| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг  (Прочетена 6375 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
И снимките и описанието ме впечатлиха ,да не пропусна и цената ,но може би си струва?
https://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B2%D0%B0-14216493/hi-end-%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%B2-%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%BF%D0%BE%D0%B2-%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB-agate
« Последна редакция: 21 Февруари, 2018, 16:43:10 от Gabo »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Споделете мнение
« Отговор #1 -: 21 Февруари, 2018, 14:13:01 »
Ами какво да ти кажа, цената е относително нормална за такъв усилвател, като се има предвид цената на вложената елементна база и труда.
Това което обаче не ми прави добро впечатление е цитирания филтров капацитет в анодното напрежение - 140 000 микрофарада на канал. Това е една безумна стойност дори за транзисторен усилвател с консумация няколко ампера, камо ли за анодно от което се дърпат преко сили 200 милиампера. Какво е основанието за такава голяма стойност (в случай че не е грешка) не мога да гадая, може би да се слуша след като спре тока  :D.
Като цяло аз не бих си купил въпросния усилвател - поради простата причина че сам конструирам такива неща, а кефа от конструирането на нещо твое е неизмерим. Да си проектираш трафовете, да си ги навиеш, после като свирне кефа е доста по-голям.
Така че този от обявата може и да си струва за човек който не се занимава с електроника и има пари които иска да даде за нещо такова.
Относно други особености на схемното решение няма да коментирам, поради липса на конкретната схема.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Споделете мнение
« Отговор #2 -: 21 Февруари, 2018, 14:36:05 »
Съгласен съм със забележките ти,даже смятам за превземка използване на специални и скъпоструващи монтажни проводници ,добре е че ползва руски лампи с много скъпи изходящи трансформатори (?).А имаш ли представа за "изходни трафове made of момчил"-става въпрос за друг подобен проект на който съм попадал?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Споделете мнение
« Отговор #3 -: 21 Февруари, 2018, 15:50:42 »
Ами нямам конкретни впечатления от въпросните изходни трансформатори. Нито от самия Момчил, явно си е спечелил слава на можещ в областта, но нищо не мога да кажа от собствен опит.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг
« Отговор #4 -: 21 Февруари, 2018, 17:40:46 »
Тия 140 000uF са филтрация на отоплението. Което не е зле. Иначе 140 000uF за анодното просто няма как да се натъпчат в подобна конструкция. Ще е необходимо нещо от рода "раклата на баба ми". И аз прочетох описанието ей тъй, отгоре-отгоре и в началото си помислих за аноден капацитет, ама се върнах да проверя и се оказа друго. Не знам. Аз не бих дал такива пари. Не че усилвателят не си струва. Просто е грешно. Ако ме сърбят ръцете и се захвана аз с такъв проект- това е друго. Но..... малко хора са готови да се разделят с такава сума. И не е само усилвателят. Колоните ще струват поне толкова. Това нещо първо трябва да се чуе. Да се слуша поне няколко часа, още по-добре- няколко дни по няколко часа. Трябва впечатленията да втасат, да се преосмислят, да се вземе решение. Какво мислим ние не е важно. Мисли ти. В никакъв случай не искам да е разубеждавам, просто искам да разбереш че такива решения всеки сам ги взема.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг
« Отговор #5 -: 21 Февруари, 2018, 20:26:45 »
На нормална европейска цена ги продава усилвателите и са интересни- смесица от западни, руски и БГ компоненти. Това ,че с БГ заплата не може да си позволиш такъв е друга тема...

Същия прави и по-евтини модели.

Мисля, че имаше регистрация тука Автора на усилвателя, та може и да отговори.

Като му гледам продукцията е насочен към тъй наречените "аудиофили", ама явно не към най грамотните от тях щото- транзисторно стабилизиране ползва иначе останалите компоненти са си баш "аудиофилски",  избрано от руските елементи с платина и ценни метали, оппосочени жици  и тн... Но пък не се свени руски лампи да слага, което за него като цена си е ок а за амповете е преимущество.

Лично като впечатление, Силициево стабилизиране в Амп за 5к няма място. Очаквах че поне тука ще сложи желязо  ама явно така си е свикнал, без дросели а ги прави.

Като цяло продукцията му ми харесва, изпипани са на вид, разнообразие има... Не съм чувал лично  от този майстор ампове, та такова впечатление не мога да споделя как звучат.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг
« Отговор #6 -: 21 Февруари, 2018, 20:38:38 »
Нямам нищо против силициевата стабилизация на анодното, макар че действително леко противоречи на концепцията „без обратна връзка“. Виж изправянето на отоплението за мен в усилвател с входно ниво 1 волт е грешка. Още повече че именно там има файда да се направи един линеен стабилизатор, на место да бухнеш 140 000 микро които са реално филтров капацитет за товар поне 50 - 100 ампера.
Предполага се, че щом е опрял до такива мерки с изправяне и филтрация на отоплението, усилвателя му има някакви проблеми които водят до брум който привидно влиза през отоплението. Лошото е че той го бори по неправилния начин.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1525
  • Населено място: Варна
Re: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг
« Отговор #7 -: 21 Февруари, 2018, 20:42:31 »
Тази лампа е особена. Няма много схеми на усилватели с нея. Въпреки че е триод, волт-амперната и характеристика е като на пентод, при това работи само с решетъчен ток. Затова и за да бъде разколебана, предното стъпало трябва да е или катоден повторител или с трансформаторен изход. Това обяснява галваничната връзка между крайната и драйверната лампа, което е изтъкнато като предимство. Заедно с големите отоплителни токове, високото анодно и допълнителното драйверно стъпало,  оценявам усилвателя като екзотичен.  :good: :bravo: :)

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 903
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг
« Отговор #8 -: 21 Февруари, 2018, 21:40:25 »
Пуснах питането защото тук има много колеги запалени на тази тема.Според мен изделието което се предлага-не използвам вече определението "проект" -защото става въпрос за нещо което се предлага в търговски сайт заслужава внимание и обсъждане . Такова вече се получи и аз благодаря на колегите , които се включиха до момента и вярвам че и други ще си кажат мнението.Не съм имал намерение да го купувам-цената се равнява на годишните ми разходи ,тази зима макар че не е много тежка ми изразходва почти цялото количество дърва за огрев.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг
« Отговор #9 -: 22 Февруари, 2018, 02:04:37 »
За тези пари има и по...

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг
« Отговор #10 -: 22 Февруари, 2018, 08:43:57 »
В продължение на разсъжденията по самата конструкция. Аз не съм особен фен на железните филтри, но тази конструкция, с тези лампи, тази изходна мощност заслужава един аноден дросел. Колкото до изправеното отопление и високия филтров капацитет- и аз ги ползвам тия похвати вместо да се мъча с други. Колкото до силиция, опосочените жици и разни други химери- там изобщо не коментирам. Както и руските чаркалаци като са пълни с ценни метали. Какво толкова? Останал съм с впечатления че май западните лампи са по- скъпи и търсени. Сравнение- ЕСС83 срещу 6Н2П. Но това е вече съвсем друга тема.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг
« Отговор #11 -: 22 Февруари, 2018, 09:22:37 »
140 000 микрофарада са твърде много, направо излишни. И макар лампите да са способни да издържат 20 пъти анодно-токови импулсни претоварвания, звуковото подобрение е никакво, щото и без това лампите за разлика от силиконовите транзистори дават ненадмината динамика и експлозивност. Един по-голям захранващ траф и нещата са вече подобрени. А цената от 5000 лв, да кажем е добра, стига усилвателят да намери своя купувач. Все пак виждам, че се предлага и лампов усилвател за 420 лв, което си е съвсем прилично.
« Последна редакция: 22 Февруари, 2018, 09:31:58 от muneson »
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг
« Отговор #12 -: 22 Февруари, 2018, 13:52:10 »
силиконовите транзистори

Тези от имплантите на Памела Андерсен ли ги правят?  :D Не се изненадвам че лампите дават по-добра динамика от тях.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг
« Отговор #13 -: 22 Февруари, 2018, 15:54:48 »
И от де се взема тая динамика и експлозивност при мижавата им стръмност в сравнение със "силиконовите" пуканки? ЕСС83- баш аудиолампа има стръмност под 2mA/V. Точно заради ниската си стръмност 2-3-4W ламБени усилватели не могат да свирят рок и денс. Според мен. Докато за спокойна музика са си таман.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен muneson

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 104
  • Населено място: софия
Re: Споделете мнение за усилвател в Базар.бг
« Отговор #14 -: 22 Февруари, 2018, 16:11:06 »
Не знам някой да слуша маломощна предусилвателна лампа като крайна. Моментната мощност, или моментната енергия, с която може да бъде разлюлян говорителят при лампите е десетки и стотици пъти по-голяма от тази при транзисторите. Затова при лампите има "презънс", "бекстейдж", или по-просто казано "присъствие". Е, и други фактори има пак за това, ама да не се отклоняваме толкова - вече съм писал във форума за тях.

А защо е така, кой, кой ще ми каже? .....:-).
"Товарете портокалите в бурета!...", О.Б. от О., с.н.т.п.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |