| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701  (Прочетена 1936 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Миналата седмица взхех от битака за 2 лева този касетофон - RFT SKR 701. УКВ-то му е на стария стандарт 66 - 73 MHz. В нас хваща сравнително добре БНР, а ако го изнеса навън - още 5-6 станции.

Проблемът е следния: когато го наглася на най-силен сигнал, радиото само си измества настройката встрани. Има индикатор за силата на сигнала - червен и зелен диод. В момента в който зеленият светне ярко, настройката се измества. Може да се балансира горе-долу, но понякога пак се размества от само себе си.

Съмнява ме дали това не е ефект от постоянно включената автоматична донастройка на честотата. Ако е така, дали има начеин да се премахне АДЧ-то?

Прилагам схема на радиото. Вижда се че на блока УКВ има два извода означени с AFC (АДЧ). Какво може да се направи там?
« Последна редакция: 31 Юли, 2017, 22:04:32 от silver_bolt »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1896
  • Населено място: Пловдив
Re: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701
« Отговор #1 -: 31 Юли, 2017, 22:33:18 »
Така прави защото хвща по огледална честота.
Трябва да се пренастрои, ако може.

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701
« Отговор #2 -: 31 Юли, 2017, 22:47:48 »
Пренастройката за мен е невъзможна, за съжаление. Нямам нито нужните умения, нито апаратура. Ако проблемът не може да бъде заобиколен по някакъв начин, радиото ще си седи така.

Мисълта ми отиде в посока за АДЧ-то, защото имам една Унитра, отново със стария диапазон при която има същото явление. Разликата е че тя има бутон за спиране на тази функция и когато я изключа, всичко си остава на мястото.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701
« Отговор #3 -: 31 Юли, 2017, 22:52:31 »
Слагай конвертор на входа.Проблема е в чм детектора,леко разстроена бобина.Ако има схема може да се види кое как е там.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701
« Отговор #4 -: 01 Август, 2017, 10:12:05 »
Ако не хващаше по огледална честота щеше да е точно това което казваш - разстроена бобина в ЧМ детектора. В случая обаче проблема е че отрицателната обратна връзка за донастройка на честотата е станала положителна поради това че се хваща по огледална честота. Тъй че както си му казал една конверторна приставка ще свърши работа, естествено най-желателно е да се пренастрои, но не винаги е възможно а и не е работа за начинаещ без апаратура.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701
« Отговор #5 -: 01 Август, 2017, 13:14:09 »
Настройката става с двоен променлив кондензатор. Варикапа е само за АДЧто. Махай елементи около него и трябва да стане. R1170, C25, VD1, R15, R16... Ако се получи с премахване на варикапа, може блока да си промени настройката и тогава на негово място ще трябва малък кондензатор...

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701
« Отговор #6 -: 01 Август, 2017, 15:55:31 »
Право думаш, но все пак да се има предвид че със сигурност по огледална приема поне 10 пъти по-зле от колкото с приставка или ако се пренастрои читаво. Но все пак наистина ако идеята е просто да звучи там някак си без инвестиране на усилия, може би трябва да се махне нещо около варикапа.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701
« Отговор #7 -: 01 Август, 2017, 16:04:23 »
Единият край на кондензатора С25 се отпоява и АДЧ няма да влияе на честотата на осцилатора.
При необходимост  АДЧ може да се включи.
Радиото явно е претърпяло опити за "настройка" и сега е по-добре да се пренастрои на новия обхват на УКВ,
 защото и с конвертор пак може да има проблеми.
Има схеми на различни модели на SKR със същия УКВ-блок, но за 87-108MHz.

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701
« Отговор #8 -: 01 Август, 2017, 19:27:23 »
АДЧ спря да работи след като отпоих R1170. Главоболието беше да го намеря къде е на платката. Оказа се че не всички елементи си имат номерата и се наложи да проследявам пътечки. Възможно е УКВ-то да е пипано, като знам от къде го взех, макар че се съмнявам. Блокът е поставен в кутията така, че няма как да го достигнеш без да разглобиш абсолютно всичко.

Сега настройката си седи стабилно там където я оставя...няма нужда през 5-6 минути да въртя копчето с хирургическа точност. Както ми седи на бюрото хваща БНР с доволно добро качество, та дори и в стерео. А ако реша да слушам музика, имам друг транзистор до него - един класически Grundig Music Boy.   :D

Малко настрана от темата за УКВ - радиото ми допада изключително много. Добър външен вид със здрава кутия от дебела пластмаса. Има страхотен звук за малък дръжкофон. Имах късмет и касетният механизъм се оказа в идеално състояние - главата изглежда все едно не е виждала лента. Свири и записва перфектно. 

Между другото, не знам къде видяхте С25. Всички елементи в схемата са означени с четирицифрени числа. Кондензаторите около АДЧ-то са С1171, С1172 и С1154

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701
« Отговор #9 -: 01 Август, 2017, 22:26:56 »
Между другото, не знам къде видяхте С25. Всички елементи в схемата са означени с четирицифрени числа. Кондензаторите около АДЧ-то са С1171, С1172 и С1154
Елементите в УКВ блока са означени с двуцифрени числа. С25 е 12pF.
Между другото навремето ползвах SКR с УКВ от 87.5 до108 MHz. Радиото е с добра чувствителност и селективност и е "грехота" да приема само една станция, но по-важно е да се харесва на собственика !
Приятно слушане и успех при евентуална пренастройка ! :drinks:
 

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701
« Отговор #10 -: 02 Август, 2017, 09:24:25 »
Елементите в УКВ блока са означени с двуцифрени числа. С25 е 12pF.

Явно съм станал 'ептен кьорав за да не го забележа  ???

Иначе бих се радвал ако работеше на нормалния диапазон, но от друга страна предпочитам да не рискувам да го окипазя. Върши си добра работа и така.

Благодаря все пак за съветите  :drinks:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Проблем с УКВ на касетофон RFT SKR 701
« Отговор #11 -: 02 Август, 2017, 10:04:48 »
Не те съветвам да захващаш пренастройка. Трудна работа е ако не си я правил, и със сигурност първото на което се учиш няма да стане баш както си трябва. Ако разполагаш със схема на касетофона и направиш снимки отвътре може като повече време да ти помогна с пренастройката (физически).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |