| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: радио точки  (Прочетена 5722 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dario_78

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: Razgrad
радио точки
« -: 22 Юни, 2017, 18:57:44 »
Здравейте на всички , имам един въпрос към вас. Става въпрос за един цех в който има 30 броя радио точки , които вече не работят в следствие на спиране на радио апаратурата от общината. Как мога като използвам един радио приемник и някакъв вид усилвател да им пускам радио хоризонт. Тоест как да стане самото съгласуване между радио точките и усилвателя или нещо др. Предварително ви благодаря за всеки отговор лен ден.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: радио точки
« Отговор #1 -: 22 Юни, 2017, 20:08:01 »
Радиоточките работят на 100 волтова система. Т.е.във всеки високоговорител има и подходящ съгласуващ трансформатор.
Ще ти трябва усилвател за такава радиомрежа.
Наскоро в ОЛХ бях мяркал да се продава подобен, може и да се направи за толкова малко точки няма да е нужно нещо с голяма мощност, но трябва да е с подходящ изход.
Омраз!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 493
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: радио точки
« Отговор #2 -: 22 Юни, 2017, 20:34:23 »
Радиоточките (абонатни високоговорители) са с номинално входно напрежение 30 волта. В населените места има първична радиомрежа, която е на 240 или 120 волта. След това на определени места са поставени абонатни трансформатори, които намаляват напрежението на 30 волта и захранват група абонати. Много вероятно е цехът, за който питате да има такъв трансформатор. Едно от възможните решения е да захраните този трансформатор с усилвателно стъпало от радиовъзел.
Друго, по просто решение е да намерите усилвател със захранващо напрежение +/- 30 до +/- 36 волта и да захраните с него директно линията на радиоточките, като премахнете абонатния трансформатор (ако има такъв). Разбира се, усилвателят трябва да има достатъчна мощност за съответния брой радиоточки.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Re: радио точки
« Отговор #3 -: 22 Юни, 2017, 20:34:29 »
Вземи един мрежов трансформатор с извод 127 волта на първичната,на отоплителната включи изхода на радиоприемника.Извода 127 волта закачи към линията,опитай така.Другия вариант е да правиш усилвател.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: радио точки
« Отговор #4 -: 22 Юни, 2017, 21:00:26 »
На една от радиоточките вместо високоговорител се включва изхода на усилвателя на радиоприемника.
През трансформатора на радиоточката и с усилвател 5W се захранваха около 20 радиоточки.
Пробвай с 30 радиоточки, където 20 там и 30!    :drinks:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: радио точки
« Отговор #5 -: 22 Юни, 2017, 21:11:49 »
На една от радиоточките вместо високоговорител се включва изхода на усилвателя на радиоприемника.
През трансформатора на радиоточката и с усилвател 5W се захранваха около 20 радиоточки.
Пробвай с 30 радиоточки, където 20 там и 30!    :drinks:
Страхотна идея!!!
Ако обаче в цеха е шумно ще трябва малко по-голяма мощ и трафчето което повишава ще се опече! Според мен 10W биха свършили работа, а повищаващ траф може винаги да се навие. В крайна сметка ако се прави усилвател изходния трансформатор може да е направо предвиден за целта! Успех!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 493
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: радио точки
« Отговор #6 -: 22 Юни, 2017, 21:34:14 »
Линията в самия цех е С НОМИНАЛНО НАПРЕЖЕНИЕ 30 ВОЛТА ! Някъде в цеха или извън него има разположен абонатен трансформатор, който е част от градската радиомрежа. До него достигат 120 или 240 волта в зависимост от вида на мрежата.
Самите радиоточки се захранват с 30 волта.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: радио точки
« Отговор #7 -: 23 Юни, 2017, 11:20:28 »
Страхотна идея!!!
Ако обаче в цеха е шумно ще трябва малко по-голяма мощ и трафчето което повишава ще се опече! Според мен 10W биха свършили работа, а повищаващ траф може винаги да се навие. В крайна сметка ако се прави усилвател изходния трансформатор може да е направо предвиден за целта! Успех!
Този вариант е изпробван с 15 до 20 радиоточки при непрекъснат режим на работа с фонова музика,
с малко ниски честоти и средна сила и по-силно при кратки гласови съобщения.
Усилвателят беше от авторадио - 5W, захранване 12V.
Бях се подготвил да навивам по-мощен трансформатор, но не се наложи.
Ако линиите са разделят на две с по 15 точки, може да се използва готов стерео усилвател 2х5W
или по-мощен с две трансформаторчета към линиите.


Неактивен dario_78

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 25
  • Населено място: Razgrad
Re: радио точки
« Отговор #8 -: 25 Юни, 2017, 12:14:10 »
Здравейте и благодаря за отговорите . Значи доколкото разбрах към изхода на трансформатора се включва радиоприемника. А към входа му се включва усилвател 5вата , и изхода на усилвателя се подава към линиите на радиоточките . Поправете ако греша. Лек ден.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: радио точки
« Отговор #9 -: 25 Юни, 2017, 13:04:33 »
С помощта на електротехник предварително линиите трябва да се прозвънят и да се проверят за офазяване !
Предполагам, че линиите са стари и занемарени и ще е нужна профилактика, като се изключат всички неизвестни отклонения.
Излишните радиоточки е добре да се изключат от линията. Може с по-малко точки да се получи достатъчно добро озвучаване.
Радиоточките се включват една по една или по няколко като се следи за качеството на звука и загряването на трафчето. 

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Населено място: Варна
Re: радио точки
« Отговор #10 -: 25 Юни, 2017, 21:28:35 »
Здравейте и благодаря за отговорите . Значи доколкото разбрах към изхода на трансформатора се включва радиоприемника. А към входа му се включва усилвател 5вата , и изхода на усилвателя се подава към линиите на радиоточките . Поправете ако греша. Лек ден.
Струва ми се, че Колегата не разбра идеята. Ако приемника който ще се поолзва е с достатъчно мощен изход, напр. Концерт, Симфония... може да мине и без усилвател. Ако се ползва нещо маломощно ще трябва усилвател като кум входа на усилвателя се свърже изхода на приемника.
сега за радиоточките:
Първо трябва да се отдели локалната мрежа от градската (като се прекъсне връзката)
После трабва да се жертва една или две от радиоточките (зависи колко ще е общия брой)
Тази радиоточка която ще захранва останалите, да се разглоби превключвателя да е на макс. или направо да се запои към трафа, да се откачи говорителя и към двата края (към трафчето) да се свърже изхода на усилвателя. Така ще се захрани цялата линия с радиоточки, но не повече от 15 бр.
Ако се ползва радио с мощен изход, към трафчето може да се свърже изхода за втори говорител като щатните говорители се прекъснат. Успех!

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 493
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: радио точки
« Отговор #11 -: 26 Юни, 2017, 09:16:27 »
Предполагам, че идеята, която предлага колегата Радио 208 може да свърши работа. Но усилвателите с подходяща мощност не са нито толкова скъпи, нито толкова недостъпни. Според мен един хоби кит (например с TDA7294) или някакъв фабричен домашен усилвател може да захрани подобна линия без каквито и да било допълнителни устройства. При това очаквам по-добро качество.
Пробвал съм подобно нещо, но не с 30 броя радиоточки.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: радио точки
« Отговор #12 -: 26 Юни, 2017, 09:42:01 »
Усилвателят може да е и с друга мощност. Използвах авторадио с интегрално крайно стъпало 5W.
Радиото беше останало от старата радиоуредба.
За продължителен режим на работа не знам дали е безопасно да се използва старо лампово радио.
Наплашил съм се от пожар в гараж, предизвикан от старо лампово радио !
 
За проверка на линиите включвах портативно радио с мощност около 0.5W и трафче от точка.
Звукът се чуваше по всички радиоточки, усилвателят се претоварваше и не ставаше за нормално слушане. 

В помещенията нямаше шумни дейности и не се налагаше точките да се слушат силно.
Първоначално по коридорите точките бяха на макс, но имаше оплаквания,
че звукът е много силен и беше намален до средно ниво.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: радио точки
« Отговор #13 -: 26 Юни, 2017, 12:39:25 »
Аз бих реализирал работата безтрансформаторно, тъй като 30 волтова линия не се храни толкова трудно. Приемам че цеха използва най-големите радиоточки по 3 вата всяка. 30 бр. от тях правят 90 вата обща максимална мощност. Сега тази сметка може да е малко груба и неточна но ще ни даде горе-долу представа какъв импеданс да очакваме на 30 волтовата линия:
Тъй като не съм сигурен дали стандарта беше 30 волта амплитудна стойност или ефективна смятам и за двата варианта:
Ако приемем че стандарта е 30 волта амплитудна стойност: 90*2W/30V = 6A, R= 30/6 = 5 ома.
Ако приемем че стандарта е 30 волта ефективна стойност: 90*2W/30*1.41V = 4.25A, R= 42.3/4.25 = 9.95 ома.
И в двата случая не падаме под номиналния импеданс от 4 ома за усилвателя, което е важното. Така че аз предлагам да се вземе един такъв кит усилвател:
http://www.elimex.bg/product/98955/kit-k013h-usilvatel-s-tda7294.html
Към който да се направи захранване +-32 волта. Добре е да е по-високо, но не е хубаво да се приближаваме до максималното +-40 за интегралната схема, като имаме предвид че е хубаво да има и запас за повишено мрежово напрежение.
Така че предлагам следната схема на свързване:

75581-0

Трансформатора трябва да бъде около 100 - 150 вата. Може да се купи от някъде на старо има тук-там защото нов ще ти дойде скъпичък (около 30лв.)
Грец-а може да купиш от всякъде, добре е да бъде 50 амперов от тези в големите метални корпуси, евентуално завинтен на малко радиаторче, макар че ще е излишно в случая мисля.
Интегралната схема от Кит-а трябва да е завинтена на сериозен радиатор. Може да използваш радиатор от процесор с вентилатор. Но не някой хилав процесор от 90-те, ами от съвременните яко оребрен. Може и от друго, но да може да разсее спокойно 80 вата. (вярно че музикалния сигнал не е като да е постоянна синусоида, та няма да се налага в продължителен режим да разсейва 80 вата но е добре да има запас).
Елементите които съм начертал около входовете и изходите на кита са за осигуряване на стабилността на усилвателя при изменчивата природа на товара и индуктивния му характер. Също така се прави смесване на двата стереоканала които ще идват от УКВ радиоприемника. То няма да е лошо ако приемника има превключвател Стерео/моно да бъде поставен в позиция Моно, хем така ще приема по-чисто без шум. Нивото на сигнала се наглася от потенциометъра на радиоприемника. Ако при максимално положение на потенциометъра не успява да звучи достатъчно силно може да се наложи да се променят малко стойностите на резисторите определящи усилването на платката на кита, това ще е резистора свързан между крачета 14 и 2 на платката. Увеличаването му води до увеличаване на усилването и обратно. Ако пък усилването е прекалено голямо може да се наложи леко понижаване пак с този резистор. Предвидил съм резистор паралелно на входа на платката с цел корекция на усилването в посока намаляване. Ако трябва да се намали твърде много усилването интегралната схема може да стане нестабилна и да се самовъзбужда, така че не е препоръчително да се намалява собственото усилване под 30 пъти. Така че е възможно да се постави паралелно на входа резистор 4.7к а тези към изходите за ляв и десен канал да се увеличат колкото трябва за докарване на прилично усилване. Всички сигнални кабели към входа трябва да са екранирани за да не влиза брум и смущения (някакъв вид тънък коаксиален кабел напр. RG-174 е добър вариант намира се тук там по магазини за електроника и други). Силовите кабели от електролитните кондензатори към платката на кита трябва да са много къси и с голямо сечение 1 - 1.5 квадрата. Предпазител се поставя само в първичната намотка на трансформатора. Не трябва да присъстват предпазители от към вторичната страна защото отпадането само на едно от захранващите напрежения би довело до повреда на интегралната схема.
Това е което се сещам в момента. Интегралата от кита със сигурност е менте, но би следвало да си изпълнява функциите нормално.
Радиоточките из цеха ще звучат силно и качествено. Хубаво е ако радиото има еквалайзер да се намалят от там малко ниските честоти в звука, тези под 200 херца защото трансформаторчетата вътре в радиоточките не са оразмерени за толкова ниски честоти и тяхното присъствие ще води само до излишно претоварване на трансформаторчетата както и на усилвателя, затова е добре да се изрежат, възможен вариант е да се намали стойността на прехвърлящия кондензатор който е на платката на кит-а последователно на входа, сега е мисля 1 микрофарад, може да се намали на 100 - 220 - 470 нанофарада да се подбере така че да не се чувства значителна загуба на плътност в звука, но да изчезне евентуално гъгнене и претоварване при по-високи нива.
Кита има защита от късо в изхода но все пак може да се окаже добра идея да се сложи последователно на изхода един резистор под 1 ом за някаква допълнителна защита но мощността му трябва да е адекватна за да не се прегрява по време на работа и да прекъсне. Успех, дано имаш опит в електрониката до толкова че да се справиш с тази задача. За всякакви въпроси съм насреща.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: радио точки
« Отговор #14 -: 26 Юни, 2017, 13:47:55 »
Колегата не е казал колко пари са готови да отделят. Ако можете си вземете фабричен готов усилвател на 30 волта. Само прекъсвате линията идваща от градските уредби. Един оглед на вашата вътрешна линия за окъсяване и т.н.т. и готово. Дори си мисля че лесно би се намерил някой усилвател електроакустика или подобен из интернет.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |