| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 16 (ЕС 1839) проблем със стартиране (може би и монитор)  (Прочетена 7947 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
за да поправя горния си пост, ето ги моите джъмпери ...
компютърът ми е Правец 16 ЕС1839 , на дъното пише "IMKO-4 CP P3-85 "  , нямам ко-процесор ...  последно преди няколко години вървеше ...
сега съм седнал да го изчистя и да видя дали пак ще тръгне , но слагам снимката да се видят джъмперите
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
да използвам темата

и аз от днеска имам проблем с ... новото си видео на правец 16
vga карта    Orchid Designer 800   VGA/EGA 8-bit ISA
на дъното  сам направил 5 6 на ON ON

опитвам се да подкарам VGA-то . но никъде не мога да намеря джъмперите ...
има 2 джъмпера и 'суич" с 4 ключета ....
как ли не ги сменях , все някаква странна резолюция 720х400 ... и  черен екран

така че няма да се радвам май на vga ....

търсенето в интернет не даде резултат .... намерих само 1 юзер дето и той не знаел как са джъмперите ...
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Това дали ще помогне:

ORCHID TECHNOLOGY DESIGNER VGA
https://th99.bl4ckb0x.de/v/M-O/54001.htm

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Това дали ще помогне:

ORCHID TECHNOLOGY DESIGNER VGA
https://th99.bl4ckb0x.de/v/M-O/54001.htm

тц, не е като моята , ще използвам снимката на оня юзер от интернет ... , тази има 2 джъмпера  ....

нищо , ще намеря някой   друга, мисля че имах някоя дето може да работи и на 8 бит .... трябва да се разтърся  ...
все пак жалко де , ще тествам още малко .... игра с джъмпери и ключета , може да тръгне ...

Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Видях, че картата не е същата, но все пак са близки и може би джъмпери/ключета съвпадат ...

Какъв е монитора/пробвахте ли на друг?

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
на един обикновен 15 инчов  Dell 1503FP  и на  един малък телевизор го пробвах , който има VGA вход ... и на двата същата резолюция се опитва да показва .. но показва черен екран.

Но аз в интерес на истината тази карта не си спомням от къде съм я взел на времето и не съм я ползвал(тествал) до сега ...така че може да съм я взел вече неработеща.
Може би ще я тествам на EGA в скоро време , имам един монитор  , но е на 110 волта, трябва да измисля някакъв преобразовател  ..... (да купя имам предвид, да измисля няма да мога )

или "ще я ползвам за украса"  :)
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
пробвай я в друго дъно , някакво по-съвременно  и  с няколко монитора   :)

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Така,какво се случи до този момент?  :D Правеца упорито отказва да даде картина, дори със съвместима карта (българска). Също така престана да бибитка и да развърта флопитата ... Но! По едно щастливо стечение на обстоятелствата ми бяха подарени 2 броя 16 битови дзверуги - един правец 16 с турбо дъното ( по-късно ще обясня и за него), както и един неизвестен дзвер, който се оказа златна мина откъм хардуер (стартира като първокласник, nec v20 процесор, 20 мб харддиск работещ, цветно видео и монитор, едно 5.25 флопи и 3 ат хт клавиатури :D ). Всичко е ток и жица, даже има две игри - арканоид и бридж белот. Ползван е доста навремето, като служебен комп. в едно предприятие тук в АЕЦ Козлодуй :D . Инсталирани са някакви български програми за бази данни и т.н, ако имате интерес ще ви направя няколко снимки. Всичко е добре, но харда има лоши сектори тук-там, което е нормално, но няколко от тях са се паднали във директория sys и като старттирам команда format a: примерно, започва да цикли и дава грешка. Лошото е,че нямам дискета със дос за да форматирам наново харда на ниско ниво. Ще се опитам тези дни да пробвам със 1.44 флопи, както е описано в една друга тема, но приемам всякакви други полезни съвети и предложения. За сега е това, довечера ще пиша по-подробно ;)

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Това е дъното на работещата машина. Някой може ли да даде инфо за него, а по-точно празните слотове за рам ли са предназначени.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Да празните сокетчета са за още рам, разширява се до 1МБ общо :)
Това е тайванският оригинал от който са копирали едни от последните Правешките дъна носещи прозвището "JUKO"
Ето тук е обсъждано точно това дънце :) (впрочем търся си "JUKO" ,ако някой има за размяна с  подобно)
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=9179.0

Браво за машинката страхотна е! И мониторът е невероятен имам и ползвам същият на моят Правец 16! Картината е страхотна и не боли глава от него :) работи и с EGA видео карти, така че можеш да сложиш твоята на този комп :)
Иначе с  малки дискети ще стане, както съм описвал в темата, която мисля че си намерил , трябва да ги форматнеш на 720К :) и там в темата има стъпки за ниското ниво как се форматира, което мисля пак си прочел :)

Евала за машинките! да ги набичиш с много игри! :) Ако искаш мога да ти изровя и схеми за паралелен и серялен кабели за префърляне на данни между 2 компа :) Аз така главно си префъргам на рпавеца  :master2:
« Последна редакция: 04 Май, 2018, 18:18:30 от FAMICOM_87 »

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Благодаря, ще ви държа в течение на процеса по възкресяване на българските зверове за да може темата да съдържа колкото се може повече въпроси/отговори и да е полезна на някой ентусиаст, като нас, който е решил да тръгне по дългия и неравен път! :D Проблемът със другото правешко дъно е следният:

Предишният собственик го е зарязал в едно мазе, и през последните почти 20 години не е виждал дневна светлина. По-малкият му брат е експериментирал със дъното, като беше извадил един чип от цокъла и го беше поставил наобратно (разбрах го в последствие). Случи се така, че пуснах дъното за проба без да съм проверил дали всичко е на местата си ... Въпросният чип пукна и духчето, което седеше вътре излезе на свобода :D. Чипът е следният: PAL16L8ANC. Намерих го в елимекс на сносна цена, но с доставката ще ми дойде златен ... както и да е, мерак с пари се гаси. Въпросът ми за този чип е - Plug and play ли е или изисква да се запише "нящу"? Малко лаишки въпрос, но съм прост любител и не съм навътре в материята :).
Другият звяр не обелва и дума вече. Пускам го и ни звук, ни стон. Волтажите от захранването са идеални. Процесора стопля след половин минута някъде, както и няколко други чипа. Флопитата не святкат и стържат - както казах, ни звук, ни стон от машината. Не знам какво стана, не бях я пускал от седмица някъде, нито е правено нещо по нея ... Местих процесор от правешкото турбо дъно за пробата на този - същата работа. Вадих от цоклите всички чипове от дъното, както ( за не знам кой път) и чиповете на RAM паметта ... ефекта е нулев! Дано успея да подкарам правешкото турбо дъно поне, че да имам най-накрая бг работещ звяр в колекцията :) . За съжаление няма някой "луд" наблизо, че да пробваме да разменяме компоненти.
И така, това е за сега ... а, щях да забравя. Смених на работещата машина всички кондензатори на захранването с нови (just in case, както се казва) от-до. Старите не бяха мръднали (визуално, понеже нямам капацитетметър) и бяха made in Japan  :yes: и презапоих цокъла на клавиатурата на дъното, понеже имаше студени спойки и ми набиваше keyboard error. Също така научих, че тази грешка я набива, ако не си завъртял ключето отпред на 'отключено"  :crazy:

Неактивен RETROTRONICS.info

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 327
  • Населено място: София
Чипът е следният: PAL16L8ANC. Намерих го в елимекс на сносна цена, но с доставката ще ми дойде златен ... както и да е, мерак с пари се гаси. Въпросът ми за този чип е - Plug and play ли е или изисква да се запише "нящу"?

Накратко - изисква да се запише нещо.  :master2:


Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
щракни и другото правешко дъно да видим :) иначе странно как първият ти правец спря да работи изопщо, може да е нещо с памет картата. А както описа си правил и въртял сякви схеми и неще и неще. иначе аз не бих сменял хубавите дърти японски кондензатори ,ако няма видима причина, по-добре ги тествай като набавиш "всичкомер" от китайците  и ако се окажат добре и имаш желание си върни японските кондери те са хиляда пъти по качествени от днешните ментета, ако са съхранявани добре, което май не е в твоят случай  :unknown:
 

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Aми хубави са, но машината беше видяла бая експлоатация, съдейки по зверски натрупаната прах в захранването. Просто реших да се застраховам и да не получавам неприятни изненади :) Сложих Fujicon, такива продават в тукашният магазин :). Имам навика да сменявам кондензатори на дърта техника - всичко минава под ножа :D

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
ето и другото дъно (със процесора от другия Правец, неговия е Siemens)

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
41 Отговора
19855 Прегледи
Последна публикация 06 Септември, 2022, 20:39:45
от lopesbroko
3 Отговора
452 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 17:49:10
от cwetalin

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |