| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати  (Прочетена 1440 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен jestaree2

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Привет приятели!

Първо ако съм объркал отдела за темата (...и др. възпроизвеждащи устройства) - извинете ме.  :drinks:

Второ - имам два не работещи 8мм и супер 8мм прожекциони апарата съответно добре познатия съветски РУСЬ и един австрийски Eumig Sound 8100.

На скоро се запалих на тази тема (моя мечта от години) и най-накрая се сдобих с тези два апарата, но се оказа че и двете машини са проблемни.
Бях посъветван от приятел да пиша тук - затова ето ме!  :help:

Нека започна със съветския РУСЬ - Тръгна нормално и дори успях да изгледам едно филмче, но не повече от минута след това се чу единично пукване последвано от второ по-силно. Веднага го изключих от мрежата и го отворих.
Кондензатора, който е точно над входа на захранването бе гръмнал. Разходих се и купих два - един за смяната и един резервен. Прибрах се, смених го и кондензатора гръмна пак. Помислих си, че съм разменил плюса и минуса при запояването - сложих резервния на обратно и пак гръмна... Това значи, че нататък по веригата дава на късо (и при двата пукнати кондензатора паднаха бушоните в нас) - Между другото прикачения файл е снимка на гръмналия (оригинален) кондензатор.
Новите, които купих бяха идентични и със същите стойности.
И общо взето това е за сега. Не знам как да подходя от тук нататък.  :unknown:

Предполагам от горе-написаното се подразбира, че не съм достатъчно компетентен в сфера „електротехника“.  :flag_of_truce:

Австрийския Eumig 8100 пък се оказа, че работи само със супер 8мм (до този момент имах налични само стандартни 8мм филмчета). След „набавянето“ ми с правилния формат лента останових, че и тази машина не работи както трябва, лампата не свети (намерил съм резервна в ebay - мога да я поръчам и сменя ако е необходимо), но това което ме притеснява всъщност е факта, че след пускане на филмче машината работи нормално (без лампата) но след вяколко секунди „въртене“ започва да губи обороти и съответно спира напълно. След този момент машината просто не върти повече и не може ако не се изключи от мрежата за известно време. След това историята се повтаря.
След мое малко „разследване“ из нета разбрах, че този модел няма ремъци, което потенциално би ги изключило от списъка с повредите.

Ако има човек, който би могъл да ги види и евентуално стегне моля да се свърже с мен. (и двете машини са в София)

Ще се радвам на мнение или съвет.  :bye:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #1 -: 30 Март, 2018, 21:49:17 »
Не си сбъркал темата,на мястото си е.Тук е описанието.Виж го https://doc.vintagetorg.com/radiotehnika/81-kinoproektor-rus.html

91728-0

Кондензатора C1 47 нф на входа на захранването може да не го слагаш като начало,той е против смущения.Кондензатора C3 1 мкф е паралелно на ротора.Пак против смущения и искрене на четките.Няма нищо сложно по схемата.Може да работи и без тия двата кондензатора за кратко като за проба.

91730-1

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #2 -: 30 Март, 2018, 22:04:26 »
 Втората машина може би иска промиване и смазване на лагерите и нови четки за електромотора. 

Неактивен jestaree2

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #3 -: 30 Март, 2018, 22:46:46 »
Благодаря за бързите отговори!

Австрийската машина не съм я отварял все още (ще се наложи разбира се).
Единствето ме притеснява е некомпетентността ми и възможността да „прецакам“ още повече работата.  :master2:

Оценявам всеки съвет и всяко напътствие, но ако някой има времето да ги погледне (разбира се бих му платил за труда) нека да драсне.

Неактивен soton

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 398
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #4 -: 31 Март, 2018, 12:42:22 »
И къде е прикачениа фаил?
0878640251

близо до София

Неактивен jestaree2

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #5 -: 31 Март, 2018, 17:38:46 »
И къде е прикачениа фаил?

91801-0
« Последна редакция: 01 Април, 2018, 11:09:20 от mano »

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1124
  • Населено място: София
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #6 -: 31 Март, 2018, 17:53:16 »
Колектора не е зле - няма нагоряло, но е издълбан по средата. Провери четките, може да са износени. Каква е тази гума, която излиза от кондензатора?

Неактивен jestaree2

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #7 -: 31 Март, 2018, 18:36:20 »
Снимка

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #8 -: 31 Март, 2018, 21:21:28 »
Колега!!!! ЩЕ ви помоля ОЩЕ ЕДИН ПЪТ да прочетете за прикачване на файловете и темата     Как да намалим размера на JPG картинка , за да става за качване във форума, нямам желание заради Вас, да връщам пак ограниченията за размер на файловете. И аз имам висок клас цифров фотоапарат, но преди да кача снимките ги намалявам!!!!!!!!!!!!!!!!

Неактивен jestaree2

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #9 -: 31 Март, 2018, 21:32:01 »
Моя грешка... :)

Неактивен jestaree2

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 6
  • Населено място: София
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #10 -: 31 Март, 2018, 22:31:11 »
Нещо, което забравих да добавя в описанието по-горе - ремъчето (на което нищо му няма) едва движи, а преди не беше така.  (снимката е от интернет - само за пример, че не съм в нас да го отворя и снимам)
Може би на ел. двигателчето е изгоряло?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3520
  • Населено място: Варна
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #11 -: 31 Март, 2018, 22:44:08 »
Защо мислиш че е изгоряло,ремъка може да се движи тежко по много причини.Свали го от ротора и виж къде затяга.Мотора или по нататък в механиката.Явно не си гледал добре,по колектора на мотора няма нагар,не е правили кръгов огън.Значи вероятността да се е окотил ротора е малка.Пробив в мотора почти винаги си личи по пушека :) По механиката има много места където да затегне нещо.Какво толкова има,сменяш пробитите кондензатори,почистваш и раздвижваш механиката и гледаш филмчета.Аз имам такава машина,проста е като лопата.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Ремонт на два 8мм прожекциони апарати
« Отговор #12 -: 01 Април, 2018, 16:21:41 »
47n кондензатора от първата снимка е гръмнал в руската машина, смени го и ще тръгне.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |