| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся схема на флопи контролер за Правец 16  (Прочетена 3458 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Търся схема.
73 de LZ2VL

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #1 -: 06 Август, 2017, 18:42:03 »
Какво не му работи?

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #2 -: 06 Август, 2017, 20:02:00 »
Вероятно всичко си му работи. Контролерът се ползва в една габровска бродираща машина от миналия век. Схемите на силовата и компютърната части си ги купих от разработчика. Флопито го смених с един Gotek, който префлашнах с HxC. Липсва ми схемата на клавиатурата, но нея ще я сваля от платката и схемата на контролера, която търся на готово. Намерих някаква схема, утре ще я разпечатам и ще сравня. Може да е същата или достатъчно подобна.

Самата машина има някакъв спорадичен проблем, който последно стана постоянен. Протоколът dst е трибайтов, битово ориентиран. При изпълнението на програмата, която е вкарана в нея, се случва да я изпълни както трябва или да си направи собствено решение на дизайна.

Склонен съм да набедя и дефект в записа на епромовете, но и всичко друго със същия успех. По тази причина в друга тема търся 6800 и 8272, за да започна отнякъде.

PIA'тата са ОК, защото са две на цокли и просто ги размених.

Поръчал съм един дейта лоджер от алито и като пристигне ще проследя хода на информацията от флопито до стъпковите двигатели... ;)
73 de LZ2VL

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #3 -: 06 Август, 2017, 20:58:49 »
Vaklin,  това звучи интересно каква е тази машина? можеш ли да я снимаш и покажеш :)
Дали би ти свършил работа какъвто и да е флопи контролер, предполагам единствено трява да е на 8 битов слот а? , макар, че и 16 битова карта комбинирана IDE FDD контролер работи в 8 битов ISA слот флопи частта й, пробвъл съм го на ХТ дъно :)

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #4 -: 06 Август, 2017, 22:06:34 »
Ще я снимам утре.
Чипът трябва да е 8272. Смисъл да пробвам с друга карта едва ли има, просто трябва да намеря къде се губи част от информацията. Колега от форума ми предложи процесор и флопи чип. Като пристигнат ще ги сменя, за да тръгна от някаква точка.
73 de LZ2VL

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #5 -: 07 Август, 2017, 00:56:22 »
Надали ще ти помогне снема, при положение, че не знаеш от къде идва проблема.
По-скоро е от интерфейса към бродиращата част, нежели от флопи-контролера.
Занимавал съм се с подобни машини (не точно бродерия) и знам, че в повечето случай изходната част е проблема, всичко друго е шаманство и стискане на палци.
Все пак, бих ти предложил смяна на дънната плата, като за начало.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #6 -: 07 Август, 2017, 02:34:38 »
И с коя друга да я сменя?
Останалата част от написаното ще го оставя без внимание, като единствено ще повторя, че схемата ми е нужна, за да имам пълен архив.

Нека всеки да си пази съветите за негово лично ползване. Става ли?
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #7 -: 07 Август, 2017, 17:42:55 »
Снимка на машината
77374-0
73 de LZ2VL

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #8 -: 07 Август, 2017, 21:56:37 »
еха страхотно, дано го подкараш това чудо и видим кличе как върви!В интернет има ли някаква информация , коя година къде е произведено какво точно прави, ще е супер интересно да създадеш тема за тази машина и по-подробни и качествение снимки   :hi:
Не мога да повярвам, че такава техника използва стандартни х86 IBM PC съвместими части!
За автентичността, ще бъде добре, да си поправиш или намериш същият ии подобен контролер, но е така за тест, защо не пробваш с къвто и да е контролер и евентуално дъно?
С лопата, да ги риеш IBM PC съвместимите чаркове :)

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #9 -: 08 Август, 2017, 01:38:56 »
Дъното не е от персонален компютър. Само контролерът на флопито е стандартен.
Машината работи, но със спорадичен дефект. От днес вече е постоянен, но това е значителен напредък. Имам пълна информация за машината и мога да направя отделна тема. За съжаление, ще публикувам сами някои от нещата за нея, защото част от информацията я купих, а друга част съм я свалял самостоятелно от съществуващото положение.
73 de LZ2VL

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #10 -: 09 Октомври, 2017, 23:40:51 »
Здравей подкара ли машината :) ?
това чудо всъщност не разбрах с големи или малки дискети работи , щото конролера работи с всичко живо зависи BIOSа на дъното какво поддържа, но тук нали машината не е х86 или поне е някаква нестандартна, много ми е интересно да видя дъното как изглежда  ::)

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #11 -: 10 Октомври, 2017, 22:07:45 »
Дъното е типична моторолска система с 6800. Флопито е малко, 720К. Ще се занимавам активно с нея като падне снегът.
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Търся схема на флопи контролер за Правец 16
« Отговор #12 -: 10 Октомври, 2017, 22:09:41 »
Между другото, купувам флопи контролер като на снимката в първото съобщение. За резерва.
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Машинна бродерия...
« Отговор #13 -: 13 Януари, 2018, 17:38:07 »
Да докладвам.
Пуснах машината. Работи. Поддържа както DST файлове, така и натуралния за Комтекст формат. Мога да направя снимки, ако на някой му е интересно. Разполагам с пълни схеми и т.н. Купувал съм ги, което е в разрез с разбиранията ми за fair play. Не ги продавам, раздавам, подарявам. Мога да консултирам, ако някой реши да се бори с такава машина.

Поставен HxC флопи емулатор. И той работи. Префлашнат Gotek като хардуерна база. Ако е интересно за някого, то мога да направя отделна тема за него. За разлика от Gotek, той е един за всички ситуации, чете всичко, пише всичко и т.н. Става за 3, 5, 8 инча, DOS, CP/M, Atari и каквито се сетите формати. Работи и с нестандартни сектори, защитени от копиране дискети и т.н.
73 de LZ2VL

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Машинна бродерия...
« Отговор #14 -: 13 Януари, 2018, 18:37:37 »
Префлашнат Gotek като хардуерна база. Ако е интересно за някого, то мога да направя отделна тема за него. За разлика от Gotek, той е един за всички ситуации, чете всичко, пише всичко и т.н. Става за 3, 5, 8 инча, DOS, CP/M, Atari и каквито се сетите формати. Работи и с нестандартни сектори, защитени от копиране дискети и т.н.

Здравейте

На мен ще ми е интересно - досега не съм ползвал.
"Gotek"-а оригинален ли е или от клоновете?

Предварително благодаря!  :hi:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |