| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Въпрос за подмяна на електролитен руски кондензатор на електромеханичен часовник  (Прочетена 3215 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен moreg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: София
Здравейте, оказа се че часовника ми не работи заради проблемни руски кондензатори които са два броя. Прилагам и снимка за да се види какво търся.
Единия по-големия на размер кондензатор е 6.3 волта на 50 мкф другия е 16 волта на 10 мкф :)
Дайте съвет с какво мога да заменя този първия по големия защото ми казаха че това е руски стандарт и няма да мога да намеря такъв същия. В магазина има 10 волта на 47 мкф дали ще стане с такъв да се замени? За руски часовник Янтар става въпрос, който работи с батерия от тези по големите 1.5V
Eто и снимки на часовника и механизма.

Моля ако темата ми не е в правилния раздел да я преместите.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Толеранса им е огромен,особено ако са от Ереванските.Имаше такъв завод в СССР навремето.Слагаш 47 мкф 12 волта от Елимес и си готов.По малки са по размери и ще се съберат на платката.
« Последна редакция: 03 Април, 2018, 16:26:09 от lz2xl »

Неактивен moreg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: София
Имам още един такъв Янтар със същия механизъм и същите руски кондензатори и от 35 години не е спирал да работи и в момента даже работи. Явно руските кондензатори са сполучливи. Може обаче както казвате да са от различни партиди. И двата ли кондензатора да сменя или само единия този по големия?
10V на 47 mf намерих казвате ще свърши работа?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Значи това понятие калпав руски кондензатор не е правилно.Имало е няколко завода в СССР,единия е Еревански кондензаторен завод прочут с лошата си продукция.Тия от Воронежкия и Ленинградския кондензаторен завод и сега са си читави.Смени го за проба.Проблема може да не е в кондензаторите.Аз не знам кой кондензатор е проблемен при теб,трябва да се мерят.Не казвам че този 10V на 47 mf който имаш е читав.Китайските не са с добро качество,ако е такъв.Писах че 47 мкф може да се сложи на мястото на 50 мкф.

Неактивен moreg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: София
Ясно мерси, утре ще ги сменя и двата и дано тръгне. Не ме интересува, какви ще са кондензаторите дали ще са руски, китайски американски или български за мен няма значение важното е часовника да проработи отново.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3518
  • Населено място: Варна
Правилно,освен ако не си стриктен реставратор който търси само оригинален детайл.Две кондезаторчета са.Смени ги и пиши какво е станало :drinks:

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Ясно мерси, утре ще ги сменя и двата и дано тръгне.
Намери стари платки от телевизори, радиа, или каквито и да са - западни и ги вземи от там... Аз на сегашните не вярвам!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Отивам малко встрани от темата, ама не съвсем. Напоследък митът за калпавите китайски електролити май започва малко по малко да се разрушава. Понеже съм боклукчия и не хвърлям как да е, съм събрал доста голямо количество чаркалак, ваден от бракувани платки. От всякакви устройства. Особено от стари дъна, все маркови електролити, от импулсни захранвания, от стара битова техника. Бях разпилял няколко видеомагнетофона от първите още, дето нямаше почти ИС по платките им. И сега се налага от време на време да ровя из купчината стари кондензатори, за да намеря това, което ми трябва. Последния случай- вадя от едно устройство по съвет от производителя един FUJICON- официален внос от КОМЕТ, с добра репутация. Проверих го на всичкомера, не ми харесаха загубите му и викам да го сменя. Бръкнах в торбата и си заплюх един ELNA, един RUBICON, намерих и един чистак нов JACKETS или както там се пише. Трябваше ми 1000uF/6,3V. Мястото-ограничено и изборът ми не беше голям. Ами оказа се че тоя последният наби марковите два кондензатора по всички показатели! И не е единствен случай това. От разни китайщини - основно импулсни захранвания- съм извадил немалко пръснати и тотално загубени кондензатори, но има и доста в отлично здраве след години работа. Затова всичко вече минава през всичкомера.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен pansim

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 610
  • Населено място: Сандански
Един и същи производител, има различни серии кондензатори. Трябва да се гледа точно типа, и за импулсни схеми само LOW ESR. Всеки производител си има обозначения. Инак - ревем после кое е качествено и кое не :drinks:
Да не говорим за часовете работа на електролитите...има с гарантирани 1000 часа работа, има и с 3000 часа, има и с 10 000 часа работа. Та...да не слагаме всички под един знаменател само заради името. Разлики има, и то големи.
http://iza99.com/
Българска заваръчна техника с 5 години гаранция
Ремонт на заваръчно оборудване - 0887607722

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Да, сменяй ги и двата кондензатора както са ти казали с 47 микро и 10 микро. Напрежението не се притеснявай може да е по-високо 10, 16 волта няма проблем, и без това новите са много дребнички и ще ги събереш. Внимавай обаче изключително много докато сменяш кондензаторите. Има една бобинка на платката която е навита с много тънък проводник подобен на косъм. Внимавай да не я скъсаш че тогава отиват на кино нещата с часовника. Внимавай и с германиевия транзистор да не го прегрееш с поялника докато сменяш кондензаторите. То дано проблема да е в кондензаторите, че и транзистора и бобинката може да са причината. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен moreg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: София
Часовника вече работи !
След смяната на двата кондензатора тръгна от раз. Сложих 10V на 47uf и 16V на 10 uf и моментално електромагнита се задейства.
Много благодаря на всички, които се включиха в темата, за мен е много голямо щастие да съживя часовник, който не е работил от поне 20 години.

Неактивен moreg

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 23
  • Населено място: София
/>
Ето едно видео по темата със Съветските кондензатори на този електромеханичен Янтар.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |