| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Tektronix 465 ремонт  (Прочетена 1344 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Tektronix 465 ремонт
« -: 28 Април, 2023, 21:12:12 »
 Проблемът на осцилоскопа е че няма хоризонтална развивка. Така дойде при мен. Преди някой е сменял един от филтровите кондензатори. Нещата, които съм проверил досега са захранващите напрежения, както и транзисторите на хоризонталния усилвател (схемата е на стр 159).  Също така съм изчистил изводите на всички транзистори, част от тях бяха доста окислени. Проблем имаше Q1236(2n3609) снимал съм. Най близкото което имам до него е 2n5401. Смених го, но нищо не се промени. Реших да проверя на входа на Q1224. Има трионообразни импулси, но амплитудата им е 100 миливолта, което не съм сигурен дали трябва да е така. Нещо друго, което ми направи вечатление е диодът, ограден в червено. При измерване, без да е разпоен, показанието е еднакво и двете посоки - около 0.3в. Въпросът е, че не мога из която и да е версия на сървис мануалите да намеря кой точно е този диод(тук са всичките https://w140.com/tekwiki/wiki/465). Предложете накъде да се насоча.




Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Re: Tektronix 465 ремонт
« Отговор #1 -: 28 Април, 2023, 21:38:42 »
Като гледам то никаква развивка няма. Виж захранването. Работи ти само високото и ускоряващите пак към него, а да и отоплението.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Tektronix 465 ремонт
« Отговор #2 -: 29 Април, 2023, 23:31:03 »
Диода го мери като рзпоиш единият край.
Транзистора който е сложен за измерване е калпав,сменяй го.
Вертикалният усилвател работи ли?
Подай на входа сигнал ако работи ще се получи вертикална черта,ако не значи е нещо общо може би захранване.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Tektronix 465 ремонт
« Отговор #3 -: 30 Април, 2023, 17:32:56 »
Захранванията са наред и транзистора е сменен, но промяна няма, както писах по-горе. Диода го измерих разпоен - наред е. По вертикала нещата са също наред. Забравих да кажа, че хоризонталното преместване също не работи и при завъртане на тригер В в точно едно определно положение се появява изключително ярка точка и се чува как захранването се претоварва, спира даже вентилатора. Направих и едно клипче, ще покаже по-добре ситуацията, отколкото моите писания. https://www.youtube.com/shorts/Mbli47ckw40?feature=share

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Tektronix 465 ремонт
« Отговор #4 -: 30 Април, 2023, 20:23:46 »
Тука е истината,
https://download.tek.com/manual/tek-465.pdf
стр.201, схемите са с карта на напреженията.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Tektronix 465 ремонт
« Отговор #5 -: 01 Май, 2023, 21:19:40 »
Проблема е някъде след транзисторите q1224,q1234.
Стрница 201

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Tektronix 465 ремонт
« Отговор #6 -: 02 Май, 2023, 08:26:20 »
Вчера реших да почна отзад напред и да погледна какво излиза на изхода на хоризонталния усилвател. Тръгнах да проследявам по платката и намерих изходите. Разгледах и кабелчетата, които отиват към тръбата и с учудване установих, че са извадени. Сложих ги обратно и развивката дойде! Не очаквах да е нещо толкова дребно…

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Tektronix 465 ремонт
« Отговор #7 -: 02 Май, 2023, 08:43:58 »
Браво! Това е хубава машина!
Така ми дойде едно радио Kenwood TS-940, 7 години го мотали по сервизи, никой не успял да му оправи приема. Взех го, отворих го, пуснах го и с една отверка почнах да почуквам подред всички конектори. И хоп! Радиото прослуша... деградирала спойка. След малко любов, пренапояване на ключови спойки, подмени на някои части свързани с производствени недомислици - сега е на линия и работи идеално.
Да си го ползваш със здраве!
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 437
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Re: Tektronix 465 ремонт
« Отговор #8 -: 02 Май, 2023, 13:01:45 »
Наистина е желязна машина. Тепърва ще почва работата по него. Решил съм да сваля и изчистя всички превключватели, тригер В все още е в предишното си състояние, може би ще е хубаво да сменя и филтровите кондензатори,  та накрая и да се стигне до калибровка.  :drinks:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
4 Отговора
3581 Прегледи
Последна публикация 27 Март, 2014, 20:48:55
от Bengata
4 Отговора
1627 Прегледи
Последна публикация 27 Януари, 2019, 14:52:42
от didov
0 Отговора
888 Прегледи
Последна публикация 13 Юли, 2023, 03:10:42
от roumenvelev
0 Отговора
945 Прегледи
Последна публикация 15 Юли, 2023, 03:45:46
от roumenvelev

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |