| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Регулеруемо захранване 30 ампера  (Прочетена 7306 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Регулеруемо захранване 30 ампера
« -: 23 Януари, 2018, 12:18:37 »
Привет на всички. Понеже ме гложди да си направя едно хубаво регулируемо захранване. Реших! Та купих си един хубав траф тороид 1000VA, в момента дава 60В, 16А. Ще пренавия вторичната като я направя на половина 30В, 30А. Ще бъде със синхронен изправител. Снабдил съм се с LT4320 и ще купя 100Амперови AUIRFR8405 полеваци. И така ще имам изправено 30В/30А напрежение. Сега търся схема на регулируемо захранване хубаво със защити и реглаж на тока и напрежението. Очаквам идеи и схеми. Какво мислите за това. С тея полеваци изправителя ще грее малко, малък радиатор за него.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #1 -: 23 Януари, 2018, 13:57:32 »
Ами за препоръките много зависи за какво трябва да се използва това захранване. Ако идеята е да се използва като лабораторно захранване и най-важния параметър е шума и пулсациите в изхода то трябва да се реализира линейно (ама хич не ми се мисли къде ще отвеждаш топлината при тези тоци).
Другия вариант е да е нещо импулсно. Някак си траф следван от импулсно захранване на мен ми се струва безсмислено начинание, обаче при тези тоци май нямаш голям избор. Така или иначе ако ще е импулсно бих предпочел да е импулсно от А до Я та поне да е леко, като така или иначе ще страдаш от гадостите на импулсното захранване. Та кажи за какво мислиш да го използваш, и защо ти е такъв голям изходен ток.
Внимавай колко навивки ще навиеш за новата вторична. Мнението ми е че за 30 волта напрежение ти трябва малко повече от 30 волта вторично. Зависи от много неща, най-вече от вида използван стабилизатор след него и отклоненията на мрежовото напрежение при които се очаква да работи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #2 -: 23 Януари, 2018, 14:21:30 »
Аз предлагам да не се пренавива трафа, а след изправяне да има понижаващ импулсен стабилизатор. Освен това не разбирам, какво предимство дава синхронния изправител?

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #3 -: 23 Януари, 2018, 14:39:32 »
Къде видя импулсно захранване? Синхроният изправител не е импулсно захранване. По принцип един LM317 е най-лесно, и малко мощни транзистори. Но ми се ще да го направя по-интелигентно. Нещо като ТЕС. Но ако знаете някой по модерно решение от 723, кажете.                    Не желая импулсно захранване да правя.
« Последна редакция: 23 Януари, 2018, 15:01:56 от shri »
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #4 -: 23 Януари, 2018, 14:50:46 »
Не, той просто предлага ако след трафа ще следва импулсен регулатор трафа да не се пренавива. Хем ще се разтовари от към ток малко синхронния изправител.
Синхронния изправител представлява 4 мощни нискоомни MOSFET транзистори управлявани от ИС. Отпушва във всеки момент транзистора който трябва. Ползата в случая не е че е синхронен, а по-скоро че пада на напрежение върху отпушения мощен MOSFET е по-малък от колкото върху диод (било то шотки) та с този изправител ще постигне по-висок КПД на изправителя. При тези токове не е за пренебрегване КПД, но ако регулатора след това ще бъде линеен, синхронния изправител е абсолютно безсмислено начинание. Ще спестиш едни 5 -10 вата, а на съседните радиатори ти отиват 200 - 500 вата.
Между другото AUIRFR8405 не е подходящ за конкретния изправител, максималното му напрежение дрейн-сорс е 40 волта. На теб ти трябват ПОНЕ 100 волтови транзистори, и пак ще им е малък запаса.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #5 -: 23 Януари, 2018, 15:12:04 »
Точно така. С него ще се спести място и голям радиатор за диоди. Между другото. При пренавиване, би могло да се изкарат изводи от различни напрежения. Което ще помогне. Мога да направя обхвати и така мощните транзистори да не поемат голяма потенциална разлика. Което ще ограничи разсейваната в тях мощност.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #6 -: 23 Януари, 2018, 15:31:05 »
Идеята е отлична, а най-добре да се направи по тази методология, така „обхватите“ ще се сменят „автоматично“ и няма да имаш проблеми и недостатъци от такова естество:
http://sound.whsites.net/articles/class-g.htm
Конкретния материал е за усилватели, но основната концепция се вижда и може да се приложи много ефективно в твоя случай. Идеята е такава че при напрежения под „средния“ праг долните транзистори работят със захранващото напрежение през шотки диода а горните са запушени. Когато напрежението което се изисква започне да приближава прага, горните транзистори се отпушват и започват да осигуряват по-високо напрежение от горното захранване с което вече от него се консумира енергията а шотки диода се запушва. В този момент имаш един вид „двойна“ регулация като долните ти транзистори остават с константен пад на напрежение върху тях, а горните поемат регулиращите функции спрямо захранващото напрежение. Могат по тази концепция да се реализират повече от два прага. Единствено трябва да направиш няколко независими намотки и да формираш няколко еднакви изправени напрежения свързани последователно. За това се изисква намотките да са изцяло отделни а не само една намотка с изводи. Използването на синхронни изправители при линеен регулатор след тях е безсмислено според мен, но това е въпрос на вкус. Все пак бих заложил на доста по-коравото решение - силициеви диоди за голям ток.
Идеята за този вид стабилизатор използващ концепцията на клас G крайно стъпало е гениална и ще даде отлични резултати, но изисква малко по-дълбоко познаване на материята, и определено няма да намериш такова готово решение, то и затова си правим нещата сами, защото постигаме неща които ги няма готови.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #7 -: 23 Януари, 2018, 15:54:57 »
LT1083CP е също идея. Какво мислите като шум? Дали е шумна и хубаво решение ли е?
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #8 -: 23 Януари, 2018, 16:05:05 »
За шумна не е шумна, това си е линеен регулатор. Изходният му шум ще е по-висок от този на стандартен регулатор, тъй като този е с нисък пад на напрежение и това влошава малко характеристиките му поради ред причини. Въпреки това не виждам как този регулатор ще изпълни изискванията ти? Няма възможност за регулируемо ограничение по ток, то е само като защита. Освен това няма да може да отдаде тези 7 ампера при по-голяма разлика на входно-изходно напрежение поради ограничението от към разсейвана мощност. Освен това е доста далеч от търсените от теб 30 ампера, не знам как стои въпроса с паралелното свързване. По-лесно е за мен да си конструирам линеен регулатор а не да търся магически чип.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Иван Иванов

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Перник
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #9 -: 23 Януари, 2018, 16:15:21 »
Ето една схема с UA723 която може да се направи за по голям ток.

https://www.pinterest.com/pin/688065649291025789/

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #10 -: 23 Януари, 2018, 16:32:59 »
Така е, не търся магически чип. Просто събирам идеи. Това което търся е да намеря елемент който най-малко ще грее. Позволява спаралелване. В даташита му го има дадено за 15А. Трудно ще намеря биполярен транзистор дето няма да грее. Но за сега много изводи от трафа ми харесва като за начало.Първото ми захранване такова, беше в една кутия от юнга, Асен много ми се смееше  :D Но си го ползвах 20г. Бях намерил един траф. Навих му с дебела жица вторична докато се запълни, като на шега изкарваше 5А на 20В на ниски напрежения 10А без проблем. За кратко щото транзисторите печаха. Излезе 23В. и с една лм317 подпрях директно 2 кд503 и си даваше от 1,5-21В. Да, нямаше защити и реглаж на тока. Ама що техника съм ремонтирал и тествал с него. Но неприятния момент с печащите кд-та си го помна и сега се опитвам да направя нещо по-добро.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Иван Иванов

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Перник
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #11 -: 23 Януари, 2018, 16:38:44 »
Ето и друго решение,разгледай https://www.pinterest.com/pin/778137641839035969/

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 890
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #12 -: 23 Януари, 2018, 16:40:33 »
Ето една схема с UA723 която може да се направи за по голям ток.

https://www.pinterest.com/pin/688065649291025789/
Не ми дава да отворя този сайт, иска регистрация :diablo: дава ми празна страница. Тоя гугъл ме изнервя вече ???
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Иван Иванов

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 37
  • Населено място: Перник
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #13 -: 23 Януари, 2018, 16:48:26 »
Ако се регистрираш всеки ден ще ти пращат страхотни идеи и схеми.

Неактивен PDM

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 387
  • Населено място: Велико Търново
  • LZ2PDM
Re: Регулеруемо захранване 30 ампера
« Отговор #14 -: 23 Януари, 2018, 17:01:05 »
От известно време работя върхо един двуканален линеен захранващ блок - 30/30+20/20. Ако стигнеш до идеята за линеен блок, мога да ти обясня някои неща. При такъв ток нищо не е просто и електронната схема е най-малкият проблем. Първо трябва да си изясниш за какво точно ще го ползваш, от това зависи много цялата конструкция. При разработването на моя не взех в предвид един момент и сега временно съм спрял работата, докато не измисля решение.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |