| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: батериен тулан  (Прочетена 38261 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #90 -: 11 Октомври, 2015, 12:10:09 »
полека - лека се заех с анодната батерия. нарочил съм си темпо пакет на ден, та хем да не се изнервям от пипкавата досадна дейност, хем за десетина дни да я довърша :)
пакет едно е готов :)

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #91 -: 11 Октомври, 2015, 13:09:50 »
Само не ми е ясно защо се мъчиш с поене на клетки като има такива държачи:
http://www.elimex.bg/product/15688/f170-battery-holder-for-6-aa-r6.html

Връзваш няколко от тях последователно и си в джаза.

Поенето по самата клетака и влошава параметрите + че е тегаво. И само една батерия ако се прецака трабва да хвърлиш всчиките.

На държач, може да ги вадиш за измерване една по една, и да махаш сдукхалите като останалите остават използваени. Ест, ще стане малко по голяма общата батерия, но е доста по- удобно и практично
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #92 -: 11 Октомври, 2015, 14:24:27 »
Оскъпява се и става обемисто. Също така не препоръчвам поставяне на нови клетки при стари, опита ми от такива действия показва МНОГО негативни резултати. Обикновено еднакви батерии от които е консумиран един и същи ток т.е. са ползвани винаги заедно, сдават багажа почти едновременно. Макар че естествено едните дават фира първи, останалите привидно при измерване изглежда че още ги бива, при поставяне на други нови яки няколко месеца след това останалите дето уж ги е бивало започват да дават фира, ти не разбираш за това да речем, и в един момент се оказва че новите яки са заредили старите скапани в обратна посока :) следва разтичане дори да са в срок и т.н. така че съвета ми е да се сменят на групи. То моя първи съвет да не се занимаваш с батерии също не го прие, ама айде издухай тия 28 лева да видиш след това как ще си направиш мрежово захранване. Тези батерии AAA имат ще приемем около 1000mAh капацитет по данни от уикито. Това значи че при аноден ток на радиото 10 милиампера (да приемем толкова (дано не е повече)) ще изкарат не повече от 100 часа което не знам дали оправдава цената на получената анодна батерия. Получаваш около 28 стотинки на час. Представи си че това е разхода на печка духалка включена на втора степен горе-долу. И все пак дано изкарат 100 часа, че ако изкарат по-малко?...
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1532
  • Населено място: Варна
Re: батериен тулан
« Отговор #93 -: 11 Октомври, 2015, 14:30:27 »
Представи си че това е разхода на печка духалка включена на втора степен горе-долу. И все пак дано изкарат 100 часа, че ако изкарат по-малко?...
Ама на нощна тарифа и с ДДС!  :D :D :D
Защо разваляш удоволствието на човека!!! Остави го да се изкефи на звук без 50 и 100Хц брум!!!

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #94 -: 11 Октомври, 2015, 14:51:42 »
А няма ли достатъчно място за 18650 литиево-йонна клетка. Струва ми се далеч по-удачно решение. Могат да се намерят на много добра цена клетки от стари батерии за лаптопи. Зареждането става със зарядно за RC модели, като се изведат дори и изводи за балансиране. Не знам обаче какви са габаритите на кутията.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #95 -: 11 Октомври, 2015, 15:20:22 »
:) С едно добре направено стабилизирано мрежово захранване брум от мрежово естество няма да има. Както и с батерии ще има брум от приема на средни вълни, освен естествено ако не го изнесе някъде сред природата. Така или иначе си прав де, няма лошо човека да си направи кефа, не е толкова скъпо.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #96 -: 11 Октомври, 2015, 22:10:30 »
отговора накратко е "карай да е весело" :)
радиото тепърва ще го оживявам, та за слушане по намколкоси часа не съм и мислил, а и на СВ почти няма какво да се слуша, нощем на къси едва ли ще прекарвам часове в слушане, та мисля че инвестицията е горе-долу разумна. за държачите и аз си мислех, ама като знам как се окисляват и какви мизерии правят... се отказах, при мисълта за 70те елемента с възможен лош контакт... може и да сгреших, ама нейсе.
от захранване се отказах заради идеята, като е батерийно радиото, да е батериийно :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #97 -: 11 Октомври, 2015, 23:03:28 »
Бе то не те карам да го модифицираш радиото, то нека си е батерийно, пък един отделен блок наречен заместител на батериите да ти служи в такива ситуации, но си прав де има си чар в това да си работи на батерии. Ма то нека първо тръгне изобщо.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 791
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #98 -: 12 Октомври, 2015, 01:28:21 »
През 30те години повечето села не са били електрофицирани.А батерии са се намирали само в градовете. В "Наръчник на радиолюбителя" (превод от руски) от 60те години е дадена схема на термогенератор с газена лампа тип "Мълния" със скосено стъкло. От елементите са изведени кабели за отопление и анодно напрежение.Автора е дал разхода на газ на час на газената лампа при свирене на радиото. Има снимка на окачена лампа с верига за тавана.
« Последна редакция: 12 Октомври, 2015, 01:38:41 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #99 -: 12 Октомври, 2015, 08:01:08 »
понеже все още нямам говорител и изх.траф за радиото ми се върти идеята да го оживя с резисторен делител. по каталог на DL21 дават Ra=22.5 Kohm, но да питам преди да сторя беля с лампата, този параметър съпротивление на първичната на трафа ли е или импеданс?
т.е. ако резисторът е 22К това о.к. ли е?
делител ще е за да взема сигнал за усилвател, лампата ще "вижда" резистор...

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #100 -: 12 Октомври, 2015, 08:06:19 »
..... Ма то нека първо тръгне изобщо.

макар да са цифра пари и кило кръв, лампите се намират в и-бей. схемата я свалих, така че единственият му избор е да тръгне :) , дано само не ме измъчи много.... :)

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #101 -: 12 Октомври, 2015, 18:15:59 »
Пожелавам ти да тръгне безпроблемно. Не е коректно с резистор 22к лампата няма да е в режим. 22к е стойността на променливотоковото съпротивление в анода а постояннотоковия режим се установява със постояннотоковото (омическо) съпротивление на първичната намотка на изходния траф и вероятно е от 500ома до няколко килоома (не знам на конкретния трансформатор колко е било това съпротивление). Моят съвет е да го съживяваш с изходен трансформатор от лампово радио или телевизор (все тая какъв) все ще е по-добре от резистора, и ще изкара някакъв звук пък после ще го мислиш как да го оправяш оригиналния изходен.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен сашо

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 140
  • Населено място: sofia
Re: батериен тулан
« Отговор #102 -: 13 Октомври, 2015, 22:49:57 »
оригиналния е прекъснал, някой е правил експерименти с говорителя....
имам трафове за EL84, но без да съм отварял каталога съм убеден че тя е с бая по-висок ток, утре ще надникна на спокойствие :)
но може да комбинирам траф + резистор, все ще сработи някак за тест :) може на слушалки...
трябва първо да разкапсуловам потенциометъра, и двете "ключета" за анодно и подгрев не правят контакт, вероятно са окислени, поне ще го почистя и ще му направя профилактика.
идея за галетата превключваща обхватите без разглобяване? мислех да и пръсна контактен спрей, изглежда прилично?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #103 -: 13 Октомври, 2015, 23:42:49 »
Първоначално нищо не пръскай на галетата, не тръгвай от главата за краката, първо подкарай останалото и виж как ще се държи галетата пък тогава ще я пръскаш, иначе препоръчвам WD40 да й пръснеш като му дойде времето. Относно трафовете - това че EL84 е за по-голям ток попринцип не променя факта че трафовете за нея може да се ползват и при тая лампа колкото за пробите. Стига омичното съпротивление на първичната да не е твърде по-ниско от това на оригиналния траф. Но лесно може да си сметнеш ако имаш ВАХ на твоята крайна дали ще е в нормален режим по ток с 400 ома съпротивление в анода (кокото е съпротивлението на първичната на трафчетата от БГ радиа и телевизори) Ако все пак режима ще се наруши значително може да добавиш последователно съпротивление на първичната на трафа. Проблема основния с тия трафове обаче е че не са с нужното предавателно отношение и няма да съгласува подходящо импеданса, обаче това не е болка за умиране, нали само трябва да оживиш радиото с него. Внимавай като нъвържеш повечето анодни батерии че тая батерийна група може да убие човек без да й мигне окото. Съветвам те да сложиш и предпазител вътре 200 милиампера бърз че при евентуално окъсяване да не ти се подпали или скапе батерията.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 365
  • Населено място: София
Re: батериен тулан
« Отговор #104 -: 14 Октомври, 2015, 08:26:15 »
Изработването на анодни и отоплителни батерии (особено на точни реплики)
е определено предизвикателство въпреки привидната простота на изделията.
Имайки известен опит в тази дейност, изцяло покрепям решението
на колегата сашо за свързване на отделните елементи чрез запояване.
Това е доказан с годините метод, използван на времето от всички сериозни
производители на такива батерии - европейски, руски и американски.
Впредвид използването на съвременна елементна база, капацитетът
на репликите се получава около 2,5-3 пъти по-голям от някогашните
им аналози, което рязко повишава експлоатационният ресурс. 

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |