| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лед лампа 14W + 4W  (Прочетена 1770 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен krasi1142

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 1
  • Населено място: Панагюрище
Лед лампа 14W + 4W
« -: 16 Януари, 2018, 15:44:39 »
Здравейте нов съм във форума ! Имам следния въпрос отнасно тази ламба понеже вече спря да свети и не е в гаранция тя имяше две години  свети 3 и ме предаде,разглобих е и видях проблема един електролитен кондензатор 6,8 mF 400v отпоих го но скъсах патечката на пратката бях си  намерил нов,но вече ми е за файда ... Да си дойдем на въпроса искам да сменя платката с някаква нова ими да ми кажете от какво може да стане некоя друга ? Тая платка служи от 220 волта да го направи на определения 12 волта ток да захрани дйодите...
Моля помагайте ако знаете нещо !.!.!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лед лампа 14W + 4W
« Отговор #1 -: 16 Януари, 2018, 19:02:09 »
Една скъсана писта не е чак такъв проблем. Виж дали чипа е здрав..

Иначе, ето ти платки, избери си според мощността

https://www.zahranvane.com/LED/LED-https://www.zahranvane.com/LED/LED-%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B8

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Лед лампа 14W + 4W
« Отговор #2 -: 16 Януари, 2018, 19:02:33 »
Здравей, Краси! Добре дошъл във форума.
На въпроса ти:  Явно електролитния кондензатор се е бил издул, и визуално не е бил добре - сменил си го - ОК!
Ама нататък измери ли всичко друго дали е наред? Доколкото си спомням, тези лампи не са на 12 волта, а на по-високо напрежение.
 Според мен, първо си провери дали въобще там е проблема - в платката, дали няма други изгорели елементи. После - дали въобще светодиодните матрици са на ред и дали не е проблемът в тях. Обикновено когато светодиод от тях пробие се появява една черна точка във светещата част на корпуса. И накрая - знаеш ли на какво напрежение и колко мощност ти трябва за твоя осветителен уред. Инвертора (платката ти) трябва да е подходяща за там, със същите параметри, иначе - не си заслужава гимнастиката, и вложените средства.
Успех ти желая с ремонта!  :good:
Омраз!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лед лампа 14W + 4W
« Отговор #3 -: 16 Януари, 2018, 19:06:13 »
Напрежението не е толкоз важно за светодиодите, ами тока е важен, ама е хубаво да си в нормални граници

Защо се е скапало устройството, Да-колегата е прав , провери си един по един всички диоди, и от къде разбра че е на 12в- надписано ли е?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лед лампа 14W + 4W
« Отговор #4 -: 17 Януари, 2018, 10:26:03 »
И аз така смятам че не може една скъсана писта да те спре да ремонтираш платката. Друг е въпроса че според мен проблема далеч не е в този кондензатор.
1. И без него платката трябва да работи,
2. Ако е спряла да работи заради него, то със сигурност си е заминал някой полупроводник.
Работното напрежение на групата светодиоди наистина може и да не е 12 волта. И зависи как е предвидено да се управляват. Най-правилното е с източник на константен ток (там напрежението все пак е важно за да се знае че е в работния диапазон напрежения на източника). Но има и втори вариант - вътре да има светодиоди и токоограничителни съпротивления и като цяло да работи от източник на постоянно напрежение. Във всички случаи без да разглобиш „светодиодната“ част и да видиш как са организирани нещата вътре, няма как да предприемеш адекватни действия от тук нататък. И като сумарен съвет - мислиш ли че си заслужава да ремонтираш въпросната лампа? Мога да ти дам схема на прост драйвер за светодиоди с константен ток, съдържаща един неполярен кондензатор, грец, електролитен кондензатор и 2 резистора. С нея има някакъв шанс безболезнено да замениш твоята електроника, макар че ще стане доста по-обемисто. Все си мисля че след 3 години служба лампата се е изплатила и не си струва занимавката, освен ако просто много яко те е засърбяла крастата. Та отвори и кажи колко диода и в каква конфигурация са.
« Последна редакция: 17 Януари, 2018, 11:26:36 от Gabo »
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Лед лампа 14W + 4W
« Отговор #5 -: 17 Януари, 2018, 21:54:11 »
Краси,
Доколкото разбирам, нямаш никакъв опит в тези работи. Значи няма да стане лесно... Първо трябва да провериш резистора с шарените ивици, който се намира срещуположно на кондензатора. Той служи за да ограничи зарядния ток на кондензатора (който искаш да смениш) и същевреммено - за предпазител. Почти е сигурно че е изгорял, би трябвало да е 2 Ом. Ако е изгорял - не се радвай - значи и чипът е изгорял. Иначе на платката нищо и няма - скъсаните писти са проводници и се ремонтират с добавяне на допълнителен проводник, който да възстанови нарушените връзки. По принцип, излизането от строя на кондензатора - изсъхване, намаляване на капацитета и т.н., предизвиква прегряване и изгаряне на чипа, оттам и на резистора...

Неактивен tehnician

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Пазарджик
Re: Лед лампа 14W + 4W
« Отговор #6 -: 29 Януари, 2018, 22:32:04 »
намери си един адаптор на 12V DC/1A,скрий го под розетката на лампата и готово :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |