| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на миксер/пасатор Braun - multimix 350 W  (Прочетена 2528 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Ремонт на миксер/пасатор Braun - multimix 350 W
« -: 05 Декември, 2017, 22:00:19 »
Преди седмица ми попадна за ремонт един миксер... Донесе ми го комшията, с приказката, че нямал мощност. Миксерът беше на фирма Braun, модел - multimix 350 W. Не знам дали има други модели...

Ремонтирал съм и друг път миксери, но този се отличаваше с красив дизайн, а и беше комбиниран с пасатор.

 

Ето го:
83618-0

В нета има описание за начина на разглобяване /което е интересно като решение/ и няма да се спирам на него. Добре е да се изгледа филмчето, за да не счупим нещо, докато пробваме, което не е фатално, но пък защо... Освен това ще нарушим добрият вид на уреда.

И така...

Първата ми мисъл беше за износени четки на двигатела. Между другото двигатела е направен много стабилно и трудно се отваря. Отворих го! На българина нищо не може да му се опре, щом е за разглобяване /разбирай разваляне/.

Трябва да се знае, че връзката към четките е направено много интелигентно. Просто платката с филтъра против смущения, се изважда от двигатела, чрез една малка отверка /може и с фазомер/. От платката стърчат три пластини, които правят връзка с четките и корпуса.
83620-1

След като се убедих, че двигатела е в ред, следващото което си помислих е , че превключвателя на оборотите не прави добър контакт. Лесно се отваря.

Да, две от контактните перца бяха доста обгорели. Тъй като нямаше от къде да намеря същия, просто леко огънах пластинките /но много леко и внимателно/, за да осигуря по-добро притискане, при превключване. Затворих капачката.

Трябва да се внимава за двете сачмички, да са на мястото си. Слагаме малко грес и те залепват на пружинката.

Зарадвах се, че “повредата” е толкова елементарна и сглобих всичко. Работеше и /според мен/ имаше мощност. Но според мен...

Качих се до комшията, покани ме и след обичайните въпроси и 50 ракийка, му обясних какво съм направил.

През това време жена му сложи теловете и го пусна. Ами нямаше фал... Теловете се въртяха добре, не спираха, като ги натоварваше с дланта.

Друго обаче се получи, след като постави пасатора... Не ще и не ще да завърти. Чуваше се само един свиркащ звук, във високите честоти, което говореше, че моторът върти, но ножа на пасатора не мръдваше. Айде бе! Че то от мотора до пасатора имаше твърд редуктор, без съединител. Тва да не е Москвич.

Извадих пасатора и го пробвах... Въртеше се трудно.
Знаем, че ако не се измива добре, то в него остава от сместа и клеясва.
Развъртях го, натиснах, дръпнах, тръгна по-леко.

Пак го сложихме,, същото. Не ще! А получава движение директно от двигатела.
Работата ми се изясни...

Още при разглобяването ми направи впечатление, че оста на двигатела завършва с шлици /нарези по дължината на оста/. Шлиците, обаче, бяха твърде ситни...

Абе с две думи, шлиците, като шкурка, бяха “изяли” пластмасата, защото при претоварването, просто са превъртели.
След новото разглобяване видях, че първото зъбно колело е пукнато. Това е зъбчатката, която се “нанизва” на оста на двигатела. Е нямах оригинална резерва.

Решението беше да намеря зегерка, или да отрежа една намотка от пружина с диаметър на тела около 0,7 – 0,9 мм. Не намерих такава пружина, нямах и зегерка. Но намерих една втулчица, тъничка и широка към милиметър и малко. Става! Размерите почти бяха каквито исках.

После лесно...

Зъбчатката във фризера за няколко часа, гривничката нагрята във фурната до към 60 – 70 градуса, пъхване на едното в другото, со малко кютек.

После с часовникарска пиличка се изпилява канал в зацепващото зъбно колело, за да може да стане зацепването. Може и на часовникарско стругче...

След това секундно лепило, леко остаряло, сгъстено, като се внимава да не влезе в зъбите.  Шлиците и зъбчатката /преди нанасяне на лепилото/  , се измиват с коресилин, бензин.  Лепило се поставя и в отвора за шлиците, но малко, по стените.

 83622-2
83624-3
83626-4
83628-5
Трябва четирите зъбчатки, сглобени, да се поставят, заедно, по местата. Петото няма проблем да се сложи когато и да е.

Нали трябва да се синхронизира въртенето на теловете за разбъркване.

Ами това е.

.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен Кръстан

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 135
  • Населено място: Пасарел, Плевен, Копенхаген - тризвучието на географията
Re: Ремонт на миксер/пасатор Braun - multimix 350 W
« Отговор #1 -: 05 Декември, 2017, 22:35:21 »
 8) :hi:

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Ремонт на миксер/пасатор Braun - multimix 350 W
« Отговор #2 -: 06 Декември, 2017, 19:58:27 »
 :bravo:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на миксер/пасатор Braun - multimix 350 W
« Отговор #3 -: 07 Декември, 2017, 19:08:52 »
Имах същия  миксер, при мен пък се счупи държача за пасаторната приставка. Залепих парчетата с  каноколит, изчаках 24 часа за да стегне с пълна здравина, от тогава не е дал проблем.

Интересно е , че беше почти неупотребяван, явно в Браун  пластмасите стареят...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
2 Отговора
917 Прегледи
Последна публикация 26 Май, 2014, 22:53:42
от ivcho1996
0 Отговора
544 Прегледи
Последна публикация 29 Март, 2017, 21:34:37
от riza77
21 Отговора
3828 Прегледи
Последна публикация 26 Ноември, 2018, 19:59:45
от dinev66
37 Отговора
3757 Прегледи
Последна публикация 02 Май, 2020, 10:42:41
от dragan
10 Отговора
1140 Прегледи
Последна публикация 02 Ноември, 2022, 14:11:23
от e-sea

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |