| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампово радио TELEFUNКEN CONCERTINO 2194  (Прочетена 1975 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Лампово радио TELEFUNКEN CONCERTINO 2194
« -: 13 Март, 2018, 16:41:30 »
Здравейте търся данни за пренавиване на мрежовия трансформатор на TELEFUNCEN CONCERTINO 2194. Радиото е стерео с ECL86. При Симфония пушпул, първична намотка е 730нав. пел.0,41 или 880нав. пел.0,38. Също 940нав. пел.0,35.   
« Последна редакция: 21 Юни, 2018, 11:19:19 от Pichaga933 »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Лампово радио TELEFUNCEN CONCERTINO 2194
« Отговор #1 -: 13 Март, 2018, 19:16:03 »
Сигурен ли си че е стерео, 2 изходни трафа?

Че нещо по снимките само 1 виждам...

Най-близката нашенска работа мисля е Мелодия 14 стерео с 2 броя ECL86 SE.

И захранването е с грец както е на телефункена, ама желязото какво е  нямам идея.
90316-0

Ето и пълото инфо от сайта на силистренските радиолюбители

http://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/sch_rx_melodiq_14_stereo.pdf

Само ми е странно, не може ли да го развиеш на намотвачката и така да си изброиш намотките които са на макарата, защо трябва да преправяш?

Ето и малко софт за смятане на захранващи и всякви трансформатори.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=5274.0
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Лампово радио TELEFUNCEN CONCERTINO 2194
« Отговор #2 -: 13 Март, 2018, 19:43:42 »
Дай размерите на желязото да ти го сметна.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Лампово радио TELEFUNCEN CONCERTINO 2194
« Отговор #3 -: 13 Март, 2018, 23:33:03 »
Малко предисловие: Имам Сигнал-генератор ГР-2. Нискочестотния генератор на 400Hz е реализиран с триодната част на ECH81. Нямам никакви осцилации на нч.генератора. Смених лампата. Проверих катодната група и всички честотноопределящи елементи. Кондензаторната група върху модулационния трансформатор определя честотата на кръга 400Hz. До тук всичко е в ред. Накрая прочетох това в упътването на генератора: Амплитудата на нискочестотните колебания и стабилността на работата на нч.генератор зависят много от анодното съпротивление R14 30кил. (по схема). В моя случай някой беше сложил резистор 39кил. и така е работил от началото на 90г. Монтирах си оргиналния резистор по схема и генератора започна да работи нормално. Кое в случая старее? Смених няколко лампи преди това, не е възможно всички да са еднакво изтощени. Генератора отново не работеше. Пиша това защото има пряка връзка с ремонта на това радио.
« Последна редакция: 13 Март, 2018, 23:42:33 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Лампово радио TELEFUNCEN CONCERTINO 2194
« Отговор #4 -: 14 Март, 2018, 22:22:03 »
С радиото положението беше същото не работеше УКВто. Нямаше никакви осцилации по целия обхват. Хетеродина не работеше! Извадих едната лампа ECL86 с цел да се повдигне малко захранващото напрежение след селеновия пакет. Хетеродина започна да работи и радиото започна да свири! Проблема е че след тази проба ми проби един от филтриращите електролитни кондензатори,не видях че някой беше сложил тел на предпазителя и до като го изключа трафа прегря. Сега ще му измеря тока на празен ход на трансформатора. Цитат:Само ми е странно, не може ли да го развиеш на намотвачката и така да си изброиш намотките които са на макарата, защо трябва да преправяш? край на цитата. Разбира се че ще го развия на намотвачката тя си има механичен брояч и ще ги преброи. Аз си мислех че има някакви данни за трансформатора в радио-музея. Между другото 860 пел.0,35 е точната стойност която съм развивал при Симфония писал съм в скоби +80нав. не си спомням защо.Това беше през 80те. Нищо не се преправя! Данните които съм ги дал по горе са от стари майстори които са навивали с какъвто са имали проводник в момента. Изчакайте ще ви дам данните да го сметнете.
« Последна редакция: 14 Март, 2018, 22:30:29 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Лампово радио TELEFUNCEN CONCERTINO 2194
« Отговор #5 -: 21 Юни, 2018, 11:09:26 »
Проблема с липсата на осцилации в укв обхвата се оказа силно намален ток  в отоплението на ECC85 по външни причини, а не проблем в самото укв което дори не е отваряно. Идеята за регулиране на анодното напрежение на лампата е взета от някои лампови схеми на хетеродинни вълномери, където при прекъсване на осцилациите в укв обхвата, в анодната верига е поставен тример за влизане на осцилатора в захват. По отношение на мрежовия трансформатор: Препоръката на някой автори на книги е включването на трансформатора на празен ход за около 15 мин. и измерване на консумацията на празен ход която не трябва да бъде повече от 100 милиампера. И разбира се през по мощна лампа която да не ограничава тока на трансформатора. В този случай бе изгоряла само трансформаторната хартия. По късно ще пиша в темата за изчисляване на мрежов трансформатор за направа на лампов стерео- усилвател по тази схема. Мощността на трансформатора е около 80 вата. Следващия проблем който трябва да се реши е монтирането на лампов полярен стерео-декодер. За целта ще използвам като еталон една разработка на фирмата Грундиг от 1968г. За съжаление в България лампов полярен стерео-декодер не е бил разработван в промишлени условия. 
« Последна редакция: 21 Юни, 2018, 11:30:03 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Лампово радио TELEFUNКEN CONCERTINO 2194
« Отговор #6 -: 05 Ноември, 2019, 13:52:50 »
За 230V каква е корекцията. С колко навивки трябва да се увеличи първичната намотка?
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: Лампово радио TELEFUNКEN CONCERTINO 2194
« Отговор #7 -: 05 Ноември, 2019, 14:46:02 »
Трансформатора на тва радио има намотка и за 240 V . Като развиеш изгорялата първична , ще преброиш навивките от 220 V до 240 V , и ще извадиш отвод от средата на този брой навивки и това ще ти е извода за 230 V .
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Лампово радио TELEFUNКEN CONCERTINO 2194
« Отговор #8 -: 05 Ноември, 2019, 19:02:04 »
Това за западните трафове с отвод за 240V. На Българските има само отвод за 220V. Но това е идея, като установя навивките на западните ще се разбере колко трябва да се донавие и за Българските. Проблема идва от там с какъв диаметър на проводник се разполага в момента. В първия пост съм написал данни от препоръките на стар майстор бобиньор, с какъв проводник се разполага в момента от там и броя на навивките. Явно че трябва да се установява всичко опитно.
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Re: Лампово радио TELEFUNКEN CONCERTINO 2194
« Отговор #9 -: 14 Декември, 2019, 00:34:21 »
77 нав = 38,5. Като включа трансформатора на празен ход през 200 ватова лампа, лампата свети и трансформатора грее много. Развих цялата първична. Проводника е в много добро състояние не е изгорял. До сега не съм имал случай да изгори вторична.
« Последна редакция: 14 Декември, 2019, 00:45:02 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
1106 Прегледи
Последна публикация 05 Март, 2019, 12:27:28
от apm

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |