| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спират средните вълни  (Прочетена 236699 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ian

Re: Спират средните вълни
« Отговор #150 -: 02 Януари, 2015, 13:33:03 »
Много жалко наистина, но станалото станало! :(
По-важното е от тук на татък какво ще стане??? Подозирам, че предавателите ще останат на произвола на съдбата, както други подобни, или някоя фирма ще купи на безценица 200 метровата антена за скрап, имам в предвид за Вакарелския.
Нищо ли не може да се направи за тези съоръжения за да се запазят?!!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #151 -: 02 Януари, 2015, 14:09:19 »
Аре стига бе....  :( Защо бе, говеда, защо бе, майките ще си продадете за скрап....
Свалям шапка и минута мълчание за един от легендарните радиопредаватели - РПС "Вакарел". 78 години радио история от една прекрасна локация, която позволяваше разпространение над всички очаквания. Ще запомним диамантената кула с прекрасно качество, топъл звук и много вълнуващи мигове далеч от тъпите телевизии и ФМ станции. През последните години, когато работеха и двата СВ предавателя (С1 и С3) се наслаждавахме на тогава прекрасната програма на Христо Ботев. Чуствам се предаден по някакъв начин и ми е ужасно тъжно. Тъжно ми е, че нямаме традиции а спазваме традициите на всички народи, дето са ни "оправяли" през годините. Тъжно ми е, че народът ни е толкова прост, че молът, айфонът и отстъпките за китайските боклуци са всичко, от което има нужда. Някой ден ще си продадем името на родината на някоя фирма за паста за зъби и ще престанем да съществуваме. Не се съмнявам, че само шепа от нас ще почустват разликата.
Ужасно съжалявам, че започваме годината с тази новина. Дълбоко в мен има една надежда, че както са тръгнали може някой ден да освободят обхватите ДВ и СВ от мръсната си хватка. И тогава ние, любителите, ще се превърнем в професионалисти и ще разпалим отново огъня в сандъците. Както гърците правят днес.
Пожелавам на всички много щастие и радости през 2015! Не се предавайте! Никога!
 :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3537
  • Населено място: Варна
Re: Спират средните вълни
« Отговор #152 -: 02 Януари, 2015, 14:53:52 »
На дълги вълни останаха френските,няколко английски и два австрийски предавателя.Руските също някъде изчезнаха.Немците си спряха техниката,испанци и италианци също.Поне това което се чува,на средни вълни ще видим.Довечера ще ги броим.Добре че араби и китайци не могат да пробият до тук на средни и дълги вълни.Щяха да ни затрупат.

Неактивен gruyo

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 281
  • Населено място: София
  • Конювишки джентълмен
Re: Спират средните вълни
« Отговор #153 -: 02 Януари, 2015, 15:37:14 »
Аре стига бе....  :( Защо бе, говеда, защо бе, майките ще си продадете за скрап....
Свалям шапка и минута мълчание за един от легендарните радиопредаватели - РПС "Вакарел". 78 години радио .......................
Ужасно съжалявам, че започваме годината с тази новина. Дълбоко в мен има една надежда, че както са тръгнали може някой ден да освободят обхватите ДВ и СВ от мръсната си хватка. И тогава ние, любителите, ще се превърнем в професионалисти и ще разпалим отново огъня в сандъците. Както гърците правят днес.
Пожелавам на всички много щастие и радости през 2015! Не се предавайте! Никога!
 :drinks:
100 %  Съгласен, и в духа на конспирацията и аз да  дам мнение .Няма средни и  дълги вълни  няма свободна информация ,идва  цифровизация  тоест  пак сме  вързани  !!Мобилни телефони с ГПС дебнат отвсякъде  .промиват  мозъци ,техника еднодневка  3-5 години и довиждане .И отново в  магазина за поредният 3 Д и 4 дее...а  боклук. Нека спират  нека  ни мачкат нека крадат ние си го заслужихме   като  доволни  овци  дето само  хранят  стрижат и доят .Затова  който  може  нека  поддържа  огъня  ....Другите  ще гледаме развитието  и не забравяйте  врагът дебне   и иска  цялата  власт на комуникациите  даже  и  на  мислите  ни !!
Удрииии!!

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #154 -: 02 Януари, 2015, 15:46:53 »
ЧНГ !  :drinks:
Предавател Видин на БНР-576kHz в 15 часа започна да предава на турски език !
Периодично прослушвам СВ. Вечер се чуват доста чужди радиостанции от Румъния, Украйна-3, Русия-3, Молдова-3, Германия-4, Италия-3, Франция-3, Чехия-3, Словения-2, Унгария-3, Сърбия-2,
Гърция-3, Кипър, Турция-2, Израел-2, Иран-5, Сирия, Египет-2, Сауд. Арабия, гръцки и сръбски радиолюбители.
Кога ще ги стигнем гръцките радиолюбители на средни вълни !  :D
« Последна редакция: 02 Януари, 2015, 16:00:12 от Radio208 »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #155 -: 02 Януари, 2015, 16:27:02 »
В Гърция се работи на СВ здраво. Предават предимно тяхната народна музика, но има и изключения. Никаква политика, никаква реклама и никаква религия. В нета съм срещал от лампови предаватели към 40-50 вата, през клас Е чукачки към 200-400 вата до един бивш радиоинженер с 15 киловата в антената (една крайна лампа, някакъв Еимак дебел и Маркони с 20 метра вертикал и 50 метрова трижична шапка). И докато началото е било малко в стил отвързано стадо, сега нещата са далеч по-добри. Имат си форуми, действат заедно, правят нещата както си трябва по отношение на качество на сигнала и съдържанието. И въпреки черните овце в стадото, като цяло се справят страхотно. Много от тях са започнали да работят върху клас Е и F предаватели. Руснаците дори са изковали закони по места, за да се узаконят тези дейности - http://cqf.su/arb_step1.html . Може да е с ниска мощност, но определено подхождат професионално. Така си и трябва. Когато има желание има начин. Поне в повечето случаи.
Груьо, не си далеч от истината. Въобще не си далеч. Аз лично ползвам Нокиа 100 ;)
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3537
  • Населено място: Варна
Re: Спират средните вълни
« Отговор #156 -: 02 Януари, 2015, 16:50:58 »
В Русия ако те пипнат с незаконно радио жална ти майка :) Това е повече рекламна брошура на ООО «Радиовещательные технологии» :) Дори лицензирани радиолюбители със сертификат от тяхното министерство на съобщенията задължително регистрират всяка предавателна техника.Глобите са огромни :batt:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #157 -: 02 Януари, 2015, 18:03:00 »
Аз не съм казал, че бачкат кой както иска, напротив. Бавно и методично подготвят почвата за лицензиране. Че каква реклама? На тяхната техника ли? Какво предлагат? Там има толкова неуправляеми говеда, че ако не има правиш майката жална, ще правят каквото си искат. Все пак руснакът си е дивак по душа.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #158 -: 03 Януари, 2015, 11:07:40 »
OOO"РАДИОВЕЩАТЕЛЬНЫЕ ТЕХНОЛОГИИ " се занимават с УКВ само. Няма нищо за СВ и ДВ.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #159 -: 03 Януари, 2015, 16:24:42 »
Леле, и аз съм БЕСЕН! Баси тъпаците! Не може ли да се направи някаква петиция или подписка или нещо подобно за спасяването на Вакарел???
Между другото, последните месеци предавателят работеше с много лошо качество на звука, не знам какво са правили, но имаше силни изкривявания.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 578
  • Населено място: Плевен
Re: Спират средните вълни
« Отговор #160 -: 03 Януари, 2015, 18:16:13 »
При представянето на моята уредба РУУ 100ВС съм записъл Вакарелския предавател http://vbox7.com/play:8c05d3db87

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3308
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #161 -: 03 Януари, 2015, 20:04:08 »
Леле, и аз съм БЕСЕН! Баси тъпаците! Не може ли да се направи някаква петиция или подписка или нещо подобно за спасяването на Вакарел???
Между другото, последните месеци предавателят работеше с много лошо качество на звука, не знам какво са правили, но имаше силни изкривявания.

Ха-Ха Петиция, теоретично би могло, ако живеехме в Гражданско общество и политиците слушаха какво им говори народа и изпълняваха , ама тука управляват държавата- Комунягите, и друсащите им издънки/наследници,  на Мутро- Олигархическия принцип, и някой си е броил скрапа от Тия предаватели вече като парички в портфейла, та начинанието ми се вижда като напразни усилия.

Иначе точно тука е мястото където би трябвало да се зароди такава идея, Та  чувствай се свободен да отвориш една тема, и да се изредим всички с "молба" -представяш ли си кърлежите трябва да ги  молим, да не Унищожат безцелно поредното количество държавна собственост в лицето на тези инсталации и съоръжения.

1-2 интервюта по телевизията няма да с излишни, като се сберат колеги, Антон има Опит и Връзки в Тази област.  Но оставам черноглед в случая за положителен изход.
« Последна редакция: 03 Януари, 2015, 20:15:20 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Спират средните вълни
« Отговор #162 -: 03 Януари, 2015, 21:03:27 »
Никой няма да обърне внимание на 20 човека. Тенденцията е световна (за съжаление) и очаквайте до няколко години това да стане навсякъде.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #163 -: 03 Януари, 2015, 22:50:15 »
До някъде е вярно, но не съвсем, но дори да е така защо точно в „изостаналата“ ни държава трябва тези неща да се случат първо? Нали щото е лесно за закриваш, ама да направиш нещо ново което изисква усилия и средства не. В САЩ обхвата на средни вълни е ПРЕТЪПКАН с качествени радиостанции. Когато казах на човека в ютюб че е чудесно че все още имат толкова много работещи предаватели, той страшно учуден ми каза: не знам защо го казваш, тук обхвата се използва много активно и е единствения начин за покриване на големите площи извън градовете. Т.е. там обхвата си се използва съвсем по предназначение. Тук в Европа също всички държави си го използват, Румънците имат няколко дълговълнови и два пъти повече средновълнови предавателя, които се приемат чудесно в почти цяла България. А БНР по случай 80 годишнината си реши да погребе първия си предавател, сам по себе си знаков за страната, един от малкото дълговълнови предаватели останали в света, и един от шесте в света предаватели с такава вретеновидна антена. Предавател с който българия присъстваше на картата на света, и можеше да се чува българска реч в цяла Европа а кой знае при подходящи условия на разпространение и извън нея. Не мога да разбера коя технология е аналог на дълговълновото и средновълновото радио. Цифровите им аналози ли, които със своето мизерно качество звучат като разговор по GSM колкото и да твърдят че са с по-високо качество на звука. Или може би Интернет, с фейсбук, туитър, скайп, форумите и всичките други малоумни социални приложения и мрежи които отдалечават хората все повече едни от други вместо да правят обратното, за което уж служат. Смартфоните в които са втурачени всички по улиците и се движат като зомбита ли? Могат ли тези алтернативни „по-добри“ технологии да се сравнят с удоволствието в детска възраст да сглобиш с подръчни средства детекторен радиоприемник и да напрягаш слуха си за да чуеш слабите звуци в слушалките на далечен радиопредавател, после седейки пред красив лампов радиоприемник да приемаш сред свистове и шум далечни радиостанции от чужи страни на другия край на земното кълбо, може ли уюта от топлата светлина на скалата на радиоприемника и звуците идващи от високоговорителя да се сравнят по някакъв начин с комуникирането в социалните мрежи пред студения цвят на монитора? Може ли тръпката че си хванал далечна радиостанция и че чуваш музиката и говора да се сравни дори по някакъв най-далечен начин с това да си пишеш в скайп или фейсбук с някой олигофрен от Хамерика. Какво интересно има в тези гарантирани комуникации, където са прекарани кабели по които информацията няма как да не достигне до там където се очаква? Къде отива тръпката да си радиолюбител и да комуникираш с колеги от различни държави, да установиш връзка под нивото на шума с 5 вата с другия край на земното кълбо... не, за мен тези неща не се заменят по никакъв начин с новите технологии. Цифровата телевизия макар с кристален образ без двойни образи и снежинки не е интересна, няма тръпка да нагласяш антената, да конструираш подходяща антена, да я монтираш на покрива и да я насочиш правилно... с изчезването на последния аналогов сигнал от ефира (FM радиото)(дано не изчезне скоро) ще изчезнат всички шансове идните поколения да се запалят по магията на радиото. Ама защо им е радио, нали имат таблети смартфони, нали веднага могат да си направят селфи и една минута по-късно всичките им идиотизирани приятелчета да започнат да коментират и да „лайкват“ във фейсбука. Както казваше една позната на майка ми че на сегашните младежи им имплантират чипове в главите защото всички се обличат, изглеждат и се държат еднакво, мислят еднакво и т.н. Вярно е, но не е необходимо да им имплантират чип за да ги контролират. Контрола се осъществява посредством социалните мрежи и телевизията. Където един олигофрен си излял кофа с ледена вода на главата, и в следващите 24 часа цялата планета вече говори за това и се полива с ледена вода, съвсем ДОБРОВОЛНО! Това не е ли ярък крещящ пример за мощта и влиянието на тези мрежи и изтъпяването до малоумие на съвременната младеж? Всеки следващ випуск са все по повърхностни, без никакво желание за познания и занимание с нешщо смислено. Младежите които истински се интересуват и разбират нещо от техника спада с всяка следваща година. Не, не ми харесва на къде вървят нещата. Радиото също на времето си е било голяма сила, но не съм съгласен че сега бива изместено от тези мрежи, защото те със сигурност водят до изтъпяване. Но то точно това се цели от управляващите в чиито ръце са тези неща. Няма да откажа да подкрепя инициатива за въстановяването на Вакарел, с надеждата че все пак може и да се промени нещо. Относно последните месеци, имаше наистина дни в които сигнала беше некачествен с изкривявания, но не беше за постоянно, оправиха го, последно преди да го спрат много хубаво си се чуваше, и перфектно се приемаше в Холандия, чисто и ясно. Имам и аз запис от Вакарел на аудиокасета тествайки руски радиокасетофон, трябва да преслушам записа ако не съм го затрил, да го дигитализирам и да го кача. Аз лично винаги ще помня този предавател с най-топлите възможни чувства, и винаги ще съжалявам че вече няма да можем да го слушаме. Както и всички останали радиопредаватели на средни вълни които спряха. Дано наистина един ден тези бандове да излязат от „регулация“ и контрол, и да можем да излъчваме в тях свободно и качествено.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ian

Re: Спират средните вълни
« Отговор #164 -: 03 Януари, 2015, 23:14:43 »
Възможно е и нищо да не постигнем, но лично аз ще се чувствам до някъде виновен, че нищо не съм направил (никой не съм подкрепил) в това, поне антената на Вакарел да остане!
Колко такива антени са останали в света? Представяте ли си как изобщо е изправена тази 200 метрова антена!? Ако я махнат от там никога повече на този баир няма да има такова съоръжение, което се вижда от километри!
Според мен трябва да се състави план и той да се следва!
1. Да се разбере, кой разполага с антената? Ако е някаква държавна собственост още по-добре.
2. Да се попита какви са намеренията на притежателя й?
3. Да се даде гласност на тази кауза по всякакъв възможен начин!!!
4. Подкрепата на всички нас!
5.
6.
.
.
.
Така мисля аз!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |