| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: SONY Trinitron - Черти през целият екран  (Прочетена 12957 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Здравейте моделът на телевизора е SONY Trinitron KV29K1D
Когато го получих не палеше изопщо, измерих всички кондензатори с ERS метър и само 2 от тях ги показа като прецакани с 4 и 10 ома вътрешно съпротивление 470мФ на по 25волта
та ги подмених с чисто нови, .
Та телевизорът запали ура, обаче образа можете да го видите на клипчето, картината не е добра и има черти през екрана, това поправимо ли е? Някой може ли да помогне ?  :help: :flag_of_truce:


Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #1 -: 29 Юни, 2017, 19:52:07 »
Тия черти са обратния ход на лъча. принципно тр. да не се виждат. Не  е тегав проблема.

Някой от колегите дето се занимават с кинескопни ще те насочи точно какво беше решението.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #2 -: 29 Юни, 2017, 21:23:48 »
На ТХО-то има врътка screen, намали го малко и ще се оправи. Това е т. нар. ускоряващо напрежение.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #3 -: 29 Юни, 2017, 21:35:21 »
eset2, благодаря вътре видях 3 врътки
2 от тях бяха долу на главната платка на ТХОто мисля, че е това , а една горе на платката закачена на кинескопа, въртях всяка една от тях
Горе беше за напасване на 3те цвята и ги напаснах до колкото можеше, защото като го подкарах първият път беше ужасно, цветна каша несъвпадаха изопщо, а долните 2 врътки едната беше за фокуса и нея нагласих, щото и фокус нямаше, а другата я въртях и никаква промяна не разбрах даже за какво е,  да не би тя да е въпросната врътка?
Но я въртях и не усетих никаква промяна от край до край...

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #4 -: 29 Юни, 2017, 21:47:08 »
Колега измери ускоряващото , като въртиш тримера . Щом прави фокуса трябва да изменя и ускоряващото. Ако не го прави - възможна повреда в тримерите , пробив например.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #5 -: 29 Юни, 2017, 21:52:31 »
Ами както казах само едната врътка явно за фокуса работи, щото се променя като я въртя, а другата под нея нищо, тя за какво би трябвало да е? Яркост ли?
А частта с меренето не е по силите ми там не разбирам и не смея да пипам, ако на някого му се занимава от София, бих му донесъл платките да ги погледне, всичко е на конектори, така ,че не е проблем да ги махна от шасито :)
 :flag_of_truce:

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #6 -: 29 Юни, 2017, 21:53:31 »
Това е въпросната врътка. Прекъснал е потенциометъра на ТХО-то. Сега вземаш един диод BA159, един потенциометър 470Kom. От ТХО-то излизат 3 проводника, най-тънкия е този за ускоряващото и го разпояваш от платката на кинескопа. На негово място запояваш този, който ще ти е след потенциометъра. Правил съм подобна манипулация само с един резистор от ускоряващото към маса, от порядъка на 1Mom.
.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #7 -: 29 Юни, 2017, 21:58:01 »
eset2, благодаря за схемата, ще снимам телевизора като ида на вилата и ще покажа снимки, да ми кажеш кое точно трябва, да вържа по тоя начин :)
А какво трябва да се измери и какви резолтати  се очакват? и ако не е наред цялото ТХО ли трябва да се подмени?  :flag_of_truce:

май стоплих като албанско ТХО  :crazy:
Тази схема която си ми дал е самата поправка? така ли демек с тоя потенциометър все едно подменям настоящият? тоест деактивирам сегашният и връзвам диода с потенциометъра по твоята схема? :)

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #8 -: 29 Юни, 2017, 22:01:58 »
Това е схемата, елементарна. Нали знаеш кой е транзистора за ХО и колектора му?

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #9 -: 29 Юни, 2017, 22:04:10 »
Не ги знам, тук можеш ли да ми посочиш ? от тази снимка
http://kuzmovelectronics.com/userfiles/productimages/product_976716.jpg

иначе ще снимам както казах и самият телевизор и ще покажа ,за да не оплескам нещо :)
Благодаря!

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #10 -: 29 Юни, 2017, 22:06:42 »
Червеният кабел, който излиза най-отдолу. В твоя случай той няма да се използва повече.

Сега погледнах схемата на твоя телевизор и се оказа, че ТХО-то е само с два проводника, тоест високото и за фокусировка. Схемата е изградена точно по този начин, който ти предложих да направиш. Веригата е G2, захранването идва точно от колектора.
« Последна редакция: 29 Юни, 2017, 22:16:18 от eset2 »

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #11 -: 29 Юни, 2017, 22:23:30 »
ок благодаря много, значи предполагаме ,че врътката се е прецакала в положение на макс, тоест светлината е най ярка и поради това се вижда обратният път на лъча, поне така си го обяснявам.
Впрочем, тази платка,която ми е  надената на кинескопа има едно стърчащо метално, за кабелна обувка явно маса, което не съм вързал никъде, помеже забравих там има ли кабел или няма пък уж не оставих нищо не включено (всички конектори са уникални няма как да се сбърка някои) та имах 2 конектора за маса който обикалят кинескопа. тях върнах на платката имат си пак такива места за  да се закачат обувките, на радяторите по платката се намират. Та ако онова дето имам съмнения е маса ,дето не съм включил на тази платка надената на кинескопа, това дали би имало връзка с проблема?
Ще снимка съботата и ще покажа симка :)
Благодаря  :hi:

няма да предприемам нищо със схемата, докато не ви покажа снимките  :master2:

Неактивен eset2

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: Стара Загора
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #12 -: 29 Юни, 2017, 22:30:01 »
Има, има вероятност, имал съм случай като пусна допълнителна маса към кинескопа да ми се получи черна вертикална черта  :o Като провериш всичко във веригата G2 ще стане ясно, може да има студени спойки.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #13 -: 29 Юни, 2017, 23:00:00 »
Огромни лагодарности!  :hi: Ще наснимам всичко подробно и ще постна снимките събота вечерта или неделя :)
И като стопля какво точно и къде да го вържа ще се захвана  :master2:

Неактивен lz1tka

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 596
  • Населено място: Костинброд
Re: SONY Trinitron - Черти през целият екран
« Отговор #14 -: 29 Юни, 2017, 23:06:25 »
Огромни лагодарности!  :hi: Ще наснимам всичко подробно и ще постна снимките събота вечерта или неделя :)
И като стопля какво точно и къде да го вържа ще се захвана  :master2:
Само да добавя че преди да пипаш патинциометъра за яркоста върху тхо-то,първо намали докрай яркоста и контраста от самия телевизор.После въртиш до момента на леко осветяване на екрана.При някой изтощени кинескопи тези черти няма да изчезнат каквото и да правиш.
73!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
15 Отговора
3785 Прегледи
Последна публикация 29 Юни, 2017, 21:21:49
от eset2
2 Отговора
1793 Прегледи
Последна публикация 07 Май, 2018, 21:03:18
от katod
26 Отговора
4291 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2019, 10:43:49
от shri
0 Отговора
926 Прегледи
Последна публикация 26 Август, 2023, 12:23:36
от vasil.lyutskanov
3 Отговора
499 Прегледи
Последна публикация 22 Ноември, 2023, 13:29:24
от didov

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |