| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Търся майстор за ремонт на радиоприемник ДАУГАВА  (Прочетена 4524 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Димитър Ш

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Бургас
Здравейте. Притежавам радиоприемник Даугава от 1956г. Имам желанието да бъде приведен в работещ вид. Търся майстор за целта.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
Re: Търся майстор за ремонт на радиоприемник ДАУГАВА
« Отговор #1 -: 29 Декември, 2017, 22:41:20 »
Дай реални снимки, да видим с какво си имаме работа.

Неактивен Димитър Ш

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Бургас
Ето снимки на радиоапарата.

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1163
  • Населено място: Пловдив
Посочения на снимката апарат е радиола Даугава с грамофон
Има радиоприемник Даугава с аналогично шаси, но без грамофон и кутията е друга.
Във Вашия случай грамофона отсъства от кутията!
Включвана ли радиолата  е в мрежата?Ако е включвана какво е нейното поведение?
Какви очаквания имате?В градски условия може да приемате само на КВ и то вечерно време.
Дайте информация за историята на тази радиола,разбира се  ако имате такава.

Неактивен Димитър Ш

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Бургас
Благодаря за информацията, но това не е радиола, а само радиоапарат и никога не е имал грамофон. Купуван е нов от баща ми така. Дълги години работеше и само при мен защото баща ми имаше вече култовия ВЕФ 206, който също притзжавам. В средата на 80-те вече не го ползвахме, а последно работеше около средата на 90-те. Преди 15-17г. службно ми попаднаха радиолампи,които още пазя и замених някой от оргиналните, но кои не си спомням.Така и не проработи. Този апарат има и ДВ. На тях нищо ли не се хваща вече?

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1618
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
... Выпускался и радиоприемник Daugava. Вначале приемник и радиола имели одинаковые корпуса, к 1956 году для приемника разработали новый корпус. Его габариты 535 - 393 - 270 мм, масса - 15.8 кг. Был конструкторский вариант приемника уменьшенной высоты  с горизонтально закрепленным громкоговорителем...
https://www.radiopagajiba.lv/RRR/riga10_6/daugava.htm
« Последна редакция: 06 Януари, 2018, 23:07:33 от Любо Божков »

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Колега , това радио ако го пускаш за ползване , му монтирай УКВ блок , и мр- 3 . Иначе е просто паметник .

Неактивен Димитър Ш

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Бургас
А има ли опция да се сложи FM  блок ,а да се ползва оргиналната скала за настройка и ключове? Благодаря на колегата Божков за разяснението. Точно така е. Моя фактически е производство 1955 ,но е купен 1956.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
А има ли опция да се сложи FM  блок ,а да се ползва оргиналната скала за настройка и ключове? Благодаря на колегата Божков за разяснението. Точно така е. Моя фактически е производство 1955 ,но е купен 1956.
Не си разваляйте радиото с монтиране на допълнителни устройства. Изключително запазено е и не си струва да се модернизира. Сега радио може да се слуша от какво ли не, дори в детските играчки вече има радио, а вашето е страхотна вещ! :)

Неактивен Димитър Ш

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Бургас
Прав сте ,но ми седи на тавана ей така неизползвано.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Спокойно може да му се забоде едно цифрово модуче  с фм тунер, от тия с врътката за настройване на станциите  и с врътка за силата на звука, те са дигитални 2-те връти- позиционни, де мо могат да се извадят на кабели и да се присъединят към механиката като фрикциони , а суответно звука от модула да се забоде на грамофонния вход. Така Не е преправка ами само добавка.

Имаше един колега тука дето продаваше такива модулчета от алиекспрес или банггууд..

https://www.banggood.com/DSP-PLL-Digital-Stereo-FM-Radio-Receiver-Module-87-108MHz-With-Serial-Control-p-1004778.html?cur_warehouse=CN

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен цек

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 119
  • Населено място: софия
Старата лампова техника не е препоръчително да се използва ежедневно.
Ако се вкарва нещо на грамофонния вход , за какво да се топлят високочестотните лампи и най-вече лампата-око.Всички те ще си заминат скоропостижно.

Такъв апарат може да работи дълго време само като тонколона
(свързва се само високоговорителя към друг източник на звук)
Звука от стара дървена кутия не е никак лош. 
Нема и не може да има те такова магаре...

Неактивен Димитър Ш

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 7
  • Населено място: Бургас
Да точно това искам и аз само високоговорителя да ползвам. Ще мисля. Благодаря на Всички за информацията. Ако има все пак някой ,който се навие да го задвижи ще съм повече от благодарен.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
FM модула който ти препоръчах има и усилвателче клас Д на него, спокойно може да свири през говорителя, въпреки че звука ще се различава от този който може да изкара крайната лампа 6п3с на това радио а тя хич не е рядка нито скъпа.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Аз ползвам моята Дугава - 1-вия ми лампов приемник и единствения, който ползвам за слушане на музика доста често - с блутут на грамофонния вход, без никакви преправки по апарата. Звука е много добър - дървената кутия, големия говорител а явно и крайната лампа си вършат добре работата :-) Намерил съм комплект резервни лампа за времето, когато оригиналните заминат. Никой от другите апарати от колекцията ми няма по-добър звук.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |