 18:24:23 »
ще ти дам една броика да пробваш, като се върна,че тука намам нищо. пп пиши на лс какво стана соня лаптоп за който говорихме....
май имат 3А само за дъното и помалко преьполагам ще стигне. тука флопитата са големия консуматор .....или?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #25 -: 06 Октомври, 2013, 18:56:07 »
Въобще не е сигурно, че и по дъното има поражения. Даже не е много вероятно - зависи как точно е включено флопито, какво по него и как е изгоряло, че има доста варианти ;). Но наистина ремонтът не е проблем и на двете. Всичко е класика. Тези DVD импулсни дават ли 5A на 5V? Po 12V как са?
Импулстото вече е ремонтирано,правеца работи нормално(вместо BU120 ползвах транзистор от друго импулсно за пс D209L).Някой вече е ремонтирал дъното,сменяни са чиповете на отбелязаното като поле FDC.Предполагам че означават флопи диск контролер.Сменени са D4 D8 D13.Утре ще се заема с ремонта на флопито.
« Последна редакция: 06 Октомври, 2013, 19:01:53 от lz1tka »
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #26 -: 06 Октомври, 2013, 18:58:24 »
Въобще не е сигурно, че и по дъното има поражения. Даже не е много вероятно - зависи как точно е включено флопито, какво по него и как е изгоряло, че има доста варианти ;). Но наистина ремонтът не е проблем и на двете. Всичко е класика. Тези DVD импулсни дават ли 5A на 5V? Po 12V как са?
Лентовия кабел е бил включен в гнездо D1 като 1 пин на кабела(отбелязан в червено) се падна на 11 пин на дъното.
73!

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #27 -: 06 Октомври, 2013, 20:28:27 »
Въобще не е сигурно, че и по дъното има поражения. Даже не е много вероятно - зависи как точно е включено флопито, какво по него и как е изгоряло, че има доста варианти ;). Но наистина ремонтът не е проблем и на двете. Всичко е класика. Тези DVD импулсни дават ли 5A на 5V? Po 12V как са?

От обратно включване на флопи съм виждал всякакви поражения по контролера на флопито , дори изгоряли промове така че не се знае ( не коментирам чиповете вътре във флопито те са ясни ) .При мен е лесно със SD флопито нямам проблеми защото съм си пуснал само 5-те волта на 8C-то  и няма проблеми при обръщането ( тествано е : ) ) .Но иначе един колега обърна SD флопито на компютър със включени всички напрежения и резултатите бяха миризливи и за двете устройства.
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #28 -: 06 Октомври, 2013, 22:10:28 »
От обратно включване на флопи съм виждал всякакви поражения по контролера на флопито , дори изгоряли промове така че не се знае ( не коментирам чиповете вътре във флопито те са ясни ) .При мен е лесно със SD флопито нямам проблеми защото съм си пуснал само 5-те волта на 8C-то  и няма проблеми при обръщането ( тествано е : ) ) .Но иначе един колега обърна SD флопито на компютър със включени всички напрежения и резултатите бяха миризливи и за двете устройства.
Предималко бе проведен пореден тест.Преди години намерих изхвърлено наулицата Пазарджишко флопи плувнало във вода,неизвестно колко престояло навънка.Пловдивското вероятно е аут(още не е доказано ама няма да рискувам).Преди малко му оправих скъсаните кабели и го включих в правеца.При включване започна да върти непрекъснато докато не натиснах контрол и ресет,спря на 2 секунда.Включено е на същия порт.Не съм спец по това но май контролера е оцелял.Въпроса е кой може да ми запише на няколко дискети дос,наскоро купих такива неформатирани.
Стискам палци всичко да е наред.
« Последна редакция: 06 Октомври, 2013, 22:22:29 от lz1tka »
73!

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х
« Отговор #29 -: 06 Октомври, 2013, 22:40:27 »
От обратно включване на флопи съм виждал всякакви поражения по контролера на флопито , дори изгоряли промове така че не се знае ( не коментирам чиповете вътре във флопито те са ясни ) .При мен е лесно със SD флопито нямам проблеми защото съм си пуснал само 5-те волта на 8C-то  и няма проблеми при обръщането ( тествано е : ) ) .Но иначе един колега обърна SD флопито на компютър със включени всички напрежения и резултатите бяха миризливи и за двете устройства.
Прати на лично съобщение какви пари искаш за SD "флопито".Това допълнение на правеца много ми харесва!Имаш си пореден "фен" в листата.
Имам познат който е работил в сервизната база на Правец,ремонтирали са тези машини дълги години.Проблема е че почти не е пипал 8с заразлика от другите модели.Така че разчитам на съпорт от този форум!
73!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |