| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Обтягане на лентата при магнетофоните  (Прочетена 4282 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Не ми се бяха случвали, за ремонт, магнетофони марка Филипс... Сега имам два, тримоторни... Забелязах, че лентите се навиват много стегнато. Погледнах за фрикциони, но не забелязах да има такива...  :o

Та въпросът ми е:
По какъв начин се регулира обтягането, при навиване на лентата?

Минава ми през ума, че единият вариант е, като ремъците са хлабави и поради приплъзване се осигурява по-хлабаво навиване, което ми се вижда трудно осъществимо. Втори вариант - ниско напрежение, което води до изоставане на ротора, ако обтягането превиши дадена стойност.  :unknown:

Дайте акъл, как го осигуряват това обтягане.  :flag_of_truce:
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #1 -: 16 Март, 2018, 07:27:11 »
Трябва да има съединители в куплунзите на ролките, няма как да стане иначе. Поне аз не съм виждал ролков магнетофон без куплунзи. А UNITRA M2405 май имаха и едни примки, които се управляваха при превключване на посоките.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #2 -: 16 Март, 2018, 09:10:59 »
Трябва да има съединители в куплунзите на ролките, ...
Ами не видях такова нещо... Пробвах с ръце, хванах ролката и опитах да завъртя шайбата с ремъка, не, не тръгва! Всичко е едно цяло. Още веднъж казвам - магнетофоните са с 3 мотора.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #3 -: 16 Март, 2018, 10:11:35 »
При 3 мотора нямаш фрикциони и съединители.Ляв мотор-включва се при пренавиване назад на пълна мощност.При възпроизвеждане може да му се подава ниско папрежение за да опъва леко лентата.Основен мотор за придвижване на лентата при възпроизвеждане обикновенно вала му е тонвал.Обикновенно има обратна връзка за обороти-датчик приличащ на зъбно колело и бобина наподобяваща магнетофонна глава.Десен мотор-два режима:при цялото напрежение-пренавива напред.При част от напрежението обира лентата подадена от тонвала.Силата на натяга може да се регулира от оптяжна ролка която служи също и за демпфер.Три мотора но проста механика.Няма нищо общо с другите механики.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #4 -: 16 Март, 2018, 11:06:07 »
При 3 мотора нямаш фрикциони и съединители.Ляв мотор-включва се при пренавиване назад на пълна мощност...
Ами да де, нали в предположенията си казах същото... Значи при възпроизвеждане, десният мотор, ми работи на пълна мощност. Освен това подадох пренавиване на дясно директно към дясна ролка, без лентата да минава по обичайния път, същото стегнато навиване! Не съм пробвал наляво още...
Няма обтяжни ролки, всичко е директно. Има "зъбчатка", на ролката за ремъка на основният двигател, но мисля че тя е за следене и регулиране на скоростта на лентата.
Та има ли от къде да се регулира напрежението на навиващият двигател? Нямам схема и не съм разглеждал платките. Магнетофоните са 4416 и 4506.
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен sawow

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #5 -: 16 Март, 2018, 11:48:05 »
По начало тримоторните магнетофони работят с дебели ленти, нещо от порядъка на 50 микрона. Тънките ленти се късат ! Регулиране няма. Можеш да си го направиш сам с намаляване на напрежението.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #6 -: 16 Март, 2018, 12:15:30 »
По начало тримоторните магнетофони работят с дебели ленти, нещо от порядъка на 50 микрона. Тънките ленти се късат ! Регулиране няма. Можеш да си го направиш сам с намаляване на напрежението.
Това ще направя, ако наистина няма тример, или друго за регулиране. Все пак исках да видя мнението на хора, които са се ровили в магнетофоните и по-специално за Филипс.
Напрежението на мрежата ни е към 230 - 235V и ако няма стабилизация може моторите  да работят при по-високо напрежение.
Благодаря!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен sawow

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #7 -: 16 Март, 2018, 15:02:29 »
Поправям се в предишния ми пост : тънките ленти СЕ РАЗТЯГАТ И ПОНЯКОГА СЕ КЪСАТ. При разтягането се разваля и възпроизвеждането. А принципа на тримоторните магнетофони е един и същ за всички марки. Там слагаха механични релета.

Неактивен vladom

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 14
  • Населено място: София
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #8 -: 16 Март, 2018, 16:15:10 »
Колега, при 3-моторните Филипси от моделите, които споменаваш обтягането на лентата се определя от напрежение в подаващия мотор - левия при пренавиване напред и плей и десния при пренавиване назад. Подаващите мотори работят със слаба тяга, което можеш да провериш винаги, когато нямаш лента през главите. Тази обатна тяга се регулира допълнителна от ляв и десен обтегач. Свали си сервизното и прочети внимателно, там всичко е описано прекрасно!

И "за протокола" - всички добре регулурани механики на магнетофони работят префектно с 35 микронови ленти, дори и с 25!
Успех


Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #9 -: 16 Март, 2018, 16:24:41 »
... Тази обатна тяга се регулира допълнителна от ляв и десен обтегач. Свали си сервизното и прочети внимателно, там всичко е описано прекрасно
Добре, но обърнах орталъка и не намерих ръководство. Къде да го търся, че вече станах разноглед... :o
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #10 -: 16 Март, 2018, 21:24:40 »
Де да беше толкова просто!  :)

Моторите са правотокови и се управляват от електронна схема. При 4416  е горе-долу проста - със съпротивления и диоди, но при 4506 си е съвсем сериозна схема с по няколко транзистора.
По принцип, начинът на регулиране е чрез изменение на подаваното напрежение, така че можеш да провериш какво се случва, като мериш напреженията при различните режими. При пренавиване назад, десният мотор получава по-ниско напрежение - да кажем половината. При възпроизвеждане, същият трябва да получава малко повече от при пренавиване, за да може да обира подаваната от капщана лента. При пренавиване напред, левият мотор трябва да получава около половината от захранването. По спомен, захранването беше нещо 20 волта, но не съм сигурен.
Имам 4416, но е опакован и даже не е при мен, та нищо не мога да видя.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #11 -: 17 Март, 2018, 06:31:38 »
Де да беше толкова просто!  :)
................
Това ми е достатъчно...
Значи съм бил прав в разсъжденията си.

Благодаря!  :drinks:
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен mityooo

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: София
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #12 -: 17 Март, 2018, 14:08:37 »
Много сложно! Една цигара време  :crazy:

https://www.hifiengine.com/manual_library/philips/n4416.shtml

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #13 -: 17 Март, 2018, 14:47:53 »
Много сложно! Една цигара време  :crazy:

Много благодаря!

Ако беше мацка, до сега съм ти скочил...  :drinks: :drinks: :drinks:
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: Обтягане на лентата при магнетофоните
« Отговор #14 -: 19 Март, 2018, 17:09:51 »
Тук ще дам схемата, с двигателите /ляв и десен/ и моите разсъждения...

90767-0

Първо мисля да премеря кондензатора /подчертан лилаво/, да не би да е окасил и за това лентата да се навива толкова стегнато.
Тъй като си мисля, че от завода не може да излезе продукция с такива показатели, значи че съпротивленията са в нормите. Ако кондензатора се окаже здрав, ще увелича съпротивлението 120 ома на 380 - 420, защото другият двигател /с R-820 ома/ си върши работата много добре.

После ще му мисля за пренавиването ляво/дясно, на бърз ход...

Та, как мислите, прав ли съм, или наопъки?

Благодаря!


.
Timeo Danaos et dona ferentes...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |