| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Малка колекция от стари радиочасти  (Прочетена 2651 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Малка колекция от стари радиочасти
« -: 02 Септември, 2017, 18:25:25 »
Като начало два антенни ключа, намерени на боклука. Прецених, че е добре да ги запазя и реставрирам.
Първата снимка показва в какво състояние са намерени.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Малка колекция от стари радиочасти
« Отговор #1 -: 03 Септември, 2017, 09:20:25 »
Телеграфен ключ, намерен също на боклука. Състоянието му е доста добро. Ако някой има информация за него, моля да я сподели!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Малка колекция от стари радиочасти
« Отговор #2 -: 03 Септември, 2017, 11:19:00 »
Kriegsmarin funk,Военноморски радиосвръзки.Стандартен телеграфен ключ за военноморските сили.Конкретно  подводен флот на третия райх.Раритет,повече в линка.
http://www.morsemad.com/044.htm

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Малка колекция от стари радиочасти
« Отговор #3 -: 03 Септември, 2017, 19:38:36 »
Телеграфни ключове от стара немска подводница не се намират така лесно из Западните Родопи. Явно съм попаднал на ценна находка! :bravo:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Малка колекция от стари радиочасти
« Отговор #4 -: 03 Септември, 2017, 19:58:59 »
Ползвали са този модел във военноморските сили.Не само в подводниците.Въобще е ползван и от вермахт.Възможно е да е внасян и по линия на превъоръжаването на българската армия.През 1940-44 е внесена много немска свързочна техника.Имаше преди много години някъде край Плевен едни складове където бяха съхранявани в продължение на около 30 години цялата свързочна техника пленена в Югославия.През 70-те ги закриха и раздадоха имуществото на ДОСО и радиоклубовете към нея.Аз имам някъде в мазата няколко морзови ключа със свастики.Колекционирах ги.Този модел обаче нямам.Твоя кой го знае от къде е дошъл,може да има интересна съдба.Минали са много години пък те едва ли имат серийни номера.

Неактивен vilsa

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
Re: Малка колекция от стари радиочасти
« Отговор #5 -: 03 Септември, 2017, 20:50:54 »
Българската армия до пролетта на 1961 година ИЗЦЯЛО е била с ГЕРМАНСКА свързочна техника.
Радиоприемници "Берта"
Радиопредаватели GRN 80
Морзови ключове, слушалки, тренировъчни генератори за радиотелеграфисти,
Танкови радиостанции (не зная марките им) - пълни комплекти с вътрешната разговорна уредба.
Пехотни носими радиостанции (не знам марките)
и така нататък . . .
Пролетта на 1961 г. всичко това е било подменено със Съветска техника - късовълнова и релейна.
Тогава са въоръжили Българската армия с "Калашниците" и карабините "СКС", а офицерите и старшините с "ТТ" - та.
Информацията имам от баща ми, служил като радиотелеграфист в Танковата Бригада в Горна Баня от 1960 до 1962 година. Имаме много снимки и имахме и един телеграфен ключ, но близък го взе назаем и никога не го върна.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Малка колекция от стари радиочасти
« Отговор #6 -: 03 Септември, 2017, 21:11:57 »
Някъде към края на осемдесетте бях на лов с баща ми за гълъби. Тогава вероятно съм бил ученик в техникума. Пътят ни минаваше покрай общинското сметище. Там намерих този ключ просто да се търкаля в тревата. Този ключ (или подобен на него) имаше в кабинета по физика в училището в Ракитово. После училището се премести в нова сграда. Ако това е същият ключ, вероятно е бил изгубен или изхвърлен при преместването. Все пак има вероятност това да е съвсем друг ключ.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Малка колекция от стари радиочасти
« Отговор #7 -: 03 Септември, 2017, 21:49:32 »
BatKoce
Тоя при теб е идентичен с другия от немския линк.
vilsa
Стандартното оборудване за ротна радиостанция е било приемник Берта и предвавател WS5-GRN5 или WS10 за батальонна.За полкова и нагоре са ползвали 40 ватовата GRN80.Същата GRN80 е ползвана и от кригсмарине.Специално за подводния флот е била удобна защото е сравнително малка по размери.
Танковата радиостанция е била радиоприемник Емил които е бил ползван и за вътрешна транслационна уредба и предавател 5-10 вата различен тип според вида на танка.Аналогични са на руската 10РТ,но диапазона е бил около 26-36 мхц.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Малка колекция от стари радиочасти
« Отговор #8 -: 04 Септември, 2017, 08:56:26 »
Кварцови резонатори от стара апаратура.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |