| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Пазаруване в Net'a  (Прочетена 1812 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен digi2577

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 238
  • Населено място: Бургас
  • Димитър А. Димитров
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #15 -: 19 Май, 2023, 08:37:51 »
Ето ги и моите 5 стотинки по темата :)

От AliExpress и eBay ако размерът позволява пратката идва директно в пощенската кутия. Тези големи сайтове са организирали плащането на ДДС и/или мито при самото поръчване на стоката. В тези случаи поне при мен доставката може да е от Български пощи, Спиди и всякакви други знайни и незнайни куриери. Съвсем наскоро поръчах последния модел Gotek и ми го донесе куриер от фирма, за която не бях чувал.

Другото, което виждам последните месеци, е, че от пощата вече не те занимават с попълване на разни декларации да те представляват пред митницата при освобождаване на пратката ако идва извън ЕС. Директно обработват и при получаване си плащаш колкото трябва. Последните ми две такива поръчки бяха от Хонг Конг и Нова Зеландия и директно си отидох в пощата да ги взема с плащане на съответните разходи.

Понякога обаче стават тъпотии като следната. Бях поръчал два радиатора за TO-3 пакет за репликата ми на Apple-1, да изглежда по автентично 8) нали се сещате? От Калфорния :) И както си е редът при плащането платих и ДДС. Съответно след като изпращачът е изпратил пакета ми даде номера за проследяване. Пакетът влиза в ЕС в Германия. Там по незнайна причина му слагат друг номер за проследяване. И като дойде при мен в пощата ми казаха, че трябва да платя ДДС. Аз им обяснявам, че съм платил ДДС при поръчката, показвам разпечатка, но проследяващият номер вече е различен и не може да се направи връзката. Успях да намеря в сайта на куриера в САЩ форма, която показва връзката между двата проследяващи номера, но в пощата бяха непреклонни. И понеже ДДС беше $5 реших да не си губя времето и го платих отново. Отворих обжалване в eBay да ми върнат ДДС, писаха ми, че потвърждават проблема, но така и нищо не получих, въпреки че ги притеснявах няколко пъти. Така че да знаете, че понякога може и това да ви се случи.

Относно приложенията за проследяване, и аз ползвам 17Track, но наскоро открих Packages - синя икона с три пакет в триъгълник. Бях поръчал от eBay нещо от Германия и въпреки че писах на изпращача да ми добави телефонния номер той не го направи. 17Track ми показва, че ще дойде в Български пощи, показва ми, че пакетът очаква взимане, но в пощата нямаха никаква информация за него. В Packages ми показа, че пакетът ме чака в офис на Спиди.
« Последна редакция: 19 Май, 2023, 08:45:58 от digi2577 »

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: София
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #16 -: 19 Май, 2023, 09:04:28 »
Чак сега като прочетох твоя случай се сетих че и аз имах един случай на двойно платено ДДС. Става дума точно за този артикул от иБей от точно този продавач: https://www.ebay.com/itm/314136797316

Поръчах го преди 6 месеца и си платих ДДС-то през иБей както си е редно. Но след като пристигна и получих SMS от пощата да ида да го взема видях че дължа някакви 8 лева и веднага ми стана ясно че нещо са оплескали. Затова принтирах поръчката на която ясно се вижда че вече съм платил ДДС, но в пощата ми казаха че така им идва на компютъра и ако има някаква грешка трябвало да се обърна към митницата. Веднага реших че не си заслужава и избрах по-лесния вариант.  :D

Пак да подчертая че такива неща се случват, но са рядкост и не трябва да ни спират да пазаруваме от Нета.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #17 -: 20 Май, 2023, 17:11:35 »
До колко време ако не дойде стоката да им кажа че не е пристигнала.
Трекинга показва че от доста време е в България но в пощата няма нищо.
Между другото и аз скоро купувах такива индуктивности.

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #18 -: 22 Май, 2023, 19:57:01 »
Другари, ЧЕТЕТЕ ПРАВИЛАТА, не си чешете пръстите където не трябва. Заляхте темата на колегата, която явно беше полезна за начинаещите в Интернет пазаруването.
Катинар и почистване. :--- Благодаря за Разбирането и си ги мерете в съответните теми /мога да направя раздел - Да си ги премерим  :D :drinks:/
 :spam:

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Пазаруване в Net'a
« Отговор #19 -: 22 Май, 2023, 20:10:54 »
До колко време ако не дойде стоката да им кажа че не е пристигнала.
Трекинга показва че от доста време е в България но в пощата няма нищо.
Между другото и аз скоро купувах такива индуктивности.
Да ти отговоря, щото както виждаш сложих за сега катинар.
Когато поръчваш от АлиЕкспрес или Ебау (а и от повечето сайтове в Интернет) винаги има посочена КРАЙНА дата на пристигане в поръчката. (като си видиш поръчката, там пише, пример:
167815-0
Диспут се отваря 1-2 дни след датата /желатално е да не се протака, защото може да получиш служебно потвърждение че си я получил/

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |