| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Куче марка  (Прочетена 2654 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Куче марка
« -: 14 Февруари, 2018, 22:00:15 »
Поредният ми грамофон с електрозадвижване-май че е четвърти .Двата са с мотори ДУАЛ,един ПЕРПЕТУУМ ,а този е с МЕЛОДИН.В сравнение с останалите е най-тих и с най-малко вибрации .Има само 78 оборота ,регулируеми с центробежен регулатор,но притежава и стробоскоп .За другите му особенности писах преди дни , сега ще добавя само че е френско производство "Куче марка" ,което се вижда от табелката му и щампата върху дозата.Иглата му изглежда като кол но доста прецизно следва браздите без прескачане и пукане.Изходният сигнал е доста слаб-не съм го мерил- но е не-повече от 2-3 миливолта и иска специален предусилвател.Има стъпален RC скреч филтър.Вече е почистен и смазан ,изпробван , остава да се ремонтира куфара.Трябва да се смени изкуствената кожа , но тук няма. Ако някой е виждал в магазин да пише къде.

Неактивен Vaklin

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 302
  • Населено място: Козлодуй, Враца, София
Re: Куче марка
« Отговор #1 -: 14 Февруари, 2018, 22:06:05 »
tapicer.bg
koja.bg

Има всякакви материали. Пращат с куриер.
73 de LZ2VL

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Куче марка
« Отговор #2 -: 15 Февруари, 2018, 06:14:49 »
la voix de son maitre = His Master's Voice!
Просто е преведено на френцки!

88449-0
 
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Куче марка
« Отговор #3 -: 15 Февруари, 2018, 17:51:45 »
Няма спор- "La voix de son maitre"=" His master voice" ; след френския запис обаче има едно съкращение-I.M.E. За него в Гугъл може да се намери информация че това е френска фирма,известна още под името ПАТЕ МАРКОНИ .ИМЕ= Музикална и Електрическа Индустрия.Произвежда освен грамофони и други музикални апарати-радио ,също и грамофонни плочи .Имам един куфар от тях.Кучето е запазен знак  на HMV и за да го ползват французите са платили на когото трябва колкото е нужно.Може да се намери информация че фирмата е основана през 1922г. след сливане фирмата на братя Пате с EMI и оттогава ползват тези имена .

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Куче марка
« Отговор #4 -: 15 Февруари, 2018, 20:16:12 »
И аз съм чел нещо такова за тези славни марки. Но, повода да пиша е,  че съм питал доста хора от къде идва "куче марка"? И почти всички са казвали, че не знаят. Аз съм го чувал, че идва от времето, когато по разни дюкяни, преди 9.9, където са се продавали грамофони и плочи, за обикновения българин е било трудно да го произнесе и запомни това " хис мастер и т.н." и е по-лесно "куче марка" заради кученцето слушащо грамофон. И така си е останало, в по-ново време за всичко непознато... Ако някой знае друго обяснение, ще ми е любопитно?
0888981645, 072365106

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Куче марка
« Отговор #5 -: 15 Февруари, 2018, 20:47:45 »
Най-старата легенда гласи че това е кучето на Едисон ,което се чуди откъде идва гласа на стопанина му, след като той вече е направил запис на гласа си и го възпроизвежда.Първият фонограф на Едисон прави запис върху восъчен цилиндър, дали той е имал фуния в класическия и вид каквато ние познаваме и пред каквато кучето стои  е спорен въпрос. Една дама на своя сайт описва времето и автора на картината с кучето. Който има интерес да прочете .Все пак това е нейна версия.Истина е че в България още преди много години е имало,затова ги има и до днес много механични грамофони-по-малко с външни фунии и повече с вътрешни .Те са ползвали плочи на разни производители и естествено на HMV. Моят дядо също имаше и макар че беше природно интелигентен не е могъл да прочете английския надпис.
http://mila.izkustvo.net/%D0%BA%D1%83%D1%87%D0%B5-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0/

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Куче марка
« Отговор #6 -: 15 Февруари, 2018, 22:35:53 »
Благодаря  на lager за материала, доста е подробен! Но това ми беше и въпроса от къде идва и в българския "куче марка", което се ползва в смисъл неизвестен произход. По този повод се сещам и за друга дума "ерзац", която у нас се ползва в смисъл калпаво, брак, менте, докато в немския е друго....
0888981645, 072365106

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |