| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Кореком-ът отвори!  (Прочетена 5640 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Кореком-ът отвори!
« -: 21 Декември, 2017, 08:29:34 »
Изпълнявам обещанието си от една друга тема да събера всички щайги на едно място. Още не съм завършил процеса, но определено постигам успехи в тази насока. Изпитвам някаква носталгия по тези стари касетофони, като ученик 1980 - 1985 не съм имал, а винаги съм мечтал за такъв... И ето, 30-тина години по-късно мечтата се сбъдва! Вчера реших да щракна няколко снимки:

84382-0

84384-1

84386-2

По принцип всички работят, но си имат по някой дефект за отстраняване. Първоначално щеше да бъде колекция само от модели GF на SHARP (тези са ми слабост), но в последствие установих, че ме кефят и някои модели на HITACHI, JVC, AIWA, SONY, SANYO и други марки от страната на изгряващото слънце. Естествено, всички са чистокръвни "японци" - няма Сингапур, Малайзия, Индонезия и Тайван, да не говорим за Китай... Ето още три снимки, при друга настройка на фотоапарата (не мога да преценя кои снимки са по-добри):

84388-3

84390-4

84392-5

И така, предлагайте смело, ако ви се намира нещо по темата.

Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 595
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #1 -: 21 Декември, 2017, 08:57:46 »
Много добре се получило.Можем да направим един научен експеримент.Колко дълго ще издържат нервите на жена ти,да ги гледа тия "стари боклуци".Рафтовете са идеални за зимуване на цветята.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #2 -: 21 Декември, 2017, 09:10:49 »
Да, Колегата правилно се ориентира в специфичните проблеми на колекционерството...  :D :D

Всъщност проблем с жената нямам, поне - не и в конкретния случай. Работя в друг град, на около 50 километра от дома. Понеже не ми се пътуваше всеки ден, купих там един апартамент (панелна кутия), ремонтирах го набързо и си преспивам в него през седмицата, а за почивните дни се прибирам. Не съм си го поставял като цел, но апартаментчето някак от самосебе си се оформи като мъжка бърлога... Жена ми е идвала точно 1 (един) път до момента и няма никакви претенции към обзавеждането, дори обеща да ми подари пердета... Снимките са от стаята, в която спя - едната я направих точно от леглото. И няма проблем колекцията да се увеличава - имам още една същата стая, която стои напълно празна.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #3 -: 21 Декември, 2017, 09:20:26 »
Губиш много място с тези антени разпънати :) Иначе са супер, и аз не съм имал такъв никога, комшията имаше HITACHI и много му завиждах.

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #4 -: 21 Декември, 2017, 10:00:48 »
Така е, щайгите могат да се наредят и по-компактно. Разбира се, антените могат да се приберат, те дори и така не са изпънати докрай, само на големия 777 са в пълната си дължина. Но по някаква странна причина - точно двете антени на буквата "V" ме кефят... Ако се загледате, само два касетофона от всичките са с единични антени, останалите са с по две...

Но както казах - пространство имам предостатъчно, мога да сглобя още стелажи колкото трябва.

Спомням си, бил съм ученик, някъде към 1982-та е било. Правихме си новогодишно тържество в салона на Гимназията. И един съученик донесе едно Хитачи, като това на снимката, моделът е TRK-8180E. Не можете да си представите какъв шок изживях тогава... До момента бях виждал само ВЕФ и Селена, и изведнъж - ТАКОВА нещо!?! Изглеждаше ми, сякаш не е направено от хора, а е долетяло от друга галактика, честно. Аз знаех, че радиото има един говорител, а тук са два големи, и сякаш още два по-малки има... Някакви лампички светят (ама не е лампичка с жичка, а някак по-различна), някакви стрелки мърдат, копчета всякакви - цяла батарея, всичко лъщи и свети, а как свири, егааати...?!?! Нищо друго не си спомням от тържеството, само как през цялото време стоях срещу това Хитачи и го гледах... И после... изминаха 35 години - завърших училище, изкарах военната слубжба, завърших института, работих на различни места, ожених се, имам дете... И днес го имам това Хитачи, същия модел. Понякога вечер си го пускам и (ако искате вярвайте) - тръпката е СЪЩАТА, като в оная далечна вечер преди 35 години, когато го срещнах за пръв път... Затова и Хитачито е на почетното средно място в колекцията.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #5 -: 21 Декември, 2017, 10:02:57 »
Поздравления колега....хвана ме носталгията :)) в нашия край имаше много виетнамци през 80-те, добре че бяха те, че да видим и ние по свястна електроника....имах и аз Хитачи -дръжкофон 650лв. :)))  още си пазя към 50 касети :)) днес мъжка барлога...утре музей :))) Успех !

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #6 -: 21 Декември, 2017, 10:06:07 »
Красота!Bushman,пожелавам ти да поръчаш още една такава дървения и да я напълниш с още красавци :drinks:

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #7 -: 21 Декември, 2017, 10:43:15 »
Благодаря за пожеланията, Колеги. Подобно и на вас - да ви се множат колекциите, който каквото си харесва и интересува!

Дървенията на е проблем, но нови щайги за колекцията все по-трудно се намират. Аз по принцип ровя в сайтовете за обяви и търся нещо интересно. Там има няколко прихопати, които уж продават по някой касетофон, но са сложили някакви безумни, напълно нереални цени. И какво постигат по този начин? Че няма да продадат изпотрошен GF-9191 за 360 лева в България - това е ясно.
https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B0-20019960/%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%81%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%84%D0%BE%D0%BD-sharp-gf-9191

Постигат единствено това, че вече не можеш да купиш нищо на нормална цена. Защото ако някой намери стар касетофон на тавана, проверява цената му в Продавалника или Базара, вижда ТЕЗИ цени и решава да не се мине - пише същата или дори нагоре. Така че нови приодобивки - само ако случайно изпадне нещо на нормална цена, иначе... няма начин.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #8 -: 21 Декември, 2017, 12:09:08 »
Супер! Пожелавам ти през Новата година да се наложи да прибереш антените, за да се освободи място за новите придобивки! :drinks:
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #9 -: 21 Декември, 2017, 18:44:27 »
И аз се присъединявам към пожеланията на колегите, най-вече в смисъл да не ти остане празно място по рафтовете! Като гледам има още доста празно място само на тази стена. Искрено завиждам за бърлогата, де да имах още свободни стени...
Само не ми хареса, че някои имали дефекти. Е, бива ли такова нещо, то хобито не позволява такива неща?! Ако не можеш сам, колегите за какво са?
0888981645, 072365106

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #10 -: 21 Декември, 2017, 20:41:31 »
Наистина имат дефекти, но ще ги оправям, един по един... Един от големите шарпове няма капаче на батериите - така го взех и не успях да намеря. На трите седмици скалата на радиото е пожълтяла (вероятно е стоял на слънце?), намерил съм нова и трябва да я сменя. Някои имат изпуснали винтове на задния капак, трябва да намеря разтворител за тази пластмаса, за да направя лепило и да възстановя отворите за самонарезните винтове.

Най-старият Шарп GF-9090 (долу в ляво) изглежда учудващо добре за своите 40 години, но потенциометърът за усилване е износен и точно там, където обикновено се слуша (в началото на плъзгача) се губи левият канал. Като го усиля повече - двата канала дънят яко, но в тоя панелен блок просто не става...

Половината от тях не работят нормално като касетофон, само на радио. Сменям ремъци, но пак не става - освен ремъците в механиката има и някакви фрикциони, каквито не успявам да намеря. Но пък това не ме притеснява особено, кога ще слушам касети... Един друг Шарп на радио работи само на FM, другите обхвати изобщо ги няма. Но и това не ме притеснява - какво да слушам на къси и дълги вълни?

Всъщност два от тези на снимката ми се повтарят, в по-лошо състояние са ми и ги държа в гаража. Имам и един Panasonic RX, изключително запазен, но... без антена. Сложил съм му една, като компромисен вариант, докато намеря същата, като оригиналната. И той е в гаража... Имам съшо и Aiwa TPR-950A, но е доста изпотрошена и също стои в гаража.
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #11 -: 21 Декември, 2017, 20:49:58 »
Браво! Добра сбирка, нека расте и продължава да те радва!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #12 -: 21 Декември, 2017, 20:54:06 »
Е Колега, точно ти имаш заслуга за увеличаването на сбирката... Без твоята помощ оня GF-8686 долу в дясно още щеше да стои разглобен в гаража...  :hi:
Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен Bushman

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 81
  • Излекуван работохолик.
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #13 -: 16 Април, 2021, 09:11:55 »
Ще докладвам ситуацията.

Посъбрах още щайги и се наложи да направя малка реконструкция. Ето как изглежда "колекцията" към момента:

145465-0

145467-1

И последната придобивка, която не е наредена по рафтовете (засега):

145469-2

145471-3






Ако нищо друго не помага – прочети Service Manual!

Неактивен hristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 22
  • Населено място: Габрово
  • LZ2GAA
Re: Кореком-ът отвори!
« Отговор #14 -: 16 Април, 2021, 10:03:13 »
Поздравления Буши :) определено при теб е пандемия с изразен японски щам :D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |