| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: SONY Trinitron - Черти през целият екран  (Прочетена 12866 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #30 -: 02 Юли, 2017, 16:09:15 »
Момчета, видях какво съм пропуснал!!! като ида пак на вилата, ще развъртя и тази врътка , тя е точно от частта на схемата G2 изопщо не я бях забелязал там където на платката отзад пише G2 ADJ !
Добре, че по схемата ми обърнахте внимание и я намерих от снимката леле, как не съм я видял като бях разглобил всичко! Лошото е, че е на много недостъпно място и май няма лесен начин, да я завъртя докато работи телевизора.
 :master2:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #31 -: 02 Юли, 2017, 16:25:24 »
Е, не е толкова страшно - може да сложиш една гумена ръкавица и да бръкнеш да я завъртиш с пръсти, или пак с ръкавица и с малки клещички да я хванеш и позавъртиш отстрани. Не забравяй следното - най-страшното в един ТВ е захранването. ВУ, анодно на кинескопа и блоковете за развивка са по-безопасни. Т.е. няма защо да се боиш от телевизора когато е включен, дори инцидентно да се докоснеш до някое от изброените просто ще ти бъде неприятно. Това е горе-долу. Това не значи да не се спазват мерките за безопасност естествено!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #32 -: 02 Юли, 2017, 17:32:48 »
благодаря за съветите , силно се надявам, това да реши проблемът!
 :hi:

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #33 -: 02 Юли, 2017, 18:25:20 »
Намаляш напрежението с врътката и проблема ти е решен  :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #34 -: 02 Юли, 2017, 19:42:43 »
А, не бързай да го обнадеждаваш, кинескопа може да е пътник. Но да вярваме в най-доброто. Важно е за регулировката и дали телевизора има автоматичен баланс на бялото (или както там се водеше името на системата) при която въртенето на ускоряващото напрежение не води до промяна на яркостта в определени граници, естествено при твърде високо се появяват обратните ходове, а под една определена стойност май екрана ставаше внезапно тъмен. Не знам каква е процедурата за правилна настройка на това напрежение в този случай. Попринцип и аз скоро ще пусна една тема касаеща проблем с ускоряващото напрежение на един телевизор Айва, и съответно ще попитам за методиката за настройка, защото до колкото ми е известно е най-добре настройката да става с осцилоскоп но досега не съм намерил точно описана методологията. Иначе принципа „на око“ в повечето случаи когато няма автоматичен баланс на бялото върши повече от добра работа, ама като прочетеш разните работи че може неправилната регулировка да доведе до неравномерно износване на повърхността на катодите и други такива и ти настръхва козината, особено ако телевизора е запазен и кинескопа е в добро състояние.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #35 -: 02 Юли, 2017, 20:14:13 »
Преди време ми бяха донесли един такъв Тринитрон за поправка. Всъщност, електрониката си му беше наред, но кинескопа беше заминал. Това което си спомням е, че не успях да сваля платката която влиза в кинескопа  :( .

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #36 -: 02 Юли, 2017, 22:12:41 »
Ами при мене тая платка от кинескопа лесно се свали, беше залепена с топъл силикон.
А иначе верно притеснително звучи това за неравномерното износване, но предполагам, че колкото по не ярко е толкоз по добре за кинескопа а?
Моят ежедневен телеввизор у дома е едно малко 14 инчово филипсче, за което съм писал и преди тук във форума, единственият му ремонт за тия 25 години е смяна на кондензатор, не палеше изопщо, та картината му е кристална до ден днешен като цветове контраст и всичко, а никак не го жаля на гледане, всеки ден работи чсове на ред!
Но рецептата според мене за запазване на кинескопа е, да го държиш с по-убити цветове и яркоста и контраста да не са набичени много :)

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #37 -: 02 Юли, 2017, 23:41:14 »
Контраста , е този който е основен " консуматор" на катода . И другите параметри са фактор , но контраста е важния .

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #38 -: 03 Юли, 2017, 01:40:40 »
 почти сигурно е че е кинескоп. по новото поколение sony телевизори(произв.след 1998-2000 година)се славят с некачествени кинескопи. по принцип останалите елементи са качественни и трудно се повреждат но в зависимост от начина на експлоатация най-често се поврежда импулсното захранване (кондензатори или активен елемент) и вертикалното отклонение -студени спойки.обаче отиде ли си кинескопа за нищо не става телевизора понеже не е взаимозаменяем.процент шанс съм имал с регенерирането им с високоволтова процедура но много рядко се получава.така че колкото и да ги въртиш копчетата едва ли ще стане. тези копчета са изработени доста качествено и не вярвам да се повредят току така. другата ми мисъл е дали не е позеленял цокъла на кинескопа от влага. редно е да се провери но така и не се разбра дали е нормално захранването на видеоусивателя. инак се пази. удари ли те тока от червения кабел :o усещането е все едно да те ударят силно с обратната страна на крива лопата в гърдите.успех.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #39 -: 03 Юли, 2017, 08:51:21 »
....Лошото е, че е на много недостъпно място и май няма лесен начин, да я завъртя докато работи телевизора....
 :master2:
Може да се върти безопасно с подходяща отверка през отвора на платката на кинескопа.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #40 -: 03 Юли, 2017, 11:05:34 »
Може да се върти безопасно с подходяща отверка през отвора на платката на кинескопа.

наистина заглежах на снимката че има дупка и може да с е върти и от зад, ще видя за някаква пластмасова "отверка" , вместо да се завирам вътре   :)
Благодаря! :hi:

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #41 -: 03 Юли, 2017, 12:16:31 »
И с нормална отверка с изолирана дръжка става, само да е по-тесничка, да влезе в жлеба.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #42 -: 03 Юли, 2017, 16:02:14 »
На TV "SONI" има изградена много сериозна защита.Процесора следи тока на видео-усилвателите и при изтощен кинескоп светодиода мига толкова пъти колкото е описано в таблицата.Въобще не допуска включването на кинескопа.Не съм видял схемата на този модел но щом тръгва може и да няма защита.Опитах се да симулирам в тази верига но без успех.А иначе в "ESHOP" има тема коментирана лично от Божилов за отношението на отоплението ускоряващото и високото напрежение, точно като мост се държи кинескопа.Ако намеря темата ще пиша.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #43 -: 03 Юли, 2017, 22:28:54 »
AE4 не успях да я намеря.Щом е 29 инча защитата я има!
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #44 -: 04 Юли, 2017, 12:42:43 »
Тази защита не е нещо нечувано и я има в Philips, Samsung и други.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
15 Отговора
3779 Прегледи
Последна публикация 29 Юни, 2017, 21:21:49
от eset2
2 Отговора
1720 Прегледи
Последна публикация 07 Май, 2018, 21:03:18
от katod
26 Отговора
4275 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2019, 10:43:49
от shri
0 Отговора
856 Прегледи
Последна публикация 26 Август, 2023, 12:23:36
от vasil.lyutskanov
3 Отговора
492 Прегледи
Последна публикация 22 Ноември, 2023, 13:29:24
от didov

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |