| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков  (Прочетена 22486 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1923
  • Населено място: Пловдив
Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« -: 11 Октомври, 2015, 18:49:13 »
Здравейте,
Лъчо ми донесе рапсодията за ремонт.
На капака пише:
 РАПСОДИЯ-СТЕРЕО ТИП ПСТ - 2 ОН 04 60782-72
Схема намерих.
Беше пробил D602 SFR135 в захранването.
Лъчо се оплака че единия канал издавал страни звуци. Открих слаба спойка на C708, който е върза в корекцията на потенциометъра за усилване.
Сега се чудя дали мога да вкарам УКВ в съвременния обхват. ЗА съжаление схемата не е като на вградения модул.
Ето снимки на модула.
Дано някой помогне със схема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1923
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #1 -: 11 Октомври, 2015, 19:54:35 »
транзисторите са  AF127 и AF106
А схемата си е същата.
37416-0
Смята за начало да махна С114, да видя как ще се повлияе хетеродина.
« Последна редакция: 11 Октомври, 2015, 20:29:17 от rolling_heads »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1923
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #2 -: 12 Октомври, 2015, 17:03:10 »
Вдигнах честотата на хетеродина. Навих по 3 пласта алуминиево тиксо на сърсевините и покрих лента от 88 до 105 Mhz. С113 С114 е махнат  почти на нула, но не искам да развивам намотки.
Струва ми се че се спряга добре, но не мога да се ориентирам къде и как да измеря силата на сигнала.
Спрягам както следва: на ниска честота въртя L104 за масимална сила, на висока честота въртя С105 за максимум.
На стерео още не мога да го докарам без шум, а АДЧ измества честотата.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #3 -: 12 Октомври, 2015, 17:52:14 »
Алуминиевото тиксо поради това че не е монолитен алуминий не може да допринесе толкова за увеличаване на влиянието на сърцевината (поне така си мисля). Опитай се да намериш сърцевини с по-голям диаметър евентуално, примерно може да пробваш с корпуси от електролитни кондензатори. Не развивай от бобините, при намаляване на индуктивността ще ти се стесни покривания обхват. Това което може да опиташ на по-късен етап е да намалиш стъпката на навиване на бобините, като запазиш същата индуктивност т.е. най-вероятно ще отпадне някоя навивка. Намалявайки общата дължина на бобината спрямо хода на ядрото би следвало да ти се увеличи ширината на покривания обхват. Относно това че АДЧ ти измества честотата от идеално настроената говори за това че имаш разстройка на кръга в дробния детектор и де факто не работиш в средата на S кривата. Другия вариант е да не е добро спрягането между анодния кръг на УВЧ и осцилаторния кръг.
« Последна редакция: 12 Октомври, 2015, 18:06:31 от origo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #4 -: 12 Октомври, 2015, 18:38:38 »
               Поздравления за положения труд, но за мен е достатъчно да работи като НЧУ. Включвам едно китайче с дистанционно и въпроса е решен. То до сега така работеше, преди да :master2:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #5 -: 12 Октомври, 2015, 18:57:16 »
Ти ще видиш колко по-ценно ще е да си го слушаш с неговия си УКВ тунер и радио ако успее колегата да го пренастрои както му е реда. Това с китайчето ти върши работа, а това ще ти доставя удоволствие :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #6 -: 12 Октомври, 2015, 20:17:15 »
Не е ли малко пресилено да говорим за ценности? Ценното на това радио е монтажът му- нагледно показващ как не може , не трябва и е абсолютно недопустимо да се монтира електронна апаратура! Погледнете само платчицата- имаше преди много години едно руско списание "Крокодил", а в него рубрика "Нарочно не придумаеш" ( "И да искаш не можеш да го измислиш" на български)-та тая платка е точно за там! Погледнете схемата на захранващия блок- изключително недоразумение! Имало такива трафове-дай да ги използваме! Идиотизъм! Най-доброто в РАПСОДИЯ-та е това, че ако се изхвърлят карантиите от иначе свястната и трогателна кутия е възможно в нея да се спретне страхотен усилвател, като се ползва оригиналния траф. Правил съм го.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #7 -: 12 Октомври, 2015, 20:53:41 »
Не е добре да осъждаш труда на инженерите който така или иначе е довел до работещ краен продукт с не толкова лоши параметри. Ще ти кажа кое е ценното в този радиоприемник:
-Български транзисторен многообхватен стерео радиоприемник с хубав дизайн както вече спомена.
-Изпълнен изцяло с дискретни елементи без интегрални схеми. Особено стереодекодера - с три транзистора, когато успееш да сътвориш работещ стереодекодер с 3 транзистора ще имаш право да съдиш конструкторите.
-Предимно германиеви транзистори
Всички тези показатели правят Рапсодия уникален приемник с огромен чар независимо от не перфектните си параметри. Сега ако тръгнем да мислим как може в тази кутия да се сглоби най-висококачествен нискочестотен усилвател със силициеви транзистори, радио тунер с топ параметри като чувствителност, селективност и т.н. и в следствие на което да излезе един „рисийвър“ с брилянтен звук и параметри. Все пак сме колекционери, не всичко гледаме от страната на параметрите, не говорим в момента за покупка на нов радиоприемник та да кажем тоя не е най-доброто което можеш да вземеш за парите си. Предполагам че както всеки от нас в този форум и Лъчо Минков си има качествени приемници на УКВ които да си слуша, но тръпката е да си пуснеш българския приемник с дискретен стереодекодер и да получиш душевен оргазъм :)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #8 -: 12 Октомври, 2015, 21:05:43 »
Моята "Рапсодия" няма никакви интервенции  :) :
http://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=2632.0
Ползвам си я понякога като усилвател, или слушам "Хоризонт" на СВ от Видинския предавател.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1923
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #9 -: 12 Октомври, 2015, 21:29:45 »
И аз не искамда правя сериозни интервенции. Само едно по прецизно спрягане в постигнатия по горе обхват и настройка на кръговете.
Обаче чак сега чух дефекта в звукът - леко припукване като от надрана плоча. Вероятно е транзистор. Утре ще разменям между каналите докато дефекта се премести.
Ще се радвам ако ме насочите къде ще е най добре измервам нивото на сигнала за спрягането.

А китаеца пак може да се бодне.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #10 -: 12 Октомври, 2015, 21:55:55 »
Рапсодията нали има индикатор за настройка, по него не може ли да следиш нивото на сигнала?
А това, че при включване на АДЧ се разстройва, според мен означава, че работи по огледален канал, тоест от входната честота се изважда хетеродинната, и се получава междинната. При това положение АДЧ работи наобратно, и разстройва станцията.
А за шума на стереодекодера - това си е недостатък за този декодер, само при много силен сигнал горе-долу се подтиска шума, но пак има едно леко свистене. На времето схемата на този декодер съм си я правил за едно мое радио, много исках да хващам стерео единствената стереопрограма тогава -Орфей, и шумът просто си го имаше. Все пак имаше някаква регулировка, с която се постигаше минимумът на шума, но вече съм забравил какво беше.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1923
  • Населено място: Пловдив
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #11 -: 12 Октомври, 2015, 22:46:40 »
Измервам около 70-100mV на индикатора при "настроена станция" ,но реално почти не виждам изменение като спрягам.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #12 -: 13 Октомври, 2015, 00:07:38 »
Индикатора за настройка на този приемник по сила на сигнала ли е или по отклонение от средната честота? Защото съдейки по това къде е свързан май дава отклонението от точната настройка при работа на УКВ но може и да греша. При положение че дава отклонение от точната настройка, естествено е по него да не може да се съди за спрягането на анодния кръг с хетеродинния. Начина лично според мен за точна настройка на тунера е да го свържеш към друг МЧУ интегрален с пиезокерамичен филтър на входа. Аз лично го практикувам това и дава много добри резултати, освен това имам и изходно напрежение от интегралата пропорционално на сигнала. Друга причина да не може да се види много ясно спрягането е че тези кръгове вероятно са с доста нисък Q фактор. Иначе не само приема по огледална честота кара АДЧ да измества честотата от точната й стойност, най-вече настройката на последния кръг, този на дробния детектор влияе на това. Ако приемаше по огледална честота предполагам че АДЧ изобщо нямаше да работи защото вместо отрицателна щеше да бъде положителна обратната връзка, а тук до колкото разбирам като я вклчи само леко се измества честотата и трябва донастройка, след което ако я изключиш се влошава качеството на приемане т.е. пак трябва донастройка. Но от своя страна вероятно се вижда ефекта от АДЧ а именно да се разшири диапазона в който се приема дадена станция сравнително независимо от копчето за настройка, ако това е така то значи АДЧ работи коректно но е разстроен детекторния кръг, ако изобщо никаква работа не върши и няма ефект от включването значи наистина приемаш по огледална честота. Но мисля че rolling_heads използва цифров честотомер при пренастройката на тунери и по него съди за хетеродинната честота, и предполагам в случая също с него е извършил настройката т.е. не приема по огледална честота. Иначе как е чувствителността по твое мнение засега след пренастройката - добра ли е или не? Сравнима ли е с чувствителността на средно добър FM радиоприемник? Шума при приемане на стерео е доста нормален както са ти казали при този тип стереодекодер. Като сметнем и че след тези години със сигурност и МЧ филтрите са се поразстроили и самия стереодекодер се е разстроил, както подозираме и дробния детектор е разстроен та след евентуална донастройка на тези неща най-вероятно и приемането на стерео ще се поизчисти, е не очаквай да бъде като на съвременен стереодекодер, принципа на работа е съвсем различен. Айде успех в пренастройката следя с интерес темата, и мен една Рапсодия ме чака :) А обхвата който си покрил в момента 88 - 105 си е направо супер, няма какво повече да се желае реално, рядко без промяна в конструкцията на вариометрите може да се постигне нещо по-добро от това.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #13 -: 13 Октомври, 2015, 09:08:12 »
Нивото на сигнала за УКВ може да се следи и по напрежението върху електролитния кондензатор в дробния детектор.
А причината да е толкова ниско нивото на измервания сигнал, според мен е в това, че кръговете са много далеч от точната настройка, и че приемането е по огледален канал. Мисля, че първо трябва да се доведе честотата на хетеродина в нужните граници, като за целта се намалят капацитетите на кондензаторите, които влияят на този контур - да се премахне С114, да се намалят С112 и С115. За входния контур трябва тримерът С105 да се подмени с друг, с по-малък минимален капацитет, или опитно да се подбере постоянен кондензатор с оптимален капацитет. Антенния контур би следвало по-лесно да се вкара в нужните граници, с намаляване на С101, С102 и С103.
Пипкава работа е, иска нюх и огромно търпение.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Рапсодия-стерео на Лъчо Минков
« Отговор #14 -: 13 Октомври, 2015, 11:38:45 »
Мисля че rolling_heads е вкарал хетеродина в съответните граници и не приема по огледална честота, но нека за по-сигурно да каже, ползваше цифров честотомер та предполагам именно с него го е мерил и вкарал в обхвата.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |