| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Принтер М88 на Правец 16  (Прочетена 6243 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #15 -: 15 Март, 2018, 23:47:28 »
CGA и EGA са различни видео формати.По точно EGA е развитие на CGA  формата.Нещо средно между CGA и VGA.Хоризонталното на EGA е 21,8 kHz,монохромната графика с висока резолюция за разлика от CGA.Въпросния монитор е за CGA и да се пусне на пълен EGA формат е нереално.Може да се пусне на EGA 15,7 kHz, когато се използват режими с 200 линии.Там режимите са два 200 и 350 линии.По спомен на EGA  видеокартите имаха някакви превключватели на платката.Само ще се измъчите ТХО на този монитор няма шанс да тръгне на 21,8 kHz,имаше монитори за CGA и EGA където превключваха резонансните кондензатори около ТХО.Връщате ме десетилетия назад :) имаше такива дефекти,църкаха релета,топяха се резонансните кондензатори на ТХО и разпъваше или свиваше картината.По вертикала също силно разпъваше картината.Там нещо не му стигаше брой редове ли беше,те за CGA  трябва да са 525 колкото са в телевизията.Обаче на EGA са повече.Лентата на М80 и М88 не е ли за обикновена пишеща машина?Аз навремето такава слагах.Продаваха черна за пишеща машина Ерика.Стандартна като за всяка машина само че съхнеше по бавно.

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #16 -: 16 Март, 2018, 08:50:47 »
Ще кажете ли за какъв модел принтер се води лентата да търся за тово чудо, щото моята е вече фира и печата много бледо , ако някой от вас има имам интерес  :hi:

За EPSON LX300+ или в краен случай за EPSON RX80. Качвам какво печати под латинеца трябва да е кирилица.
LZ1VKI

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #17 -: 16 Март, 2018, 12:01:20 »
Според мене това деформиране не е нормално! На моят Правец 16 няма такъв проблем с никоя от видовете видео карти дето съм слагал CGA EGA VGA , ето го моят драйвер :)  :disk:

в CONFIG.SYS вкарай това  :

COUNTRY=359,359,BULGARIA.SYS
DEVICEHIGH=CYRDRV.COM /F

Ето повече информация за драйвера не се сещам с каква комибнация от бутони с сменя ама беше няква удобна както в уиндовса контрол алт и шифт, тук трябва да го пише  :reader:

https://bezmonitor.com/cyrdrv.htm

С тази кирилизация не се свива екрана, само нортъна се променя, но с това се свиква...
LZ1VKI

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #18 -: 17 Март, 2018, 21:13:18 »
Явно предните драйвери, дето си пробвал не са съвместими с EGA видеото ти и за туй се разтяга екрана, този дет ти дадох бачка с всички стандарти видео карти.
А това дето трябва да свикваш с кирилските букви вместо псевдографики на места си е техническа лмитация, няма как да се заобиколи :)
Благодаря за модела на лентата ще си потърся някой ден  :hi:
Покажи още снимки от машината вътре харда, платките!   :master2:

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #19 -: 18 Март, 2018, 19:20:35 »
Явно предните драйвери, дето си пробвал не са съвместими с EGA видеото ти и за туй се разтяга екрана, този дет ти дадох бачка с всички стандарти видео карти.
А това дето трябва да свикваш с кирилските букви вместо псевдографики на места си е техническа лмитация, няма как да се заобиколи :)
Благодаря за модела на лентата ще си потърся някой ден  :hi:
Покажи още снимки от машината вътре харда, платките!   :master2:
Ето снимки, то все още си е проект остана да боядисам капака, да го избеля, и да си направя един панел за лампичката на харда, който за съжаление май няма как да покажа сега, нямам снимки и е доста разглобяване (скрил съм го под флопитата със самоделна планка). Инъче го правя вече три години и то само заради рама, който все броеше до 256 на карта 640 и се оказа, че моите карти понеже са от училища и на картата може да пише 640, но банките са пълни с 8164 чипове, а трябва да има две банки с 81256 за да стане 640 и тръгна, после сякаш с парашут се спусна един seagate ST-124 хард диск, който много търсих и все не намирах и го събрах. Имах един флопи контролер, който работеше с голямото флопи, но се скапа и сега сложих един с гейм порт, часовник и няколко ком порта, но не иска да работи с голямото. Разбрах, че поддържа 1.44 флопи, но мисля доса няма да го прочете. Между другото търся програмите микроплан и останалите BG издания за 16-ката, ако някой ги има архивирани и може да ги постне ще е супер.
LZ1VKI

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #20 -: 18 Март, 2018, 20:25:36 »
Яко! Commander Keen ми е една от любимите поредици особенно 4 5 и 6 :)
Правеца поддържа 720К малки и 360К големи, независимо от контролера.
А DOSа трябва да е поне 3.0 за да чете 720К малки и 1.2М големи.
DOS 3.3 вече чете 1.44М ,тоест всичко :) за 2.88М не съм сигурен, но те са голяма рядкост така или иначе.
Порътси конфигурацията на контролерат си за джъмперите, аджеба подкараш голямото флопи :)
Ще се радваме, да го видим в завършен вид
 :hi:

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #21 -: 18 Март, 2018, 21:38:27 »
Джъмперите на мултикартата ...: http://stason.org/TULARC/pc/io-cards/U-Z/UNIDENTIFIED-Multi-I-O-MT-881.html


За принтера - аз имах М80 и както Габо е писал - сменяше се един от епромите.

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #22 -: 18 Март, 2018, 21:51:09 »
Яко! Commander Keen ми е една от любимите поредици особенно 4 5 и 6 :)
Правеца поддържа 720К малки и 360К големи, независимо от контролера.
А DOSа трябва да е поне 3.0 за да чете 720К малки и 1.2М големи.
DOS 3.3 вече чете 1.44М ,тоест всичко :) за 2.88М не съм сигурен, но те са голяма рядкост така или иначе.
Порътси конфигурацията на контролерат си за джъмперите, аджеба подкараш голямото флопи :)
Ще се радваме, да го видим в завършен вид
 :hi:

При мен последните версии на commander keen нещо насичат, както и crystal caves и доста други. За контролера, той е конфигуриран, но нещо не се разбира с флопито, ще го мъча още. Този дос който го имам мисля е 3.3, трябва да прехвърля джъмпера на контролера и да видя дали ще чете.
LZ1VKI

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #23 -: 18 Март, 2018, 22:11:20 »
Да commander keen 4, 5, 6 и dreams си набиват дори през CGA.
При мене също е така дори с NEC V20 8MHz CPU пробвах , просто правешкото голямо дъно е барака и не прави разлика мевду 4.77MHz и 8MHz - производителността е еднакво слаба.
1 2 и 3 не съм пробвал понеже са само и единствено EGA а ме мързи, да подменям видеото, те въртят плавно така ли :) ?
Ето имам видео от доста отдавна  :crazy:
« Последна редакция: 18 Март, 2018, 22:25:33 от FAMICOM_87 »

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #24 -: 18 Март, 2018, 22:24:46 »
Да commander keen 4, 5, 6 и dreams си набиват слаб за тях дори през CGA.
При мене също е така дори с NEC V20 8MHz CPU пробвах , просто правешкото голямо дъно е барака и не прави разлика мевду 4.77MHz и 8MHz производутелността е еднакво слаба.
1 2 и 3 не съм пробвал понеже са само и единствено EGA а ме мързи, да подменям видеото, те въртят плавно така ли :) ?
Ето имам видео от доста отдавна  :crazy:
/>
Да, те вървят гладко.
LZ1VKI

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #25 -: 19 Март, 2018, 12:50:28 »
Каква звукова карта да му сложа? Гледах за adlib, но не намирам при нас и се спрях на една дето се включва в лпт-то.

Ето линк:
https://www.serdashop.com/OPL2LPT
LZ1VKI

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #26 -: 19 Март, 2018, 13:23:50 »
8 битова isa звукова карта е екзотика. XT машините по правило са без звукова карта, нямат достатъчно мощен процесор и обеми памет. Това с паралелния порт е интересна идея, може да опиташ. Защо не си направиш един хубав COVOX за паралелния порт? Например нещо такова:  http://jubatian.com/articles/building-an-lpt-dac/ или http://zecca.tistory.com/44 или http://kb.gr8bit.ru/KB0010/GR8BIT-KB0010-Adding-multimedia-capability-covox-device.html

Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #27 -: 20 Март, 2018, 11:55:02 »
8 битова isa звукова карта е екзотика. XT машините по правило са без звукова карта, нямат достатъчно мощен процесор и обеми памет. Това с паралелния порт е интересна идея, може да опиташ. Защо не си направиш един хубав COVOX за паралелния порт? Например нещо такова:  http://jubatian.com/articles/building-an-lpt-dac/ или http://zecca.tistory.com/44 или http://kb.gr8bit.ru/KB0010/GR8BIT-KB0010-Adding-multimedia-capability-covox-device.html

За това не се бях сещал. Първо с него ще пробвам.
LZ1VKI

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #28 -: 20 Март, 2018, 22:27:32 »
COVOXа до колкото съм чел яде много ресурси (процесорно време) а и не са съвместими с много игри и софтуер, но е интересно да се пробва какви възможности има :)  :reader:
И е готино сам да си го измайсториш   :master2:

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Принтер М88 на Правец 16
« Отговор #29 -: 21 Март, 2018, 20:38:43 »
При мен 16 битова вга карта тръгва на 8 битова иса, трябва да пробвам дали някоя звукова карта ще тръгне
LZ1VKI

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |