| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Модификация на стари телевизори.  (Прочетена 5265 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен tubeamplifier

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Долни Чифлик
Модификация на стари телевизори.
« -: 10 Декември, 2013, 14:59:56 »
Идеята е следната:
- да преработим старите си телевизори ,така ,че да са пригодни за употреба във съвременния свят.

Например :
1-Да заменим каналния превключвател на тв. Электроника ВЛ-100 ,със хипербанд тунер ,и да променим междинната честота на звука ,така ,че да може да работи със двд плеър или сателитен приемник.
2-да монтираме всевълнов избирач на местото на липсващ или повреден ПТК на лампов телевизор.

Нека това бъде тема ,за техническия начин ,за такава преработка.

В момента съм във процес на точно такава преработка на въпросния телевизор ,но нека всеки който желае да сподели опита си.


Търся 8ЛК3Б

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Модификация на стари телевизори.
« Отговор #1 -: 10 Декември, 2013, 15:37:52 »
Инсталирал съм ИТК1П на Пирин, и електронски тунери на Опера и Плиска. Схемата е следната, от списание Радио, телевизия електроника:
http://imageshack.us/a/img21/6598/hsac.gif
Ако имаш интерес ще снимам цялата статия, но ми се струва че това е пре достатъчно като идея.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен tubeamplifier

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Долни Чифлик
Re: Модификация на стари телевизори.
« Отговор #2 -: 10 Декември, 2013, 15:57:35 »
Инсталирал съм ИТК1П на Пирин, и електронски тунери на Опера и Плиска. Схемата е следната, от списание Радио, телевизия електроника:
http://imageshack.us/a/img21/6598/hsac.gif
Ако имаш интерес ще снимам цялата статия, но ми се струва че това е пре достатъчно като идея.

Ясно е разбира се,но ще е още по-полезно за всички начинаещи ,ако публикувате цялата статия.

Благодаря за което.
Търся 8ЛК3Б

Неактивен tubeamplifier

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Долни Чифлик
Re: Модификация на стари телевизори.
« Отговор #3 -: 11 Декември, 2013, 14:52:57 »
Здравейте отново.
Модифицирах приемната част на Электроника-450 ,на хипербанд тунер.
Работи повече от добре.
Но проблем ми е да променя стандарта на звука от 6,5 на 5,5.
Може ли някой да сподели настройките ,или ако се използва приставка звук ,то къде трябва да се свърже.
Прилагам схемата на звуковия съпровод на въпросния телевизор.
Търся 8ЛК3Б

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: Модификация на стари телевизори.
« Отговор #4 -: 11 Декември, 2013, 15:05:03 »
Пробвай на L17 или L16,в тази област е! Трябва да размениш местата на кварцовете на приставката за звука,защото са направени от 5,5MHz да качват на 6,5MHz,а на теб ти трябва да я намалиш,това го знам от Origo,за което много съм му благодарен :hi: :hi:

Неактивен tubeamplifier

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Долни Чифлик
Re: Модификация на стари телевизори.
« Отговор #5 -: 12 Декември, 2013, 09:50:42 »
Пробвах и двата варианта със кварцовете ,не става.
Включих приставката и към двата края на L16 и L17 ,но уви никакъв резултат.
Единственото което се промени ,е че изчезна шума от говорителя когато закачих приставката на извод 8 на интегралната схема Д2.
Някакви идеи за готов модул МЧУ звук на 5,5 Mhz.
Търся 8ЛК3Б

Неактивен bycec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 43
  • Населено място: Габрово
Re: Модификация на стари телевизори.
« Отговор #6 -: 12 Декември, 2013, 10:20:18 »
Приставката трябва да се влючи на входа на К2УС...или още по-напред по схемата, а изходящият ПКФ трябва да е на 6.5 Мhz.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Модификация на стари телевизори.
« Отговор #7 -: 12 Декември, 2013, 21:37:19 »
Aз мога да споделя друго например.Правил съм успешно навремето на телевизори които нямат много канали приставка с изпълнение на цял радиоканал със съответния тунер хипербанд .За управление съм ползвал 56 каналния процесор SAA129303 със съответната памет.Всичко това се събираше в кутийка от габарита на СТРОНГЪРИТЕ включва се в AV входа на телевизора .Предимството е това че телевизора не се човърка. За транзисторните е лесно но как ще се съгласува с изходния видеосигнал на детектора. Има и другия проблем с офазеното шаси .За него вече писахме .И последно конструирането на такива неща отнема много време за средства специално за случая не са чак толкова скъпи елементите. Дали си струва трудът.

Неактивен genco

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: Orqhovo
Re: Модификация на стари телевизори.
« Отговор #8 -: 21 Януари, 2014, 05:56:28 »
Прилагам схемата на звуковия съпровод на въпросния телевизор.
Като гледам схемата,би трябвало към входа да има поне още един междинночестотен филтър
на 6.5 мхц.Приставката трябва да се свърже между видеодетектора и този филтър.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |