| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на тв Люлин  (Прочетена 5904 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Христо (ицо ретро)

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Бургас
Ремонт на тв Люлин
« -: 18 Декември, 2017, 17:10:37 »
Първо здравейте на всички.От доста време не съм посещавал форума , но отскоро реших да възстановя въпросния телевизор и ето ме пак тук. Снимки ще прикача по-късно.При първоначален оглед : Премахнат селенов стълб и поставен някакъв аналог (мостова схема, ползва се едното рамо)+ резистори.По въпросния телевизор доста е пипано и не знам дали ще се справя с възстановяването му. След поставянето на стандартни предпазители го включих за проба. Лампите се загряха , вкл. кинескопа , но растер нямаше . Оказа се че предпазителя в катода на ПЛ 500 - 0.2А е изгорял.Започнах смяна на всички бумажни кондензатори и част от електролитните по платките , тъй като имаше доста сцепени. След по задълбочен оглед открих и доста лоши спойки , някои от тях поправени доста зле. Снабдих се и с книгата на Серафимов. Първото което мисля да направя е да разкача всички стъпала след изправителя и да свържа една 75 вт. лампа и да проверя какво е напрежението след дросела и кондензаторите.Всякакви съвети са добре дошли.   

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #1 -: 18 Декември, 2017, 18:46:25 »
Здрасти,
Това с подмяната на кондензаторите е хубаво, но после идва и моментът на търсенето на неизправностите. Този телевизор ме връща поне 25 години назад и вече установявям, че не го помня наизуст, както едно време. Ако може да публикувате схемата на Пирина или да дадете линк, че имам някъде в една маза едни стари книжа, но не ми се рови там...
На първо време не е нужно да тествате захранването на товар. Достатъчно е ако напреженията са в норма.
Не бързайте да слагате предпазител в катода на PL500. Първо се убедете, че на първата й решетка пристига трионообразното напрежение с 15,625 KHz и амплитуда 150 V. С други думи - работи ли правилно синусовият генератор или каквото беше там името му. Чак тогава пробвайте ще заработи ли хоризонталното, ще вдигне ли бостерното напрежение 1000 V и ще има ли високо на кинескопа... Ако не ще, тогава ще го мислим.

Това Люлин с какъв кинескоп беше? Май е съветски, и много ми се иска да вярвам че е жив, ама не ми се вярва... Все пак, не пречи да се опита да се подкарат развивките и да се види.

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #2 -: 18 Декември, 2017, 19:57:15 »

Неактивен Христо (ицо ретро)

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Бургас
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #3 -: 18 Декември, 2017, 20:04:40 »
Здравейте, кинескопа е съветски 61лк3в изписано на латиница . Исках да тествам изправителя с лампа , тъй като явно е имало проблем с него тъй като и дросела не е оригинален.http://www.kn34pc.com/sch/sch_tv/tv_pirin.html Първо схемата я намерих в сайта на силистринските радиолюбители.Другото , което ме притеснява е има подменен прехвърлящ кондензатор във вертикалното.Сменен е с два последователно свързани керамични.Виждат се на последната снимка. Ще направя тези измервания,за които ми пишете

Неактивен Христо (ицо ретро)

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Бургас
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #4 -: 18 Декември, 2017, 20:14:37 »
Да , като на Средец е схемата , както е посочил Любо Божков.

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #5 -: 18 Декември, 2017, 20:30:30 »
Средец , Пирин . Плиска - се тая . Колега , включи всичко , и  пусни машината . С отверката
пипни на  анода на ПЛ , и на бостерния диод - трябва да има хубава дълга искра . Нищо няма да повредиш, повече от колкото е повредено . Най много да зачерви анода PL.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #6 -: 18 Декември, 2017, 22:08:29 »
Това са последните чисто лампови машини! Имахме такъв, беше картинка! Работи дълги години почти без проблем и после, след като взех полупроводниковата СОФИЯ го продадох на един мангал. Той му видя сметката.... Това беше първият наш телевизор с авангарден дизайн, различен от стереотипния. Беше си нещо по-така!
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #7 -: 18 Декември, 2017, 22:58:26 »
Вярно е, че няма какво да се повреди, лампите умират трудно.
Принципно вертикалното отклонение не може да е повод за притеснение - всичко там е просто и лесно за ремонт и настройка. Захранването също е просто и ясно. Местата които са възлови и от тях зависи дали ще го бъде телевизорът са кинескопът, ТХО, МЧУ. Кинескопът, ако е умрял, всичко останало е безсмислено. ТХО в тези телевизори е много здраво нещо, но все пак не е ясно как е съхраняван този телевизор - може да е имало влага и т.н. а това са много години. Надяваме се, че повишаващата бобина или нещо друго няма да пробие като заработи ХО и вдигне напрежение. МЧУ - надяваме се, че не са развъртяни многото керни на филтрите, че настройката не е проста работа. Всъщност имам вобелгенератор, специално направен за целта, който съм запазил от онова време и аз не знам защо, и мога да го предоставя. С него настройката на МЧУ е като детска игра. Проблем е, че съм го правил за един кокретен осцилоскоп, който отдавна е в небитието. Но не е нищо сложно, ако е нужно, да го префасонирам за друг осцилоскоп...
« Последна редакция: 18 Декември, 2017, 23:07:10 от NHB »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3900
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #8 -: 19 Декември, 2017, 14:04:39 »
Ако колегата иска, нека прочете тази тема:
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=473.0
За жалост снимка.бг ми съсипаха много снимки  :( .

Неактивен vilsa

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #9 -: 19 Декември, 2017, 20:27:07 »
Средец , Пирин . Плиска - се тая . Колега , включи всичко , и  пусни машината . С отверката
пипни на  анода на ПЛ , и на бостерния диод - трябва да има хубава дълга искра . Нищо няма да повредиш, повече от колкото е повредено . Най много да зачерви анода PL.
Нищо подобно, колега, "радиото".
Гамата "Пирин" има няколко "дяла".
Първо, и основно са разделите "стар модел" и раздел "нов модел".
По нататък и в двата раздела има разлики по отношение на някои части от схемата.
Общо взето, разликите определят и различни типови дефекти на тези телевизори. Разбира се имат и "общи" дефекти - примерно селена, хартиените кондензатори, лампите и толкоз. В случая имаме "новия модел" а още по-точно - последния - преди спирането на ламповите телевизори от завод "Ворошилов" през 1972 година. Конкретно този телевизор е в много добро състояние. Поправян е само два пъти и то от професионален телевизионен техник. Препоръчвам на собственика му да не прави опити за ремонт ако няма необходимата квалификация. До сега тук в темата не прочетох нито един полезен съвет, а даващите съветите са далеч от този вид телевизори. Моето мнение - Нова лампа PL-500, предпазител 300 милиампера и пуск. След това ще говорим отново.
« Последна редакция: 19 Декември, 2017, 20:33:31 от vilsa »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #10 -: 19 Декември, 2017, 21:13:40 »
@vilsa, Хайде без да коментирате другите колеги, дали дават или не полезни отговори, за да може да давате и вие отговори във форума изобщо, не случайно нямате забрана в момента, ако обичате не принуждавайте екипа да промени това. Искрено желаем и вие да можете да давате мненията си във форума г-н Савов, отнасяйте се с уважение към колегите, моля.

@ Христо (ицо ретро)

Не полярните- хартиени/бумажни кондензатори за първия пуск не са ти проблем.

ПРоблем са ти малките  алуминиеви вертикални електролити по платките- 100% всички са сухи!!!

Смени ги преди първия пуск.

Селена ти е заменен правилно с диод и резистор, там не пипай.

PL500- намери си НОВА !

Чистак нови кинескопи от тоя тип все още се намират.
« Последна редакция: 19 Декември, 2017, 21:19:40 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #11 -: 20 Декември, 2017, 00:08:43 »
Нека се фокусираме върху изгорелия предпазител в катода на PL500. По отношение на ХО схемата не се различава при различните модели. Причините за изгорелия предпазител може да са различни, но принципно - 2 групи. Едната група е липса на управление на първата решетка или неправилно управление. При липса на управляващия сигнал, лампата остава постоянно отпушена и тогава - ясно. Но също е възможна утечка на прехвърлящия кондензатор С317 и тогава на решетката се подава положително напрежение, нищо че има сигнал. Та мисълта ми е - първо трябва да се провери работата на синусовия генератор и драйвера, най-добре с осцилоскоп. Другата група причини е товар или късо съединение в ТХО или някоя от частите му. Но първо - да се изключат причините от първата група...
Не знам защо решавате, че PL500 е за смяна. Не е сигурно, може нищо да й няма. Трябва да се пробва.

Неактивен vilsa

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 41
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #12 -: 20 Декември, 2017, 11:43:40 »
Нека се фокусираме върху изгорелия предпазител в катода на PL500. По отношение на ХО схемата не се различава при различните модели. Причините за изгорелия предпазител може да са различни, но принципно - 2 групи. Едната група е липса на управление на първата решетка или неправилно управление. При липса на управляващия сигнал, лампата остава постоянно отпушена и тогава - ясно. Но също е възможна утечка на прехвърлящия кондензатор С317 и тогава на решетката се подава положително напрежение, нищо че има сигнал. Та мисълта ми е - първо трябва да се провери работата на синусовия генератор и драйвера, най-добре с осцилоскоп. Другата група причини е товар или късо съединение в ТХО или някоя от частите му. Но първо - да се изключат причините от първата група...
Не знам защо решавате, че PL500 е за смяна. Не е сигурно, може нищо да й няма. Трябва да се пробва.
Уважаеми NHB (не е лошо да си напишеш българското име), това, което сте написали е дрън-дрън ярина. Тази повреда на този телевизор се поправя само с отверка (за отваряне на задния капак). Схемата на ХО на този модел (новия) и работата и дефектирането му се отличават от тези на стария модел като бялото от черното. Вече писах, но ти не четеш или не разбираш - този телевизор е поправян от професионалист (това личи с невъоръжено око) и той се е погрижил глупостите, които си написал да не се случват поне в границите на няколко десетки години. Момчето вероятно търси лампа. в този конкретен случай бушончето е изгоряло САМО ОТ ПОВРЕДЕНА ЛАМПА PL-500. А тя се е повредила преди последния ремонт. Техника не я е сменил - оставил я или защото е нямал или защото тя работи до известно време. След загряване, вътре в нея, вследствие на отложен гетер по изолационните конзоли се самоподава плюс от втора решетка към първа и нататък е ясно. Вече казах - нова лампа, щрак на тока и . . . нанатък ще говорим после.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #13 -: 20 Декември, 2017, 21:33:18 »
Уважаеми NHB (не е лошо да си напишеш българското име)...

Казвам се Невен Христов Бекриев. В други форуми съм известен като nevenbekriev. Нямам други имена.
Мда, сериозен изблик на ясновидство! Де да знам, може и така да е, ама ще се изкефя ако нищо и няма на лампата. Нека видим какво ще се случи...

Неактивен Христо (ицо ретро)

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: Бургас
Re: Ремонт на тв Люлин
« Отговор #14 -: 21 Декември, 2017, 14:31:10 »
Първо да благодаря на всички за съветите . Електролитите също ги поръчах и пристигнаха включително неполярния . Тези от захранването мисля засега да не ги пипам. Явно ще трябва да поръчам и нова лампа.Това измерване на първа решетка на ПЛ 500 - какво трябва да е напрежението отрицателно 60В.при работещо стъпало ? За кинескопа имам резервен вариант от една София 21 , но нека първо да видим ще има ли растер.Чета и подобните теми има много добри съвети и насоки за диагностика на ТХО. Като поръчам нова лампа ще пиша какво е положението.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |