| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: BLAUPUNKT W846E  (Прочетена 3081 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
BLAUPUNKT W846E
« -: 20 Септември, 2017, 15:50:55 »
Това радио е ново попълнение в колекцията ми. От любопитство веднага го разглобих, но се учудвам, че липсват всякакви знаци за марката и си мисля дали не е сглобявано някъде другаде, а не в Германия. Освен всичко друго, има неща по монтажа и закрепването на шасито, които са си откровена доработка. Цоклите на лампите са модел, който не съм срещал досега и са така опечени, че се изпочупиха, докато извадя лампите. Кондензаторите са надписани в сантиметри и в хилядни от микрофарада. Започвам с миенето. Ето как изглежда сега:

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #1 -: 20 Септември, 2017, 18:39:56 »
Много му е "Христо Ботев"-ски плата на високоговорителя... Пък и пасивните елементи много на източно-европейски мязат...   :o
Иначе... приличен външен вид има.
Омраз!

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #2 -: 20 Септември, 2017, 18:57:16 »
Много му е "Христо Ботев"-ски плата на високоговорителя... Пък и пасивните елементи много на източно-европейски мязат...   :o
Иначе... приличен външен вид има.

Наистина плата е смущаващ, но моето е от Габрово, а в момента в аукциона се продава същото в Кюстендил, със същия плат!!! Дали е някаква голяма случайност?
Друго което забелязах е допълнителна намотка от няколко навивки, с дебел проводник върху индуктора на говорителя и се свързва последователно с шпуката на говорителя. Вероятно за намаляване на брума, това го имаше и в една Опта.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #3 -: 20 Септември, 2017, 19:14:10 »
Радиото е произведено във френския клон на фирмата и основно ремонтирано у нас. Платът си е от Христо Ботев :) :drinks:

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #4 -: 20 Септември, 2017, 19:57:53 »

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 388
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #5 -: 20 Септември, 2017, 20:11:22 »

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #6 -: 20 Септември, 2017, 20:19:00 »
Обърках се с френския вариант, моя грешка! :(
http://www.radiomuseum.org/r/pointbleu_w846e.html
A!!! И на това радио(бакелитеното), плата е същия, а собственика е Хърватин!

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #8 -: 20 Септември, 2017, 21:04:46 »
PDM не се е объркал, Блаупункт Идеал , т.е. френски филиал.Преработено е сериозно, една доста важна подробност-цоклите са байонетни-трябва да се завъртят ,мисля обратно на часовниковата стрелка , тогава нняма да се трошат.Плат-Христо Ботев , ако колегата има нужда мога да му пусна снимки от моят апарат-няма високоговорител и мрежов трансформатор, но шасито му е перфектно.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #9 -: 20 Септември, 2017, 21:15:49 »
PDM не се е объркал, Блаупункт Идеал , т.е. френски филиал.Преработено е сериозно, една доста важна подробност-цоклите са байонетни-трябва да се завъртят ,мисля обратно на часовниковата стрелка , тогава нняма да се трошат.Плат-Христо Ботев , ако колегата има нужда мога да му пусна снимки от моят апарат-няма високоговорител и мрежов трансформатор, но шасито му е перфектно.
Няма да са излишни снимките, а шасито вече е измито и мисля че е в добро състояние.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #10 -: 21 Септември, 2017, 20:06:53 »
Преди снимките си правя отвод на част от писаното по-рано , по-точно частта за сериозната преработка. След като открих моя апарат се оказа че червените елементи не са МЛТ-та а оригинални кондезатори, просто не съм го виждал две-три години и писах по спомен.Абсолютно вярно е обаче че цоклите са специални -при поставяне на лампите се завъртат надясно, за да се свали лампа трябва тя да се хване за нейния цокъл, не за балона - да се завърти леко наляво и да се извади.Както колегата е писал това не е много лесно и ако не се знае стават поразии-при мен се въргаляше балон на ЕL3 със скъсани изводи на отоплението .Помня точно от кого съм го купил-OLX, но колега който има повече апарати от мен-аз само съм чел за АТУОТЪР КЕНТ от двадесетте-той има доста защото някои предлага за продажба там , но и той не е бил наясно с тези цокли.Аз самият също поради бързане успях да строша перфектната му скала , изгубих седмица време да я рисувам-ако някой има нужда и ако я хареса мога да пратя файл .Доста често капацитет се дава в см,руснаците пък 50-60-те пишат мкмк което значи пико.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #11 -: 27 Септември, 2017, 12:29:41 »
Напредък по реставрацията:
Свален стария лак и шкурено с шкурка 360:
79553-0
Минато с тиково масло:
79555-1
Облепено за черната боя:
79557-2
Лакирано, сменен плата на говорителя, последния освежен:
79559-3
79561-4
Следва трудната част!   :)

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #12 -: 09 Октомври, 2017, 17:15:17 »
Радиото вече е готово. Голяма борба беше. Изходния трансформатор беше прекъснал, крайното стъпало беше преправяно 2 пъти, веднъж за EL11, а после за 6П6С. Върнах го към EL11, заради вече сложения цокъл, а освен това не разполагах с лампа EL3. Беше разкачена схемата за тонкоректора и обратната връзка от изгодния трансформатор. Почти всички резистори бяха напукани и с увеличени до 3 пъти стойности, а заедно с кондензаторите, смених почти всички пасивни елементи. Оставих само слюдените кондензатори, защото бяха добри. Лампите се оказаха работещи, а най-голямо удоволствие беше, че "окото" се оказа с добра яркост!!! Всички сърцевини за настройка се движеха добре и са за шестограм 5мм. Беше необходима съвсем малка настройка на междинната. Клипчето е направено с антена 7м отдалечена на 1м от панела, така че приемам работата на радиото за нормална.

80297-0
80299-1
80301-2
[ Посоченият файл е недостъпен ]
[ Посоченият файл е недостъпен ]


Ето и клипчето:
« Последна редакция: 09 Октомври, 2017, 17:24:12 от styrshel »

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #13 -: 09 Октомври, 2017, 17:35:48 »
Супер :good:

dakata.radio

  • Гост
Re: BLAUPUNKT W846E
« Отговор #14 -: 09 Октомври, 2017, 18:06:21 »
Браво, Стършел! Както винаги - перфектна работа! :good:

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
7 Отговора
16967 Прегледи
Последна публикация 05 Февруари, 2013, 18:42:39
от soton
11 Отговора
1414 Прегледи
Последна публикация 03 Юни, 2022, 23:55:57
от [email protected]
3 Отговора
879 Прегледи
Последна публикация 24 Август, 2020, 21:22:49
от Любо Божков
7 Отговора
988 Прегледи
Последна публикация 24 Септември, 2020, 10:01:52
от chav_chav
1 Отговора
690 Прегледи
Последна публикация 20 Септември, 2022, 11:12:44
от dragan

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |