| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Флопидискови устройства за компютри Правец 8Х  (Прочетена 18697 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
За да не разводняваме други теми, предлагам тук да публикуваме информация за ЗУГМЗ, българско и чуждо производство.
Отпред изглеждат обикновено така:


По времето, когато вилнееше Правец-82 се срещаха главно две разновидности на това устройство.
Едното се произвеждаше в "ПЗ Кочо Цветаров - гр.Пловдив и отвътре изглежда приблизително така /ако не се избърше от праха/

или така

Ето го и без горната платка

А ето и механизма за придвижване на главата от близо


Другата често стрещана /и доста по-калпава според мен/ разновидност беше произведена в Чирпан и изглежда така:

Ето го и механизма:

Както и главата отблизо:


Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Много добра идея! Само да изровя ще пусна още поне 3 доста по-редки български разновидности. Те обаче са тънки. Освен това и са пословично "надеждни".
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Ок, мести и както си почнал да пускаш там снимки, можеш ли  да щракнеш една на чирпанското ,до оста, за да се види точно блокиращия палец за вътрешната( най близка до оста- крайна) позиция на "шпиндела"?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Ама вие чирпанско ли борите? Утре дано се сетя да ти донеса едно за части. Аз през живота си само едно работещо съм виждал (в смисъл може да зареди дос :) )
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Чирпанско. да , счупен стопер на него за едната позиция. За утре ще навия болт, да не изскача топчето.

На моето всичките болтове с боя за развивани,  мъка... но за с/ка на тов аелектрониката я подкарахме.

Ако имаш със здрава механика...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Е тоя проблем,  има - очтупен стопер вижда се, може л иснимка на здрав такъв детайл ?

http://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=1537.0;attach=2629;image
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
На това, което имам май механиката си му е супер. Твое е. Доколкото си спомням само един пин му зе е разпоил от гениално реализираната връзка на лентовия кабел. Ама ме мързи да поя боклуци :) Но може и да греша де, няколко разкулачих. Да съм знаек, че сте ентусиасти щях да ви ги запазя. И сега се сещам - имам оригинална документация за чирпанските. Оцапахме темата за 8А с тези флопита...
« Последна редакция: 17 Май, 2013, 22:54:48 от Георги Драмчев »
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Блях! А някой да е виждал ЗУГМД за 8 инчови дискети?!
В нас се мотаеха няколко ама устройството не съм го виждал на живо...
Омраз!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Виждал съм,един сандък половин на половин на метър с два процепа.Единия е за самото ФДУ а другия хранилище за резервни дискети :)

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Е тоя проблем,  има - очтупен стопер вижда се, може л иснимка на здрав такъв детайл ?

http://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=1537.0;attach=2629;image
Дано ти свършат работа /ама то май и подарък ще ти дадат, та може да не ти трябват снимките. /

Иначе, ако идваш по нашият край, имаш едно почти работещо Пловдивско флопи подарък ;)

Неактивен Георги Драмчев

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 68
  • Населено място: София
    • www.pravetz8.visia.com
Мислех утре да донеса и такова, ма поради риск от дископатия се отказах :) Много е готино, българско, реализирано с транзистори 6821, включва се с щепсел към контакта.
Музей на древните компютри: www.pravetz8.com

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 475
  • Населено място: Пловдив
Мислех утре да донеса и такова, ма поради риск от дископатия се отказах :) Много е готино, българско, реализирано с транзистори 6821, включва се с щепсел към контакта.

И щпиндела му е с асинхронен мотор на 220 V  :)
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Търкаля ми се техническата документация на Пловдивското флопи, с бегъл поглед и търсене в нета не я намерих, ако някой знае дали я има сканира, да пише, ще ми спести 20-30 снимки.
Ако я няма, ще я щракна за колекцията документации към форума.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Дадоха ми я вчера на руски.

Ще я сканирам.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Е тя и моята е на руски и точно това питам - дали да я сканирам :) /за по-лесно имам изработена техника, за снимане  с фотоапарат, вместо сканиране, хем бързо, хем лесно  :master2:/
Ама ако ти се  занимава на теб, предоставям ти това удоволствие  :writer:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |