| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2  (Прочетена 4770 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vladivladi

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: гр. Шумен
Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« -: 29 Юни, 2017, 17:34:58 »
Здравейте.От три месеца започнах да колекционирам стари компютри. Понеже съм малко неориентиран за цените на тази стара техника, обръщам се към форума за малко съвети. Предлагат ми "ИЗОТ 1031С" и един "ЕС 8531 М2". Човекът ми иска 400 лв за двете машини, но ми се струват множко тези пари. Как мислите, какви пари вървят тези щайги?
Благодаря предварително !

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #1 -: 29 Юни, 2017, 18:48:23 »
Здравей, и двете машини са адски рядки и ценни :) едната даже била за веоенните (ИЗОТ 1031С)
А другата си е х86 клонинг но направен адски стабилно и с нестандартни конектори вътре мисля.
Въпроса е в какво визуално състояние са и дали им работи всичко както трябва.
Ако са безупречни машините мисля, че си струват парите, но ако са мръсни много жълти и не работещи или не напълно работещи, те съветвам да го спазариш много да ти смъкне цената поне на половина, ако не и повече, за измиването и избелването съм пуснал тема как става, това не би ти било проблем вече е жега има ярко слънце за нула време ще станат чисто бели акто нови :) Колкото до работоспособността им, мога да помогна със съвети за х86 съвместимата машинка ЕС 8531 М2
Успех и прати снимки да ги видим :)  :flag_of_truce:

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #2 -: 29 Юни, 2017, 20:03:44 »
Ще ти отговоря както и предния път, когато попита:
2. Всяко едно нещо струва толкова, колкото някой е готов да плати за него. За едно цената може да е малка, за други - голяма. Избора си е твой.

Неактивен vladivladi

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: гр. Шумен
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #3 -: 30 Юни, 2017, 00:19:56 »
Питам, защото има хора които са се сблъсквали с подобни дилеми и са търгували с подобни предмети.
Глупаво би било да платя 100 лв за 1 кг. домати а реалната цена да e много по-ниска . Нали форума е и за това все пак хора с опит да го предават  на хора без опит.
От отговаора на FAMICOM_87  се ориентирам че все пак стойоноста на подобни машини е реална, а не вървят по 30- 40 лв (примерно).
Благодаря за отговорите :)

Неактивен vladivladi

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: гр. Шумен
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #4 -: 05 Юли, 2017, 16:51:47 »
След дълги и тежки преговори се сдобих с ЕС 8531 М2. Може би най-тежкия и голям компютър, който съм виждал, около 22 кг. тежи. Копютърът не е в много добро състояние. Има ръжда по елементи върху платката конторел на флопито . Крачетата на някои от интегралните схеми са проядени от ръжда. Явно машината е била във влажна среда. Друго, което забелязах на пръв поглед е че върху платката за видеото има дълбоко прогаряне по цялата дължина на конектора за монитора. Възможно е обаче да е корекция при производството. Другите платки са в добро състояние. Захранващия блок не съм го проверявал. Не съм и правил опит да включа машината. На компа ще му трябват лекарски грижи.
Като се захвана с ремонта ще отворя тема в друг раздел на форума.
Ето и малко снимки:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #5 -: 05 Юли, 2017, 22:37:21 »
стискам палци да го подкараш!
Но това че е така ръждясал ме притеснява , за колко успя да го спазариш ,ако не е тайна :) ?

Неактивен vladivladi

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: гр. Шумен
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #6 -: 07 Юли, 2017, 21:05:35 »
Дано се получат нещата. Ръждата е само по едната платка, мисля че елементите могат да бъдат сменеи без проблем. Поне нямам никъкви притеснения за корозия по пътеките, тези платки май са правени да издържат на изстрел от калашник. Притеснява ме само прогарянето до видео конектора ( прикачам снимки ).
200 лева го платих. Малко множко ми се стори но не съм попадал на такъв компютър до сега, не се сдържах.
Иначе калпазанина първо ми искаше 400 лв за двете машини ,ЕС 8531 и Изота - не ги продавал по отделно.
После цената стана 600 лв за двете машини плюс флопи към Изота. Пак задължително заедно.
Най-забавното беше че по едно време сложи още 100 лв , еи така.
В крайна сметка му казах какво максимално ще дам. Като цяло не беше много приятно изживяване :bad:

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #7 -: 09 Юли, 2017, 02:03:57 »
Бая пазарлък е паднало, но мисля, че си взел по-интересната машина от двете, поне за мен, понеже е х86 съвместима :) стискам силно палци да я подкараш поне да светне! И ще чакаме с интерес да споделяш развитие п темемата  :flag_of_truce:

Неактивен vladivladi

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: гр. Шумен
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #8 -: 09 Юли, 2017, 08:22:13 »
Да , тежко беше. Надявам се да се получат нещта. Малко да се поосвободя и се захващам с ремонта, ще отворя тема в раздела за ремонти. Там ще побликувам подробна информация по проекта и разбира се ще се надявам на помоща на колегите от форума.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #9 -: 09 Юли, 2017, 11:33:35 »
Мда, дано стане, обикновено вече от опит знам че ако някой тръгне толкова да се пазари и да променя цената е някакъв върл мошеник и обикновено продава боклук. Дано все пак успееш да подкараш машинката, че само експонат да ти стои ми се струва безсмислено.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #10 -: 09 Юли, 2017, 22:46:42 »
впрочем гол ли ти го даде? Зашото май видеотоможе да е с нестандартен изход а за клавиятурата съм сигурен , че е нестандартна, там има да дириш доста, да намериш

Неактивен vladivladi

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 11
  • Населено място: гр. Шумен
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #11 -: 01 Ноември, 2018, 17:06:03 »
След доста месеци време има развитие по темата. Компютъра ми беше даден без нищо но година и нещо по-късно се сдобих с 2 клавиатури, монитор , и резервни здрави платки за машината. Остава само да намеря свободно време и го подхващам. Единственото нещо, което ми липсва е кабела за монитора но мисля че това няма да е чак такъв проблем.

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #12 -: 01 Ноември, 2018, 21:28:26 »
Кабела за монитора е стандартен CGA. Поне аз с такъв карах и на черн-обелият монитор изглеждаше ОК. Клавиатурата, въпреки, че не е с DIN5, а с канон 9-ка е стандартна PC/XT клавиатура, с друг накрайник. Точно как са подредени изводите не мога да кажа, понеже компютърът не е при мене. Навремето успях да го подкарам, но не успях да форматирам диска с неговият контролер. С друг контролер се форматиха без проблем, ама нали са капризни не пожела да тръгне с неговият. Стандартните адреси за формат на ниско ниво, които знам, не дадоха резултат. По спомен пробвах с C800:5 и C800:800. Много шумна машина, направо те заболява главата на втората минута. Много мислех дали да не сменя двата вентилатора с по-съвременни такива, но така само ще разваля автентичният вид.
Дано да тръгне.
Поздрави.



Неактивен galinvayov

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 0
  • Населено място: София
  • A Lone Rider
Re: Съвет за ИЗОТ 1031С и ЕС 8531 М2
« Отговор #13 -: 26 Ноември, 2019, 20:30:02 »
Здравейте,
От около две години имам ИЗОТ ЕС 8531.М2 но с повредена видео платка. Платката е с номер 108.626-04 EC1832.1004 На някой да миу се намира излишна такава?

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
10 Отговора
4727 Прегледи
Последна публикация 21 Януари, 2022, 10:24:29
от dk_spb1
3 Отговора
1744 Прегледи
Последна публикация 24 Август, 2015, 17:54:13
от dk_spb1
0 Отговора
544 Прегледи
Последна публикация 02 Август, 2020, 16:47:59
от bagain
0 Отговора
588 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2023, 17:58:38
от mvnaudio
1 Отговора
533 Прегледи
Последна публикация 22 Ноември, 2023, 12:22:56
от Bengata

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |