| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков  (Прочетена 22319 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #15 -: 13 Октомври, 2015, 11:40:21 »
               
            Аз мисля, че не си струва усилията, но от друга страна е интересен крайния резултат. Освен това бутоните се фиксират когато си искат.  Но и този проблем се решава елементарно- завира им се половин кибритена клечка. :D

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3901
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #16 -: 13 Октомври, 2015, 11:59:22 »
Фиксирането на бутоните може успешно да се реши с няколко капки машинно масло. Смазва се движещата метална лайсничка която се движи наляво-надясно, отпред на самата платка е.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #17 -: 13 Октомври, 2015, 13:14:13 »
                Използвах ВД 40, заработиха бутоните. След  две седмици спряха, промих ги с бензин, пак проработиха и пак спряха ???

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3901
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #18 -: 13 Октомври, 2015, 13:23:56 »
След препарата и бензина, лайсните остават сухи, т.е. триенето е голямо. Капни масло  :) .

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #19 -: 13 Октомври, 2015, 13:29:34 »
Открих дефектния транзистор Т705 в крайния усилвател.
Да наистина съм бил +10.7. Объркал съм джъмперите на честотомера(LC7265).
Махнах тиксото от сърцевините. Сега покривам от 89.5 до 101 което прави 11Mhz лента.
С114 е махнат, С113 е сменен с 0-10р, С105 сменен с 3-35р.
Сигнал индикатора се отклонява до край - 100mV. Стереото шуми. При включване на АДЧ честотата на хетеродина пада с 1.5Mhz.
L511 ли е дробния детектор?
Извинявайте ако не съм отговорил на някой въпрос, питайте пак.

Фиксирането е оправено - стегнах пружинката.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 351
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #20 -: 13 Октомври, 2015, 14:01:57 »
......
L511 ли е дробния детектор?
..........
Да

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #21 -: 13 Октомври, 2015, 14:27:01 »
Въртя го дробния, но все едно прескача желаната честота. С вклочен АДЧ спада нивото на сигнал индикатора на полвина.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #22 -: 13 Октомври, 2015, 21:32:55 »
,а ако сложа представка на укв, ще действа ли АДЧ?  Тъкмо ще вдигне и чувствителноста.
То и без това всичко е пясък.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #23 -: 13 Октомври, 2015, 21:50:51 »
АДЧ има причини да не работи и те трябва да бъдат отстранени. Не е причина за неработенето това че си пренастроил УКВ тунера. Не знам как си се опитал да настроиш дробния детектор но неговата настройка без генератор и специална процедура описана в някои книжки е трудно. Прегледай и за други проблеми по веригата на АДЧ. Но основно мисля че може да ти е избягал дробния детектор и затова да са проблемите. И вярно ли е това че като си приемал по огледална честота си покривал по-широка лента от колкото като си пренастроил вече правилно хетеродина? То на Рапсодия бих казал че не е престъпление да се присади пренастроен УКВ тунер от Селена само не знам дали механически е възможно това. И Лъчо, не дей така да риташ срещу пренастройката, дори само с научна цел си заслужава rolling_heads да се потруди над тунера. Едно клипче на работата на УКВ където се чува и шума при прием на стерео ще е интересно да видим, ако е възможно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1125
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #24 -: 13 Октомври, 2015, 22:02:46 »
          Рапсодията живее на вилата, там работят добре на УКВ само полупроводникови апарати. На скоро занесох реставрираната  Мелодия 2 - не хваща нищо с нейната си антена. Преди това носих една великолепна лампова Саба Линдау - същия резултат.  Така че, не си струва труда да се пренастройва Респромката, добре си работи с китайчето като НЧУ. Но щом си решил, че ще я пребориш....това ще е академична изява и съществен принос в практиката.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #25 -: 13 Октомври, 2015, 23:46:38 »
Е, да щом се ползва извън града наистина няма да стане. Там трябват само много добри и чивствителни УКВ тунери, ама и хубава антена помага. Някое 5 елементно яги за УКВ обхвата се е утепало.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #26 -: 14 Октомври, 2015, 00:33:42 »
Цитат
това ще е академична изява и съществен принос в практиката.
Точно така , а се оформи и добра дискусия.

Върнах отново трита джъмпера за настройка на честотомера за FM на маса"0" което според таблицата за LC7265 e +10,7Mhz.
Вдигнах пак честотата, включих АДЧ врътнах леко L511 и АДЧ заспа.
Сега освен да се опитаме да настроим стерео декодера, за което очаквам насоки.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #27 -: 14 Октомври, 2015, 10:27:55 »
Първо трябва да се увериш че има нужда от настройка т.е. че сигнала (поне на някои станции) е достатъчно силен и чист при приемане Моно за да може да се очаква да има чисто стерео приемане. Примерно ако приемаш националното радио програма Хоризонт да кажем сигнала достатъчно силен ли е? При стерео приемане на него пак ли шуми и много ли е шума? Иначе за съжаление лично аз не мога да ти дам насоки за настройката на стереодекодера, не знам изобщо възможна ли е без генератор, пък и не знам каква е процедурата по настройка.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1900
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #28 -: 14 Октомври, 2015, 13:29:32 »
Направих няколко механични промени за да увелича хода на сърцевините и сложих медни тръбички с диаметър 5,8мм
Вече покривам целия обхват 88-108 и стелката е видима по цялото преместване.

Утре повече, че днес свърши времето.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #29 -: 14 Октомври, 2015, 14:06:23 »
Честито! Това е много добро развитие на пренастройката. Би ли описал когато имаш време в какво се състоят механичните промени които си направил за да увеличиш хода на вариометрите че в момента нямам разглобен такъв тунер пред мен и не разбирам кое си променил.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |