| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Няколко въпроса относно импулсните захранвания.  (Прочетена 2443 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Опитвам се да навляза в по-дълбоки води на импулсните захранвания, че вече няколко пъти ми се налага да правя по-сериозни и заплетени ремонти на импулсни захранвания. Прилагам една снимка на примерно захранване. Всички неща са ми ясни по схемата и принципа на работа, освен колебанията ми по три въпроса (обозначени и на снимката с червените цифри)

1. Каква е точно ролята на кондензатора CY4 между вторичната и първичната спомагателна на импулсния трансформатор ? Така през вътрешните вериги на интегралата, която се и захранва през спомагателната намотка не се ли получава някакво  нарушаване на галваничното разделяне между двете части на импулсното ?
2. "Заземлението" не е ли по правилно да включва първичната страна на захранването, след греца ?
3. Каква точно е ролята на двете съпротивления паралелно във входа включени във филтърна верига на подобно импулсно ?

 :drinks:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
1) ВЧ мост, защото захранването е изолирано. Позволява на ВЧ потенциал на изходната и входните части да е еднакъв. Иначе може да играе върху управлението на напрежението.
2) Самото захранване не му трябва земно, защото е изолиран тип. Това земно е за нуждите на товара, ако му трябва да отведе някакви ВЧ токове към земя. 6.8-тте килоома разреждат кондера след изключване, ако по някаква причина се е заредил от напрежение между товара и земното.
3) Разрядни за CX1
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
1) ВЧ мост, защото захранването е изолирано. Позволява на ВЧ потенциал на изходната и входните части да е еднакъв. Иначе може да играе върху управлението на напрежението.
2) Самото захранване не му трябва земно, защото е изолиран тип. Това земно е за нуждите на товара, ако му трябва да отведе някакви ВЧ токове към земя. 6.8-тте килоома разреждат кондера след изключване, ако по някаква причина се е заредил от напрежение между товара и земното.
3) Разрядни за CX1

 :drinks: Благодаря ! По-въпрос номер 3 не знам къде ми е бил акъла и аз да не се сетя :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Първичната страна след греца не може да бъде заземена - ще се получи късо съединение през диод от греца през единия полупериод. Кондензатора първична-вторична намотка на импулсния трансформатор се нарича Y кондензатор и е задължителен във всички импулсни захранвания. Регулацията по напрежение не знам дали ще обърка ако го няма, но побърква всичко що е радиочестотно около себе си когато го няма. Ако го няма само като приближиш сондата на осцилоскопа със заземен активен край и виждаш висоооки игли и ти става ясно за какво иде реч. Просто през капацитета първична-вторична на импулсния трансформатор се прехвърлят всички високочестотни хармоници на импулсите в първичната намотка и цялата вторична страна започва да ги излъчва като антена. Галваничната изолация не се нарушава поне до толкова до колкото капацитета на този кондензатор е нисък (няколко нанофарада) и за честотите на захранващата мрежа (50 херца) импеданса му е достатъчно голям за да не представлява проблем за човека и каквото и да било друго. Проблем представлява ако кондензатора дефектира и пробие. Затова се използват специално предназначени за тази цел Y кондензатори чиято конструкция е направена така че пробива да е практически невъзможен, и ги тестват при доста високи напрежения - 1-2 киловолта.
Такива кондензатори не се използват от вчера, има ги и в ламповите радиоапарати от 50-те години а сигурно и преди това между шаси и всеки от захранващите проводници.
Останалото Билян ти го е казал, двата резистора са разрядни за X кондензатора. В някои стари уреди няма такъв разряден резистор и след изключване от мрежата при докосване на щифтовете на щепсела има неприятно убождане. А резисторите са два последователно, заради максималното допустимо напрежение върху един резистор. Обикновено е около 150 - 250 волта DC за 1/4 ватов резистор. По тази причина за 320V пикова стойност е добре да бъдат два, честа практика.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Казваш че е  задължителен, ама сега от любопитство почнах да гледам из нета схеми на импулсни с подобна топология и на 80% от тях липсва въпросното схемно решения с кондензатора по т. 1 . Това ли ще се окаже едно от главното разковниче, евтините импулсни да мажат ефира около себе си ? Или може би зависи и от честотата на която работи въпросното импулсно , и при по-ниски честоти може да се мине е без този кондензатор ? 

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Че може да се мине без него е ясно. Ама е добре да го има.
Без такъв кондер имам захранване работещо от години...просто бях забравил да го поставя.
Не зависи от честотата!
И още - често се поставя на плюс.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |