| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Правец 16 (ЕС 1839) проблем със стартиране (може би и монитор)  (Прочетена 7943 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Здравейте съфорумци! Както винаги съживяването на стара техника е приключение, така и аз влязох в едно такова без да искам! Проблемът е следния:



При стартиране се чуват тези бибипкания, които са или две, или две придружени със едно късо. Така, попрочетох малко из интернет и се оказа, че за второто може би да е проблем с ROM, но за първите две (без трети къс) никъде нищо не намерих. До тук добре, свалях чиповете от дъното, пръсках с контактен спрей цоклите - промяна никаква. На монитора не се извежда никаква информация ... Видеокартата е DFI MG-150 ET1000 REV 1D, джъмпера за монохромен дисплей е на правилното място, джъмперите на дъното са на правилни позиции, според "хардуера". Дайте съвет от къде да му хвана началото, че да стигна поне до някъде? На монитора са сменени ВСИЧКИ кондензатори с нови, на рам-та също подмених кондензаторите с нови, както и вадих и пръсках със контактен спрей цоклите на чиповете.
Предварително благодаря на всички, които ще се отзоват!

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Чува се / и се вижда/ пристъргване на Флопито
Като за начало - извади всички платки освен Видео и Рам памет.
Цитат
жъмпера за монохромен дисплей е на правилното място
Навремето под Монохромен дисплей са имали друго предвид, снимай картата и покажи как си сложил джъмпера /дръмперите/
Монитора на Композитен порт ли е вързан или на CGA?

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Има закачени три платки - рам, видео и контролера за флопитата

Неактивен Gabo

  • Злодей
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 635
  • Населено място: Пазарджик
Махни като за начало флопи контролера, направи джънпера на Color.
Ако не си го правил, то ВНИМАТЕЛНО извади паметите от картата памет, почисти ги и пак ги сложи.
Не знам как без друг монитор можеш да разбереш дали този работи обаче ....

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Правих го, но като дам на color бибипканията са  едно дълго и две къси, т.е като че не намира видеоконтролер. Без контролер за флопитата положението е същото. Понякога се случва да се чува само едно бибибкане, което се повтаря примерно през 10 сек. За съжаление няма от къде да пробвам с друг монитор ..., А и не знам състоянието на монитора, тъй като вчера беше първото пускане на компютъра със закачена периферия, т.е всичко съм купувал на късмет :). На монитора подмених всички кондензатори за всеки случай, спазил съм стойностите с изкл. само на 33 nf,който подмених със два последователно свързани .. не помня стойностите, ще снимам на обяд. Мониторът е модел ВММ 3107.

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
... иначе вчера вадих чиповете на РАМ-а и пръсках със контактен спрей всеки един цокъл преди да го поставя обратно, но не съм им чистил крачетата ... Днес ще свърша и това, поне ако не помогне няма и да навреди ;)

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
Според мене проблемът е с видеото понеже мониторът ти светва целият, все ендо не е включен изопщо към видео картата. пробвай го сам да видиш , това стандартно го прави .
Иначе на дъното каква конфигурация си сложил за видеото?
Гледам ,че картата ти е EGA комбо с паралелен порт
http://matthieu.benoit.free.fr/159.htm
За тебе е последната опция!

Switch 5,6
off,off = MDA (or Hercules) Video
off,ON = 40 column CGA
ON,off = 80 column CGA
ON,ON = No video or special (EGA, VGA)
 :reader:

Друг е въпроса, дали монитора е EGA съвместим или си е само CGA
Имах такъв , но не съм го пробвал през EGA карта, дано бачка :)
Иначе имаш друга опция, да пъхнеш една VGA карта, която поддържа режим в 8 битов ISA слот :)

по джъмперите ти видях че си точно на тази настройка "ON,ON = No video or special (EGA, VGA)"
Но другите ти джъмпери са грешни според мен, ето виж всички настройки и конфигурирай всичко :)

IBM XT
 Switch block 1:
Switch 1
off = Normal POST then Boot
ON = Continuous Power On Test (testing only!)
Switch 2
off = 8087 Math Chip installed
ON = 8087 NOT installed
Switch 3,4
ON,ON = One bank of memory
off,ON = Two banks
ON,off = Three banks
off,off = Four banks
Switch 5,6
off,off = MDA (or Hercules) Video
off,ON = 40 column CGA
ON,off = 80 column CGA
ON,ON = No video or special (EGA, VGA)
Switch 7,8
ON,ON = 1 floppy drive
off,ON = 2 flops
ON,off = 3 flops
off,off = 4 flops

ето да видиш на къде са ОN OFF (снимката е на моят правец :)  при мене е пак такава платка с памет 640КБ и съм настроил 4 банки ) разцъкай сякакви вариянти за паметта , щото твоята не се знае колко КБ е

« Последна редакция: 20 Април, 2018, 18:25:17 от FAMICOM_87 »

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
За съжаление нямам друга под ръка, за да пробвам ... Ще търся друга, то се е видяло ... Мислех, че тази ще се сработи със монитора, но уви!

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
не се отказвай!  сега редактирах коментарът си с повече идеи :)

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Така ... Превключих джъмперите on-off по тази схема, сега стартира, чува се само едно бипкане, което се повтаря през няколко секунди и това е. Екранът си седи безмълвен. Рам паметта е 256 Кб, а позицията на джъмперите е следната:

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Направи снимка на картата с рама, преди и аз нагазих в калта с тази конфигурация. Но все пак ако е рам няма да има ни звук, ни картина.
LZ1VKI

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
при мен само 2-рото ключе не е като при теб , но гледам че то било за копроцесор ли ?
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 964
  • Населено място: София
при мен само 2-рото ключе не е като при теб , но гледам че то било за копроцесор ли ?

Момчета, вие май бъркате ключетата на рам паметта с тези на дънната платка!  :crazy:

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 252
  • Населено място: Варна
Момчета, вие май бъркате ключетата на рам паметта с тези на дънната платка!  :crazy:

ааа това е рам паметта ,  видях картинката просто , извинявам се, не съм чел цялата тема , много се извинявам , защото точно чистя моя Правец ... и държах тази платка в ръката си и хоп ... видях снимката 
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен nmarinov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 20
  • Населено място: гр. Козлодуй
Няма развитие по проблема ...в търсене съм на съвместима със монитора видеокарта. Някой ако има излишна или желае да си разменим моята за неговата, нека ми пише!

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
41 Отговора
19854 Прегледи
Последна публикация 06 Септември, 2022, 20:39:45
от lopesbroko
3 Отговора
451 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 17:49:10
от cwetalin

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |