| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Проблем със стерео усилвател Айва  (Прочетена 3535 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Проблем със стерео усилвател Айва
« -: 25 Февруари, 2018, 19:05:26 »
Здравейте, имам проблем, който все още не мога да разреша с стерео усилвател Айва.
Усилвателят работи, няма ремонти, но при подаден сигнал на който и да е вход, когато реша да усиля съвсем малко /до 1 от 10 на потенциометъра/ изходните релета си отварят контактите /без значение дали има или няма товар на изхода/
Усилвателят е изграден с Upc1237H. При работещ усилвател на 6-ти пин имам 0.7в, но при посочения проблем се появяват около 25 волта на 6-ти крак на интегралата. +15/-15/+5 волта стабилни през цялото време, всяка маса съм проверил, проверени всички фюзибъл резистори, късо по транзистори и диоди не открих, тока на покой е отличен и на двата канала, лоши спойки липсват.
Прилагам схема на усилвателя.
JVC AX-1100 I love u

Активен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #1 -: 26 Февруари, 2018, 20:44:50 »
Здравей, отвори pdf на Upc1237H. На 2 pin се следи какво става на изхода на усилвателя. Измери какво се получава на 2. На 6 pin e изхода за управление на релетата. Измери на базите на Q36, Q31, Q32, какво напрежение има при сработване на релетата и , когато не са включени. Трябва да се разбере от кой pin на Upc1237, сработват релетата, понеже има и на pin 1 overload detection.
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheet/nec/UPC1237.pdf
« Последна редакция: 26 Февруари, 2018, 20:56:21 от didov »

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #2 -: 26 Февруари, 2018, 21:16:45 »
 Здравей. В работещо състояние на upc1237 на 2-ри крак имам точно 0 волта, на базите на Q36 имам 25.2 волта, на Q31/Q32 точно 0 волта.
В неработещо състояние / отворени контакти на изходните релета /........


Започнах та пиша всичко това докато в момента усилвателят работи и не изключва? Това което направих е да измеря базите на трите транзистора и на втори крак на Upc1237. На какво може да се дължи това, че в момента работи усилвателя, а съм докоснал само базите на 3-те транзистора?
JVC AX-1100 I love u

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #3 -: 26 Февруари, 2018, 21:19:13 »
Разбутал си нещо,лоша спойка някъде.Щом е тръгнал.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #4 -: 26 Февруари, 2018, 22:05:10 »
Проблемът отново е налице. Презапоих само Q36, Q31, Q31 и upc1237 и усилвателя отново изключва.
В неработещо състояние на базитена Q36 имам 28.2 волта, на Q31/Q32 имам точно 0 волта, на втори крак на upc1237 точно 0 волта.
JVC AX-1100 I love u

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #5 -: 27 Февруари, 2018, 14:53:34 »
Взимаш силна лупа и лампа.Нататък знаеш.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #6 -: 27 Февруари, 2018, 14:58:58 »
Здравейте отново. Относно по-горният ми пост където споделих, че усилвателят е заработил. Тъй като го тествам с задния панел към мен и снощи съм завъртил баланс корекцията на крайно дясно /десен канал/, като идеята ми беше да завъртя бас корекцията до край. Днес обмислях как е тръгнал снощи усилвателя при положение, че по късно освен че препоих 3-те транзистори посочени по горе в темата, препоих абсолютно целия мейн борд, след което усилвателя естествено не заработи.
И днес реших да завъртя баланса отново до крайно дясно /десен канал/ и усилвателя заработи, без да изключва, но при централно положение или крайно ляво /ляв канал/ изключва при минимално усилване. Всичко това, ме обърка допълнително.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #7 -: 27 Февруари, 2018, 17:34:50 »
Еми той усилвателя сам си показва, проблема ти е в левия канал. Провери за кофти електролити. Проследи от къде се задейства защитата.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #8 -: 27 Февруари, 2018, 18:55:52 »
Електолитите на левия канал и тези в захранването са проверени, нормални стойности. Защитата на втори пин както споменах в работещо и проблемно състояние са точно 0 волта. На пин едно в работещо са 0 волта, а в неработещо 0.2/0.3волта.
JVC AX-1100 I love u

Активен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #9 -: 27 Февруари, 2018, 19:25:53 »
Измери какво излиза на изхода на крайните стъпала. С червените стрелки са отбелязани. Точно от тези точки се взема и се следи от защитата какво става на изхода. На pin 2 се следи какво става на крайния изход за тонколоните от резисторите R212 и R211. На левия канал се получава някакво напрежение и се задейства защитата. По принцип се следи за право напрежение, и ако се получи се включва защитата.  Ако уреда с ,който работиш е поставен на голям обхват няма да можеш да хванеш разликата. И друго , следи се не само положителното напрежение но и отрицателното.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #10 -: 27 Февруари, 2018, 19:48:10 »
На изхода на крайните в работещо състояние на левия +11.7mV, десен -19.8mV, на uPC1237 1 пин  +3.1mV, 2 пин - 0 волта.
В неработещо състояние на усилвателя на изхода ляв +10mV, десен -19.8mV, на upc1237 1пин +3.3mV, 2 pin (-9mV, които постепенно падат и се задържат на -4.0mV)
JVC AX-1100 I love u

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #11 -: 27 Февруари, 2018, 20:48:59 »
Нещо замирисва на повреда в защитата.  :)

Защо не я изключиш и да видиш какво става.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #12 -: 27 Февруари, 2018, 20:59:12 »
Ако става въпрос за Upc1237 съм я подменил с чисто нова, но без резултат.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #13 -: 27 Февруари, 2018, 21:37:07 »
Няма особена полза от тези измервания. Не са важни напреженията когато "не работи", а само и единствено в краткия момент на включването на защитата. Защитата е вид тригер - като се задейства, си остава задействана, а събитието, което я е задействало, вече отдавна е изчезнало...  За да стане по-лесно, първо определи на кои от входовете на чипа постъпва задействането на защитата. Просто е. Първо свържи към маса пин1 и пробвай дали ще "изчезне" повредата. Ако изчезне, значи защитата се задейства през пин1. Ако не изчезне, премести моста към маса на пин2 и опитай пак...

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Re: Проблем със стерео усилвател Айва
« Отговор #14 -: 28 Февруари, 2018, 14:59:44 »
Пуснах кабелче на първи пин към маса и проблемът изчезна. На втори пин кабелче към маса, проблемът е налице отново.
JVC AX-1100 I love u

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |