| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Батерия Никопол THE BEST  (Прочетена 8964 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: Хасково
Батерия Никопол THE BEST
« -: 29 Октомври, 2017, 22:19:39 »
Батерията я открих в един уред, който не съм използвал отдавна.Дата производство 1988 г. Малко забележки по външния вид и толкова.  Реших да измеря напрежението и = 1.53 волта. Не исках да я пробвам  колко ток има, но ме достраша да не я "повредя".
Ето и снимки.
Който може, го може.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #1 -: 29 Октомври, 2017, 22:46:29 »
Аз също преди време извадих батерия от един Български уред.
Батерията е 84 набор, но изтощена.

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 611
  • Населено място: Сандански
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #2 -: 30 Октомври, 2017, 08:44:33 »
Добре де...
Как батерия на толкова години има още "нещо" в нея?
Това е загадка за мен.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #3 -: 30 Октомври, 2017, 10:10:58 »
 :good:
Някога батериите, които се произвеждаха в Завода за батерии "БАТЕРИЯ", гр.Никопол наистина бяха добри и само "протичането" им бе сериозен проблем, вследствие на технологията на производство по която се правеха за разлика от повечето тогавашни и сегашни аналози !
Аз съм израснал в града и имах поглед като малък в почти всички производствени цехове !
Беше шумно и много черно, вследствие на графита и афалта, които се използваха ....
Имаше тонове цинкови ленти от които се щамповаха пуловете заготовки за гилзите ...
Имаше огромни стелажи с ролки картон, пропит с парафин за тапите .....
Имаше огромни стелажи със свръх здраво тиксо за опаковане на продукцията, както и етикета за обвиване на самата батерия !
Имаше много пръчки оловно-калаен припой за "плоските" 4.5 В батерии и съответно много латун за клемите им....
После въведоха употребата на тинол - беше в пластмасови зелени кутии със змия на тях  :P

Работеха около 600 човека, а миналата година имаше едва няколко, както и няколко човека охрана....

R20 се правха в новият цех под ръководството на чичо ми Владо Войков, а R6, R14 и плоските 3R12 в старият цех под погледа на нашият семеен приятел чичо Стефан Цанев....
Имаше производство на 9 Волтовите 6F22, както и малка серия специализирани видове....за военни цели, а и самото предприятие бе в обединението ЕЛЕКТРОН....
Майка ми бе началник НЕИМ ( нормативно и ефективно използване на материалите )........

От малък бях затрупан винаги с много батерии, позволяващи ми правене на редица експерименти с тяхно участие  :rofl:
Не напразно поправях всички електронни игри, транзисторчета и уокменчета в Авиобаза Каменец през 94-95 година, като същевременно бях и доставчик на батерии за тях.....никополски естествено !

Неактивен stoi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 221
  • Населено място: Кричим
    • www.ev-bg.com
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #4 -: 30 Октомври, 2017, 10:26:30 »
Интересно , да. Аз колкото и такива в стари уреди да съм намирал, задължително са много протекли. Може би е имало период от партиди , които са нямали този проблем ?

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #5 -: 30 Октомври, 2017, 10:58:03 »
Всичките протичаха !
Без 9 Волтовите !
Имаше партиди с мукавена ( картонена ) обвивка, но после започнаха да ги етикират с тиксо, а R6 впоследствие с ламаринен кожух !
3R12 бяха три елемента в общ мукавен кожух и ръчно залепен с С200 етикет....
Имаше лаборатория в която се изпитваха броики от определени партиди и там в голяма витрина видях за първи път батерии от цял свет на водещи производители....шарени, по-леки и по така наречената "суха" технология ....непротичащи !
Наистина бяха добри, но нямаше как да оцелеят вследствие на вноса на доста реномирани марки на добри цени и с по-добро качество ....визирам някогашните батерии на пазара !
А и производството имаше една обричаща особеност - НЕЕФЕКТИВНО на фона на развиващите се пазарни условия !

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #6 -: 30 Октомври, 2017, 12:11:27 »
Въглерод-цинковите батерии каквито в същност са тези, нямат саморазряд, но има естествена корозия на цинковия цилиндър в целия им срок на съхранение. Така че по принцип не е учудващо защо тази батерия след всички тези години си държи напрежението, по-чудно е защо не се е разтекла (вероятно найлонова обвивка) и естествено вероятно при желание да теглиш ток от нея, то тя ще кляка много повече от колкото когато е била нова т.е. ѝ се е вдигнало вътрешното съпротивление. А може и нищо да ѝ няма и да си работи нормално.
По отношение на разтичането - това е истината всички въглерод цинкови са склонни към него, въпроса е как са „опаковани“ отгоре така че да не стига това дето изтича до устройството. Днешна въглерод-цинкова да отвориш ще видиш че цинковия цилиндър е разяден но има плътна найлонова обвивка която предпазва от изтичане. То като знам колко от съвременните алкални батерии се разтичат при дълбок разряд дори в срок на годност... за съжаление не може да се каже че изтичащите батерии унищожители на апаратура са останали в миналото.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #7 -: 30 Октомври, 2017, 17:58:28 »
Преди година намерих тази в апартамента, в който се нанесохме :-) Също не е протекла, а е доста по стара :o

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #8 -: 30 Октомври, 2017, 19:56:35 »
Между другото, Митко е прав за полиетиленовият "изолатор" между елемент и цинковата гилза !
Нашите я нямаха и всичко бе примитивно, немеханизирано, мизерно и .... неефективно !
Графитени пръчки се режеха и сега се загледах в "калпачетата" на последната на "xborox" .... имаше тонове перфорирана латунена лента с малки отворчета точно за тях  :yes:
Ще видя ако имам път натам да проверя дали още стои голямата витрина със стари експонати в лабораторията !
Познати са ми последните "призраци" в завода и мисля, че не ще е проблем да нащракам малко от историята на това наше предприятие !
Дори мисля, че ще Ви покажа и листове от цинк, пулове от тях и незапълнени гилзи за R6, R14 и R20 ....
Както и листове с негилотинирана ламарина за R20  със ситопечат, хартиени етикети за 3R12 и графитени ( въгленови ) пръчки за различните видове ...
Ще наснимам и производствените халета ....машините отдавна бяха изнесени и нарязани от свищовска фирма или разпродадени от закършилият го собственик !
Между другото майка ми се разплака миналата година, когато я заведох до завода за да си вземе документите за пенсия ....
Руини, мизерия и бучимиш от избили навсякъде храсти ......та дори и дръвчета !
А предприятието все още се продава в публични сайтове за продажби ....

 :(

ПП. Между другото подобна бе и съдбата на никополското предприятие за монофазни едно- и двутарифни електромери "ЕЛИА"........
Причина за ликвидацията бе "липса на адекватна пазарна ориентация", тоест електронен вариант за електромер .....та се предпочете турски SIEMENS в далечните години, при доста по-евтин наш вариант, собствена разработка ........
Но все пак в правителството са все "родолюбци" .....  :mad:
« Последна редакция: 30 Октомври, 2017, 20:03:39 от cmdj7 »

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: Хасково
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #9 -: 30 Октомври, 2017, 20:53:01 »
Много интересно, че точно тази батерия не е протекла. Отверстието, в което беше не беше  затворено. Може би това е причината да не е протекла. Каквато е на снимката, така я намерих може ни след 15 години неупотребена. Между другото батерията, която се надбягва с зайченцето бяло, оставена на съхранение на открито беше протекла. Става дума за Дурасел. Интересно нали?
Който може, го може.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1617
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #10 -: 30 Октомври, 2017, 21:52:49 »
А тези говорят ли ви нещо?

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 326
  • Населено място: София
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #11 -: 30 Октомври, 2017, 22:29:08 »
Руснаците ми се струва правеха по-добри от нашите. Не знаех, че ще е интересно, щях да запазя една батерия. Лятото изхвърлих няколко от най-големите 1.5 волта руски, купувал съм ги в периода 1987-8 година като ученик и ги бях забравил, неизползвани. Едната още държеше 1.4 волта, мерих ги от любопитство, останалите бяха корозирали. Без хартия отвън, боядисана ламарина в синьо-жълто.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен mirkata

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: Хасково
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #12 -: 30 Октомври, 2017, 22:37:15 »
Сега ще си мерим батериите ли?  :D
Ей сега като ви кажа и ще паднете от коня.
Японска елка, купена от Кореком през 80,те години. Допреди 7-8 години си работеше с оригиналната батерия. Значи  цели 30 години си работеше...докато  жена ми като видяла, че е замърсена, и взела та я почистила с някакъв препарат дето чисти мазнините на печката... и естествено елката умря  ??? ???
Батерията си беше работна. Да, ама ако знаех тогава, че ще дойде време да се похваля, щях да я запазя.
Но уви  ???
Който може, го може.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1617
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #13 -: 31 Октомври, 2017, 00:08:39 »
...Ще видя ако имам път натам да проверя дали още стои голямата витрина със стари експонати в лабораторията !
Познати са ми последните "призраци" в завода и мисля, че не ще е проблем да нащракам малко от историята на това наше предприятие !
Дори мисля, че ще Ви покажа и листове от цинк, пулове от тях и незапълнени гилзи за R6, R14 и R20 ....
Както и листове с негилотинирана ламарина за R20  със ситопечат, хартиени етикети за 3R12 и графитени ( въгленови ) пръчки за различните видове ...
Ще наснимам и производствените халета ....машините отдавна бяха изнесени и нарязани от свищовска фирма или разпродадени от закършилият го собственик ! ...
Преди време, след дискусия в едно подобна тема за батерии, се разтърсих в нета за производството на български батерии - предприятия, снимки на изделия и т.н. - в резултат пълна нула. Така че, ако има някаква информация за производството в Никопол, ще се радвам да я науча, предполагам не само аз.

Неактивен lz2nk

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 452
Re: Батерия Никопол THE BEST
« Отговор #14 -: 31 Октомври, 2017, 19:05:21 »
Между другото, ако не се лъжа в армията се срещаха и Никополски БАС - 80.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |