| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Axial flux електродвигател  (Прочетена 955 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Axial flux електродвигател
« -: 20 Юни, 2017, 17:22:41 »
Част от работата ми е свързана с творенето на разни текстове за автомобилния сектор, като източниците в повечето случаи са чуждоезикови. Рядко срещам проблеми с термините, ама сега съм се гмрунал в едни неясни за мен води. Имате ли представа как точно е превода на този тип електродвигатели - axial flux, и какви са предимствата, съответно и недостатъците му. Англоговорящите му казват pancake, демек палачинка :-)

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Axial flux електродвигател
« Отговор #1 -: 20 Юни, 2017, 20:54:21 »
Отговора е в името. Магнитния поток е насочен по оста на двигателя. В миналото това бяха двигателите с печатен ротор, диаметъра на ротора е много по-голям от дебелината, еднослойна намотка върху стъкло- текстолит. Това са постоянно-токови мотори, четкови, като четките се трият направо върху намотката, но може да са и безчеткови. Голям диаметър, малка дебелина, голям въртящ момент, мхого малка инерционност заради ниската маса на ротора, отлично охлаждане заради голата и еднослойна намотка. Главно за серво двигатели. В последните години се правят по-дебели ротори и се използват в ел. транспорта.

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Axial flux електродвигател
« Отговор #2 -: 20 Юни, 2017, 22:55:52 »
Перфектно описание, благодаря. И аз се поинформирах малко, но се чудя дали имат някакво специфично име на БГ. Реално част от отборите във Формула Е използват такива за задвижващата си система именно заради по-високия въртящ момент, доброто охлаждане и специфичната форма.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Axial flux електродвигател
« Отговор #3 -: 21 Юни, 2017, 10:58:18 »
Ми освен двигатели с аксиален магнитен поток не съм сигурен че имат друго възприето име на български.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |