| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Ехо 2  (Прочетена 3931 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Ехо 2
« Отговор #15 -: 17 Април, 2018, 16:21:26 »
Супер си е радиото. Със здраве да си го ползваш и да му се радваш.
Техниката произвеждана през 60 те години в източния блок не отстъпва по нищо от тази произведена в западния блок - телевизори, радиоапарати и други. По-късно през 70 - 80 те години вече се вижда осезаема разлика и като че ли едно изоставане от 10 - 15 години. Пак си е хубава техниката като изпълнение, но като че ли по функции и характеристики е леко назад.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Ехо 2
« Отговор #16 -: 17 Април, 2018, 17:37:01 »
А сигурен ли си че това радио купено 60-те от баща ти е Sony а не Hi-Sonic? Защото баща ми твърдеше също че е имал радио Sony пък като го намерихме се оказа Hi-Sonic.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Ехо 2
« Отговор #17 -: 17 Април, 2018, 17:52:44 »
По-горе пропуснах да отговоря на lz2xl, че транзисторите са ботевградски (колкото и да е чудно и тук вече рядко се намират ).
slavi,ако има проблем за български транзистори пиши на лични какво търсиш,аз тука имам някакви запаси.

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: Ехо 2
« Отговор #18 -: 17 Април, 2018, 19:37:10 »
Относно цената на Ехо и Ехо 2 - Ехо струваше 48 лв., после - около 1969 година ги намалиха на 35 лв. На мене след много кандърми ми го купиха, и то точно преди да ги намалят, та се прецакахме. Дори тогава и на транзисторите искаха да се плаща абонаментна такса - май беше 7 - 8 лв. за година за всеки притежаван апарат. А някъде тогава се появиха и Ехо 2 - тяхната цена беше 50 лв., а абонаментната такса за преносимите приемници вече беше премахната. Но пък за автомобилните приемници таксата беше двойна, не знам с каква цел.

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: Ехо 2
« Отговор #19 -: 17 Април, 2018, 22:55:00 »
Относно цената на Ехо и Ехо 2 - Ехо струваше 48 лв., после - около 1969 година ги намалиха на 35 лв. На мене след много кандърми ми го купиха, и то точно преди да ги намалят, та се прецакахме. Дори тогава и на транзисторите искаха да се плаща абонаментна такса - май беше 7 - 8 лв. за година за всеки притежаван апарат. А някъде тогава се появиха и Ехо 2 - тяхната цена беше 50 лв., а абонаментната такса за преносимите приемници вече беше премахната. Но пък за автомобилните приемници таксата беше двойна, не знам с каква цел.
  През 1969 г. цената на бензина е: АИ-93 - 9,5 стотинки, АИ-98 - 10 стотинки. 50 лева са си 500 литра бензин.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Ехо 2
« Отговор #20 -: 17 Април, 2018, 23:13:53 »
Хм, то от нищо стана тема, но и защо не? Като прочетох коментарите на толкова колеги, защо да я затваряме? Но, какво бих добавил:
Kolev, и аз съм на подобно мнение. До към средата на 60-те имаше някакъв "паритет" не само в електрониката, но и при автомобилите. Поне това ми беше специалност и имам преки наблюдения, след това "ножицата" стана направо страшна.
origo, сигурен съм че транзисторчето беше Sony, но май беше 1967 г. Просто изплуват спомени, беше наистина "портативно", побираше се в малкото джобче, долу отвътре на жилетката ми с която ходех в гимназията. Ехо-то си беше голямо за целта и само аз можех в събота, в час (тогава в събота се работеше и учеше-за сведение на по-младите), със слушалка в ръкава да следя класациите по "Мини-макс" на "радио Београда" и в голямото междучасие да докладвам пред съучениците. Само тогава някой "вадеше" Ехо, но в двора. Впрочем, по това време в къщи имаше и едно Wilco от Кореком, но по размери беше между Сони-то и Ехо и не ставаше за с.р.с., един вид... origo, извинявам се, че го вмъквам тук, но по темата за радиоточките. Да, преди да се въведе шуко нормално беше някой "да ръгне" щепсела в мрежовия контакт от което на първо време "изпушваше" потенциометъра...
lz2xl, благодаря за предложението, но едва ли скоро ще ми потрябват наши транзистори?! Споделих как и защо купих Ехо-то, но кой знае?..
Radko, писах, че не съм имал Ехо и не знам цената, но сигурно си точен, щом си го преживял. За абонаментите нещо ми се върти в главата, че през 60-те нашите плащаха за телевизия нещо като 11 лв. годишна такса, за радиоприемниците нямам спомен, но за преносимите беше отпаднала?...
0888981645, 072365106

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Ехо 2
« Отговор #21 -: 17 Април, 2018, 23:49:03 »
lz2lx, не съм много сигурен? Но до към 1963 г. литър бензин (тогава беше само един) беше 15 ст., а литър лимонада 20 ст.! Виж, 1975-77 г. карах "Балкан" 75 и му "угаждах" със супер (беше със степен на компресия 9,5) за 36 ст.
0888981645, 072365106

Неактивен lz2lx

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: България
Re: Ехо 2
« Отговор #22 -: 18 Април, 2018, 01:27:51 »
lz2lx, не съм много сигурен? Но до към 1963 г. литър бензин (тогава беше само един) беше 15 ст., а литър лимонада 20 ст.! Виж, 1975-77 г. карах "Балкан" 75 и му "угаждах" със супер (беше със степен на компресия 9,5) за 36 ст.
     http://www.aliceswonderland.eu/Price-communism10-1.html

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 349
  • Населено място: София
Re: Ехо 2
« Отговор #23 -: 18 Април, 2018, 08:30:29 »

Radko, писах, че не съм имал Ехо и не знам цената, но сигурно си точен, щом си го преживял. За абонаментите нещо ми се върти в главата, че през 60-те нашите плащаха за телевизия нещо като 11 лв. годишна такса, за радиоприемниците нямам спомен, но за преносимите беше отпаднала?...

Моето Ехо ми го купиха 1969 г, за 48 лв., малко след това ги намалиха на 35лв. Но помня, че една година му плащахме абонаментна такса, както и на "Акорд 2", а следващата година Ехото вече нямаше такса.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Ехо 2
« Отговор #24 -: 24 Април, 2018, 13:55:22 »
На средни вълни първите приемници Ехо с френски транзистори и италиански части бяха по-добри от подобните корекомски и руски приемници. С Ехо-2 слушахме Метронома на 25м, ВВС, DW, VOA и много други радиостанции. 

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Ехо 2
« Отговор #25 -: 25 Април, 2018, 14:30:45 »
Даа, вярно. Само Метронома мисля беше в неделя, следобед?
0888981645, 072365106

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Ехо 2
« Отговор #26 -: 26 Април, 2018, 07:40:01 »
Малко встрани от темата но :метронома беше всеки ден от 17.15 до 18 и повторение на другия ден от 9.15 до 10 часа. :)

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Ехо 2
« Отговор #27 -: 26 Април, 2018, 16:46:59 »
В неделя след обед от 14 до 18 часа се излъчваше Метроном с музика предимно по желание на слушатели.

С Ехото слушахме всяка вечер от 19:30 до 21 часа Радио Белград 2 и "Игранка без пристанка".
Ехото имаше кожен калъф с презрамка и беше винаги на рамо в планината, а на морския плаж слушахме Радио Ваканца от Мамая.
Вечер на средни вълни нямаше празно място по скалата на легендарния български радиоприемник ЕХО. 
 

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |