| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Съгласуване на говорител  (Прочетена 11254 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #30 -: 22 Април, 2018, 19:07:24 »
Оги,колко тук могат читаво да пренавият шпула и да сглобят високоговорител както трябва,не да пишат как се прави.Реално да го навият.Реално двама трима могат.Аз поне не мога.За това предложих този вариант,освен това има шанс и оригинален да се намери един прекрасен ден.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #31 -: 22 Април, 2018, 20:18:28 »
Оги,колко тук могат читаво да пренавият шпула и да сглобят високоговорител както трябва,не да пишат как се прави.Реално да го навият.Реално двама трима могат.Аз поне не мога.За това предложих този вариант,освен това има шанс и оригинален да се намери един прекрасен ден.

Асене, Валери е разглобявал и събирал говорители, та това не е трудност за него. Колкото до навиването:

Трябва ти една пръчка с диаметъра на шпулата, и от там нататък действаш като при Благоевградските.  Взимаш някакъв стар лист канцеларска хартия, по възможност употребявана- на такива красоти съм попадал при не един средночестотен благоевградски говнорител, слагаш я на пръчката плътно залепваш краищата  изчакваш да стегне лепилото, вадиш я тестваш я на магнитната ситема дали влиза без да опира в ядрото. После я слагаш пак на пръчката и почваш да навиваш изчислената дължина проводник само отгоре, мажеш с лепило и чакаш да стегне. После пак тестваш дали се събира добре в междината  без да опира, ако не се събира правиш нова по-дълга  и пак тестваш.  Като накрая я докараш и на размер и на съпротивление, центрираш шпулата в междината вътрешно, след това надяваш конуса отгоре, гледаш перпендикулярност да докараш, щото тия стари говорителни шасита всичките са криви на където им падне, После лепиш шпулата за конуса , чакаш да стегне лепилото, после лепиш мембрана, тия май трептилки нямаха...

Едно време нямаше лепила лакове и какво ли не, сега материали има колкото искаш, епоксидна смола лак и хелметексово лепило не се намират хич трудно и не са скъпи.

И тука не казвам да прави някакви извънземни или майсторски неща, да навива и от вътрешната страна на шпулата и тн. Сигурен съм че при въпросния говорител само външно е навито  и ако намали малко диаметъра на проводника  и/или сложи 2 реда ако има място в междината или ако удължи шпулата ще си постигне резултата супер точно, ако не от първия то от втория опит.

Така няма да има нужда нито да го заменя тоя говорител в последствие, нито да прави каквито и да било преработки по изходния трансформатор, абе не е чак пък толкоз невъзможно и ще се научи на нещо ново.  :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #32 -: 22 Април, 2018, 20:21:39 »
Вярно, че навивките на вторичната трябва да се намалят не 3 пъти, а сам0 1,73 пъти.
Слагането на допълнителен съгласуващ трансформатор ще доведе до повторно орязване на ниските честоти и до още един резонанс във високите... Звукът ще стане прекалено 'лампов'! Упражнението е възможно, но нали ще се навива този допълнителен трансформатор - тогава защо просто да не се пренавие оригиналния с по-малко навивки и по-дебела жица?

Има нещо неясно - във схемата трансформаторът е със среден извод, макар, че не изглежда напълно среден... От друга страна, по данните от таблиците и от това, че се казва че двете половини са свързани паралелно, не следва да има среден извод! Има и още нещо - ако двете вторични намотки не са навити едновременно, за да се гарантира че имат напълно еднакъв брой навивки, не би следвало да са свързани паралелно!!! А със сигурност не са навити едновременно, защото първичната е между тях. Да не би да се окаже, че са свързани последователно??? Ако са последователно свързани, тогава наистина може да се свържат паралелно, като всичко ще стане почти идеално.

Не че не може да се пренавие говорител, но аз например не съм го правил и не виждам смисъл тепърва да се уча, а примерно да навия трансформатор - това го мога почти със затворени очи...
А може просто да се навие друг трансформатор със същото сечение или по-красив, ако държим да се запази оригиналния за по-добри времена.
« Последна редакция: 22 Април, 2018, 20:52:43 от NHB »

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #33 -: 22 Април, 2018, 20:45:56 »
Валери е търпелив и внимателен,това обаче не е за мен.

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #34 -: 22 Април, 2018, 21:02:25 »
NHB, трансформатора не е симетричен. Има извод към маса и от едното рамо се взема сигнал за отр. обратна връзка а от другото за тонкорекция. За това няма друго решение, освен пренавиване на говорител. Навивал съм и двете и знам кое е по лесно. Провери с търсачката пълно е със хора които навиват. Много от тях работят Еконт. Само шпула да навият, лепенето и центровката са елементарни.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #35 -: 22 Април, 2018, 21:18:45 »
Колеги, когато купувах говорителя, мислех, че наистина е за пренавиване както беше писал продавача. Но се оказа здрав, и не смятам да го развалям (иначе, щях да се пробвам да го пренавия). Оказа се обаче, че изходният траф, половината му първична намотка е изгоряла или прекъснала  :( . Така, че сигурно ще трябва да се пренавие трафа, много си мисля, дали да не сложа изходен траф от "Концерт", но ще реша. Едва ли има смисъл да търся здрав траф от такова радио  :unknown:

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #36 -: 22 Април, 2018, 21:24:11 »
Колеги, когато купувах говорителя, мислех, че наистина е за пренавиване както беше писал продавача. Но се оказа здрав, и не смятам да го развалям (иначе, щях да се пробвам да го пренавия). Оказа се обаче, че изходният траф, половината му първична намотка е изгоряла или прекъснала  :( . Така, че сигурно ще трябва да се пренавие трафа, много си мисля, дали да не сложа изходен траф от "Концерт", но ще реша. Едва ли има смисъл да търся здрав траф от такова радио  :unknown: !



Ето удобен вариан за пренавиане за 4 ома.Мисля че ще е по -лесно да се навие трафа отколкото говоритела.
Нали трябва да изведеш и обратните връзки както си е било.
Ще се справиш не е кой знае колко сложно.
Трансформатор пробива когато се остави без товар.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 888
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #37 -: 22 Април, 2018, 21:29:06 »
Ето, че решението е просто - пренавий го! Виж как са го направили във въпросния руски форум. Аз не съм все още убеден, че трансформаторът не е симетричен. Но като го развиеш, ще се види. И обратната връзка, и тонкорекцията не са проблем - с малка промяна на стойностите на елементите всичко ще се получи.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #38 -: 22 Април, 2018, 21:49:24 »
Не знам дали ще намеря ПЕЛ-0.15, трябва от някоя стара бобина или траф  :-[ , 1100 навивки трябва да се направят  ??? .

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1034
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #39 -: 22 Април, 2018, 21:54:34 »
Не знам дали ще намеря ПЕЛ-0.15, трябва от някоя стара бобина или траф  :-[ , 1100 навивки трябва да се направят  ??? .

Търси от някоя бобина на контактор-там има такива сечения,и малко по-дебел става стига да се хване на макарата.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3519
  • Населено място: Варна
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #40 -: 22 Април, 2018, 21:56:13 »
Валери пиши на лични какво ти трябва.

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #41 -: 22 Април, 2018, 21:58:20 »
Валери, не се отказвай радиото е ценно, има стъпало ВЧ, двоен МЧ, и мощно НЧ. Това е тавана за ширпотреба и избора на такъв говорител /с такова съпротивление/ не е случаен.

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #42 -: 22 Април, 2018, 21:59:30 »
Асене, благодаря ти, ще се поразтърся из дома, ако не намеря, ще пиша. Иначе, имам и доста друга работа, не знам кога ще се захвана с този траф.
Няма да се отказвам, но и кутията не е много добре, доста работа има въобще по радиото.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3307
  • Населено място: София
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #43 -: 22 Април, 2018, 22:02:39 »
Развий го първо, виж какво е състоянието вътре, ако е прекъснал на едно място а не са опечени цели слоеве, може просто да снадиш изолираш, лакираш и пренавиеш със същия проводник поне първичната.

Като гледам цялостната картинка, прекъснала първична, прекъснала вторична махнат говорител, май е имало късо между първична и вторична  и говорителя си го е отнесъл накрая.

Сега в момента ако половината първична я няма звука трабва да е много зле- тоест слушаш само едната лампа...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3899
Re: Съгласуване на говорител
« Отговор #44 -: 22 Април, 2018, 22:15:00 »
Вторичните навивки са си добре, само половината от първичната я няма. Да, слушал съм едната 6П6С само, и пак си звучеше добре. Ако не бях измерил, нямаше да разбера, че не е пуш-пул.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |