| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Часовник с Z574M  (Прочетена 13021 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #15 -: 27 Октомври, 2017, 10:48:45 »
http://bg.farnell.com/abracon/ab38t-32-768khz/crystal-32-768k-12-5pf-cl-watch/dp/1611828
Ей го, след 3 дни е при теб.
По схемата дето си дал само аз бих намалил стойностите на товарния капацитет на 27 пико и тример в тоя диапазон. Просто за да го вкараш по-бързо в норма. И с дадения капацитет може би също ще влезе в час само с тримера, но и да не е така това ще оправиш лесно.
Кажи сега с какви броячи разполагаш на платката за да видим как ще ги съкратим, така че да стане часовник.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #16 -: 30 Октомври, 2017, 22:25:54 »
Ето какво имам по платките :
Ако трябва ще ги снимам на светло че май не се четат особено .

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #17 -: 01 Ноември, 2017, 10:40:06 »
Ето малко по-добри снимки.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #18 -: 08 Ноември, 2017, 00:13:40 »
На едната платна има : 7475PC - 4 броя , 7490PC - 8 броя, 7473PC - 2 броя , 7474PC - 1 брой и К155ЛА3 - 4 броя .
На другата палтка има SN7475N - 5 броя , SN7490AN - 4 броя , SN7472N - 2 броя на тази платка дори са си на цокли така че ще мога безпроблемно да ги сваля .

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #19 -: 08 Ноември, 2017, 10:44:23 »
Вече имам и работещ генератор .

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #20 -: 08 Ноември, 2017, 10:49:49 »
Странно! Имаш двоично-десетични броячи, D тригери, JK тригери, NAND-ове и други такива но нямаш дешифратори от двоично-десетичен в унитарен код които да управляват лампите. Интересно ми е на тези платки кой управлява лампите в този случай, защото с двоично-десетичен код тези лампи не могат да бъдат управлявани.
В случай че нямаш 74141 то най-добре ще бъде да си купиш 4 такива:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/18594/
цената не е за споменаване, а предимствата са много - брояч на джонсън с декодирани изходи. Предимството пред стандартен двоично-десетичен дешифриран брояч е че при джонсъновия нямаш гличове при смяна на състоянието - т.е. превключват се директно от изход в изход без да се активират макар и за кратко по време на преход други изходи. Това улеснява съкращаването на брояча с проста схема (вкл. директно свързване на следващия изход към асинхронния ресет вход). Управляваш с тях лампите почти директно (е, трябват транзистори, няма как за съжаление, тук е предимството на 74141 че управлява лампите директно).
Относно генератора, единия от товарните кондензатори трябва да смениш с тримерче за донастройка на хода. Така ако не сложиш ще трябва да подбираш стойности, но нека стигнем до там. Не знам с какъв капацитет си го пуснал, но очаквай в началото отклонение от няколко секунди на денонощие в най-оптималния вариант, но това ще коригираш лесно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #21 -: 08 Ноември, 2017, 10:53:23 »
Митко има 74141- 4 броя и 7441 - 4 броя , просто ги бях писал преди и за това в последния си пост не съм ги споменал .

Платката която е с 74141 е с Z573M ( тази платка не знам да ли е рботеща ) , a другата с 7441 е с Z574M .
« Последна редакция: 08 Ноември, 2017, 10:58:35 от radio-hobi »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #22 -: 08 Ноември, 2017, 11:56:34 »
Значи нямаш проблеми, щом ги има и 41 и 141 са практически с една и съща функция.
Проблем ще бъде съкращаването на тези броячи обаче. Старшия брояч на минутите (а и този за секундите който ще служи за делител) трябва да брои до 5 и след това да става 0. До тук добре, теоретично трябва да нулираме брояча асинхронно когато достигне състояние 6 т.е. 0110. Комбинираме с един AND двата бита Q1 и Q2 и подаваме сигнала на входа са асинхронно нулиране. Обаче проблем ще имаме при преход от състояние 3 в състояние 4 при което Q1 спада от 1 в 0 а Q2 се покачва от 0 в едно. В един и същи момент от времето двата бита си сменят състоянието и схемата AND може да възприеме състояние две единици макар и за много кратко време (глич). Това ще доведе до нулиране на брояча на 39 а не на 59 както сме го планирали (изпитано възниква такава ситуация). Вариант да се реши - на изхода на AND да се постави RC верига напр. 10к последователно и 100 нано към маса която да филтрира този глич и да не доведе до нулиране на брояча. Този метод може спокойно да го изпиташ дали ще работи, вероятно ще, няма кой да му попречи да работи, на мен лично като инженер по цифрова схемотехника не ми харесва, не бих пуснал схема с такъв метод на „укротяване“ но все пак тук говорим за любителско изделие и мисля похвата не е лош. Другия вариант който е по-научно обоснован е да си намериш 7492 който може да се конфигурира именно за броене до 6 (от 0 до 5) и той да се използва за старшите броячи на минутите и делителя за секундите. Ще видя днес ако имам време ще ти драсна една схемка изпълнена с наличните при теб схеми с която да сглобиш часовника.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #23 -: 08 Ноември, 2017, 13:34:31 »
По добрия вариант е да си намериш 7492. Имам събрани някои схеми, но и при тях се използват 7492. Както Origo каза, може да се конфигурира.
Първата схема се използват - 74141, 7492, 7490, 7400, 7406
Втората - 74141, 4060, 74LS90, 74LS73, 74LS74, 74LS00
Разгледай и тази.
Ето и един проект за часовник.
http://danyk.cz/hodiny_tesla.html
« Последна редакция: 08 Ноември, 2017, 13:43:13 от didov »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #24 -: 08 Ноември, 2017, 14:30:34 »
А, втората схема от поста на didov е перфектна за теб, точно такава реализация имах предвид и аз и бях тръгнал да я чертая. Само бих сложил от Qc изхода към единия ресет вход RC група за която говорихме. Само че сега видях входните токове на TTL та по-добре да бъде 1к (или 470 ома) и 470 нано фарада. Не че и без нея ако го пуснеш няма да работи, но има шанс да се нулира на 39 а не на 59. Сега тук е малко усложнена схемата за настройка - използвал е елементи NAND и е сложил S-R тригери и бутони с по един превключващ контакт за да избегне притрепването на контактите на бутоните и инкрементиране с повече от една единица при едно натискане. Може и ти да го направиш така, а може и да намериш друго решение, но ще кажа че определено това е не съвсем тривиален проблем и наистина това е едно добро решение, свързването на RC група против притрепване не е ефективен подход, защото тя освен другото забавя и прехода на сигнала, а в повечето данни си има максимална продължителност на фронта на тактовия импулс, в противен случай ефекта е същия както без групата - този път заради отброяването на няколко импулса дължащи се на смущения по време на бавния преход на сигнала. Така че имай предвид, че тактовия вход е доста капризно животно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #25 -: 08 Ноември, 2017, 17:52:22 »
Origo, във връзка с групата за сверяването на часа, от втората схема е добър вариант. Точно начина на сверяване и изпълнението с RC група не е добре. Ето схема при ,която не е направено както трябва. Пробвано е и не работи коректно.
Ще потърся схемата за един часовник при ,който не се получава това притрепване  на контактите, макар да не са толкова читави бутоните.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #26 -: 09 Ноември, 2017, 20:17:49 »
Последно към коя схема да се насоча ?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #27 -: 09 Ноември, 2017, 21:15:56 »
Схема номер 2 от поста на didov. Бутоните и аз казах че са добре направени, просто малко се усложнява схемата. Относно RC групата за нулирането - ами не е толкова зле да се добави, дори не RC група а само един кондензатор дори 100-тина нанофарада от Qc към маса. Но това при оживяването. Иначе си трябват 7492 за да стане без RC и да е надеждно, ама както казахме най-добре е да работиш с това което е налично, още повече че е възможно.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #28 -: 09 Ноември, 2017, 22:19:53 »
 Много интересна тема, понеже и аз взех едни такива лампи, а на сбирката във Варвара си  взех един преден панел от военна апаратура с доста превключватели, милиамперметър и подвижна лупа. Добра основа за часовник.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Часовник с Z574M
« Отговор #29 -: 09 Ноември, 2017, 22:24:12 »
Много интересна тема, понеже и аз взех едни такива лампи, а на сбирката във Варвара си  взех един преден панел от военна апаратура с доста превключватели, милиамперметър и подвижна лупа. Добра основа за часовник.

Направо го почвай , аз така му се каня сигурно от поне 2 години .

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |