| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпрос относно свързване на говорители в тонколони  (Прочетена 6369 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Колеги , наскоро си направих  едни тонколони с налични трилентови филтри и говорители - производства на завода за високоговорители- ЗВГ в  Благоевград.
Въпроса ми е - кога и с каква цел при свързване на говорителите чрез  филтри се обръща поляритета им?

Филтрите , които съм ползвал вероятно са от втори ред - не съм им свалил схемата , но са най- скъпите на  ЗВГ   с по  три пълни  LRC секции за разделяне  на диапазоните - НЧ СЧ ВЧ в тях.

Повод за въпроса ми е , че в работилницата ми дойде един музикант и каза , че имам дефазиране при средните и ниските , усещали се при усилване и т н.  Погледнах  в нета  - верно има свързвания на филтри с говорители , като поляритета е обърнат при средночестотните или високочестотните  , а не както при мен - всичко си е по обозначението .
Не можах да намеря четиво - кога, как и защо се прави.
Ето схемата на моите  тонколони, както се вижда НЧ е един говорител, СЧ - два  последователно и ВЧ е един :

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Ето примери на филтри, при които поляритета на някои от свързаните говорители  е обърнат :hi:

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Накратко: прави се при филтри 2ри ред. Теорията показва, че при втори ред филтър фазата на изхода се измества на  90 градуса спрямо входния. Т.е. нч е на + 90 гр (условно) , сч на -90 за първата разделителна честота. Това означава, че трябва да се свържат рпотивофазно електрически за да излъчват синфазно в областта на разделителната честота. Аналогично за СЧ/ВЧ.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Благодаря за уточнението, ако правилно съм разбрал - НЧ запазва свързването, а  СЧ ги обръщам, ВЧ остават така :hi:

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Това, с градусите, е относително и най-добре е да се установи на слух. Говорителите свирят различно, даже и от една серия. При някои боксове е добре при разделителната да са синфазни, при други - обратно. Ако "не чуваш", викай някой, който ще помогне.
Не знам дали някой може да чуе басов говорител, свързан право и обратно, но ако се чува посока на кабел, защо и това да не се чува. Та остави си басовия така и обръщай другите.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
@Fiser, да точно така.


Това, с градусите, е относително и най-добре е да се установи на слух. Говорителите свирят различно, даже и от една серия. При някои боксове е добре при разделителната да са синфазни, при други - обратно. Ако "не чуваш", викай някой, който ще помогне.
Не знам дали някой може да чуе басов говорител, свързан право и обратно, но ако се чува посока на кабел, защо и това да не се чува. Та остави си басовия така и обръщай другите.
Прав си, ако говорим за един говорител сам за себе си. Но ако има два говорителя, работещи при една и съща честота то те ше работят в противофаза и това се чува, особено при по-ниски честоти. Това е 100% вярно в идеалния случай - ако приеммем че акустичната фаза следва пряко електрическата фаза. Това обаче не е така, особено при по-високи честоти. Ето защо, както каза има изключения от правилото, и трябва да се направят по-прецизни измервания за всеки конкретен случай и може да се окаже, че е по-добре да се оставят говорителите синфазно свързани.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |