| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?  (Прочетена 5092 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Някой някъде да е попадал на готова схема, която да преобразува фазите на стъпковия мотор в команди за посока и стъпка?
Да не откривам топлата вода...
73 de LZ2VL

Неактивен imagination

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 120
  • Населено място: Варна
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #1 -: 05 Февруари, 2018, 09:28:15 »
Здравей,
тука има една схема, която принципно е правена за флопи емулатор:
http://www.thesvd.com/apple-dongle.php
Все се каня да я пробвам, но чесно казано наистина не знам дали е подходяща.
С риск да бъда нахокан, ще си позволя един глупав въпрос. Възможно ли е да се използва 3" 720к флопи, естествено с преформатирана дискета на 140 KB, вмесхо 5"1/2 ?
Поздрави,
Константин.



Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #2 -: 05 Февруари, 2018, 10:27:25 »
Директно не. С някакво преходно устройство, по-скоро да.

Ще споделям мисли на ход, като понабера информация.
73 de LZ2VL

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #3 -: 05 Февруари, 2018, 10:59:53 »
Тази тема ме върна в младостта! :)

87581-0
Това е моя схема някъде от 1991-92 година.
Без никакви претенции за "откривателство" ми е любопитно дали има някъде по-стара схема от нея?
Схемата от линка на imagination изглежда "подозрително" подобно, така че би трябвало да е ОК.

Моята работи перфектно, беше предназначена да за контролера на Боби Митов и 5.25" 360К флопи. В последствие Боби беше направил оптимизирана версия, която управляваше директно фазите на стъпковия двигател, но изискваше определен модел флопи.
Схемата е пробвана и с 5.25" 720К флопи и работи! С 3.5" 720К не съм я пробвал, но не трябва да има проблем.
Имам една единствена бройка, но е в трагично състояние - счупени куплунзи и скъсани писти, та отдавна си мисля да пусна една нова платка (имам и малко подобрена версия на схемата) - кога ще стане не знам, но ако има желаещи това може да ускори неща...
За да не се сметне за реклама, подчертавам, че търговия с това НЯМА да правя! :)

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #4 -: 05 Февруари, 2018, 11:10:14 »
Ако не те притеснява, аз ще я начертая и ще разработя една платка. Ще кача картинката тук. Ако се одобри, то може да се поръча. Аз нямам такъв компютър, но искам да подкарам едни емулатори да работят на Apple ][
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #5 -: 05 Февруари, 2018, 13:33:44 »
iss, и още един въпрос. Записана на 360K флопи дискета четеше ли се на оригинално за 82?
73 de LZ2VL

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #6 -: 05 Февруари, 2018, 17:03:29 »
Накараме да се замисля, че беше толкова отдавна...
Наистина не си спомням точно този случай - записана на 360К да съм пробвал на оригинално за 82. По принцип това при мен винаги е работело на 8Д с различни контролери - на Боби, на Савена и още един някакъв.
Обратното със сигурност е работело: чел съм дискети записани на 82 със стандартни контролери и флопита, както български така и вносни.
Иначе нищо не ме притеснява, прави със схемата каквото решиш. Аз ще си пусна платки за мен, защото искам да изглеждат по определен начин, но кога ще стане не знам...

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #7 -: 05 Февруари, 2018, 17:07:16 »
ОК. Ще я начертая тази вечер и ще я кача тук. На мен ми е нужно притежателите на такива компютри да имат достъп и до такива интерфейси.
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #8 -: 05 Февруари, 2018, 19:58:54 »
Нагоре по темата се зададе въпрос дали може за Правец 82, като се отчете нуждата от интерфейс между флопито и контролера, да се ползва "малко" флопи.
Изискванията за работа на флопито са да работи на 300 оборота. 360К, 720К големи и 720К, 1.44М малки съответстват на това изискване. 1.2М голямо работи на 360 оборота, което го прави безперспективен кандидат.

Другото изискване е флопито да изпълнява устойчиво seek до пътечка 32, което е с 4 пътечки повече от спецификацията на IBM.

С други думи, не пречи да се пробва на малко флопи. Може и да тръгне...

Още не съм разглеждал схемите, че се заплеснах с други глупости, но възниква и въпросът през пътечка ли работи или как? По тази причина попитах и за съвместимостта между дискетите от родното флопи и тези от чуждото.


----



Някой ако разполага със спецификацията на дискета за епъл 2 и времедиаграми на управлението на флопито, кръгови диаграми на стандартна ДОС дискета т.н., ще съм благодарен да ги сподели.


----

Отговарям си сам... http://www.classiccmp.org/cini/pdf/Apple/Beneath%20Apple%20DOS.pdf
« Последна редакция: 05 Февруари, 2018, 20:13:19 от Vaklin »
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #9 -: 05 Февруари, 2018, 21:36:56 »
iss, няколко кратки въпроса по твоята схема:
1. Това с химикала, което е в линията RDATA (pim 30 на флопито, U3D) е било идея да се покаже, че елементът е трябвало да бъде свързан като инвертор или какво следва да означава?
2. Нужно ли е наистина да се ползват XOR гейтове, свързани като инвертори или така са дошли свободните елементи от чиповете?
3. Има ли нужда от ограничители на тока на входовете на XOR елементите, които са свързани твърдо към логическа единица? Това го питам само от любопитство, защото не съм го прилагал, а може да има някаква хитрост, която аз да не зная.
4. Сигналът track 0 от флопито не се ползва. Но флопитата за осмиците имаха механичен ограничител на нулевата пътечка, а по-умните не съм наясно дали го имат. Удачно ли е да се доработи схемата, за да спира да напъва главата, като стигне до нулевата пътечка, ако командата за посока е назад?

Въпросът, който зададох по-горе, за половин или цяла стъпка, отпада...

Вероятно ще питам още неща, но ще е утре...

Благодаря за разрешението да ползвам схемата.
73 de LZ2VL

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #10 -: 05 Февруари, 2018, 22:31:37 »
1. RDATA както и WDATA би трябвало да се инвертират, може би схемата е вървяла и без инвертиране на RDATA и за това съм го задраскал. Можеш да предвидиш при проектиране на платката възможност за окъсяване например с джъмпер.
2. За инвертори може да се ползва всичко, просто е имало свободни от '86-цата. Изобщо подбора на чипове е бил на принципа "каквото има налично в чекмеджето".
3. Свободните входове да се свързват към 0 или 1 е правило. Към GND се връзват директно, но към Vcc е добре да има резистор - най-малкото намалява и консумацията на схемата.
4. За track 0 - то ако флопито не изтрака яко къде е кефа? :), иначе си спомням, че 360К флопита си имаха датчик и като главата стигнеше пътечка 0 спираше и не "биеше" в ограничителя, но това може да е било валидно само за конкретния модел флопи.
Между другото препоръчвам да налепиш един прототип първо на опитна платка и да сложиш тримери на времезадаващите резитори около '123-ката - не съм сигурен, че стойностите на картинката са най-истинските, както да пробваш с и без инвертор на RDATA.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #11 -: 06 Февруари, 2018, 06:11:25 »
Всичко това е добре. Ще трябва само да потърся отнякъде и една 82 с флопи назаем. Някога ми бяха харизали един оригинален Епъл с флопита и т.н., но като поседя на тавана някоя и друга година и баща ми го подари на едно "подаващо надежди младо момче". Момчето вероятно си го пази, но мен ме е срам да карам бащата да си го иска... ;)

Алтернативата е да направя времената точно както се изискват за стандартно флопи, защото те такива е логично и да бъдат.

За "изтракването" имах друго предвид. Напълно е възможно фиксаторът на някое от флопитата да е много по-далеч от позиция "track 0" и изобщо да не подлежи на настройка. Това ще доведе до компрометиране на идеята. Също така, ще предвидя джъмпер за флопита с половин стъпка и с цяла стъпка на главата. Има такива на 1.2M, които имат джъмпер за скоростта, който променя и параметрите на тока за запис (DD/HD), но си остава формално на половин стъпка (80 пътечки). Може само моето да е такъв уникален екземпляр, но самата идея не пречи да е предвидена, дори и никога да не влезе в употреба. Ако ще се ползва 1.44 флопи, то там твърдо си е 80 пътечки и ми се струва, че е добре да си се ползва цялата площ на дискетата, а не до средата. Все едно, на днешно време няма кой да препише ДОС'а, за да работи на DD.

Другият проблем, който ми се яви, е в това, че хвалех франсето за комуникативността му, но вчера му подадох кратък въпрос, а той не ми отговори (засега). Ще му го развия в дълбочина, щом се налага. По някаква си причина той не иска официално да поддържа GCR, което вероятно е свързано с твърдата невъзможност 8272 да го прочете. Това, от своя страна, му обезмисля четящата програма за PC и т.н. Ще го мисля...

Благодарности за отзивчивостта!
73 de LZ2VL

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #12 -: 06 Февруари, 2018, 13:50:17 »
Ще се усложнява задачата. Дайте схема на правешко или оригинално флопи за 82, че с телефона нещо не намерих в мрежата.
Пишете на ЛС ако трябва да дам email.
73 de LZ2VL

Неактивен wisi

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 54
  • Населено място: Пловдив
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #13 -: 06 Февруари, 2018, 15:29:17 »
На стр. 259 от Jim Sather - Understanding the Apple IIe.pdf има детайлно обяснение на принципа на работа на флопито, но за съжаление липсва схема. Може да се свали от тази връзка: https://archive.org/details/Understanding_the_Apple_IIe
Схема: https://mirrors.apple2.org.za/Apple%20II%20Documentation%20Project/Books/Sams%20ComputerFacts%20-%20Disk%20Drive%20Apple%20II.pdf
Може да има още информация на: https://mirrors.apple2.org.za/

Пробвал съм с преходника от SVD ( http://www.thesvd.com/apple-dongle.php ) да свържа 3,5" флопи към Правец 8C, но безуспешно. Това може да си дължи на неподходящи настройки, дискета или изпълнение на адаптера (замених 74121 с втория тригер от 7474 и допълнителни елементи, но това че работи със SVD-то не гарантира че би работило правилно с реално флопи). Освен това SVD-то беше портнато на друг PIC контролер и обема на паметта беше увеличен, а и други малки изменения по драйверите към флопи контролера може да са довели до съвместимост на адаптера само с въпросната модификация на SVD-то.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Интерфейс от DISK II контролер към PC флопи?
« Отговор #14 -: 06 Февруари, 2018, 15:37:08 »
Благодаря. Ще се запозная довечера.
73 de LZ2VL

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
162 Прегледи
Последна публикация 10 Април, 2024, 13:02:43
от -JonnS-

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |