| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Питане за икономично и безвредно съвременно осветление за дома  (Прочетена 1620 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Пловдив
Здравейте колеги,
някои може да критикуват, че въпросът не е свързан със стара техника, но четейки свързани теми във форума видях ценни мнения от разбирачи и се надявам те да пишат. Освен това, находките по темата са доста овехтели, имайки впредвид, че тези технологии се развиват много бързо.
Ако модераторите сметнат, че това не е най-подходящия раздел за темата, моля да я преместят!

Та, въпросите са:
1. Кои са съвременните източници за осветление на дома - безвредно, икономично, създаващо уют и комфорт.
2. Стигнаха ли LED източниците наистина добро качество или ЛНЖ (лампите с нагреваема жичка) нямат алтернатива.
3. Моля споделете ако знаете най-добрите производители!
4. Има ли качествено и безвредно димиране при LED-а?
5. Какво мислите за свременните дизайнерски лампи тип "Едисон"?
2200-2400 К по спомени, може и да греша.

Лично моите предпочитания са за топла светлина - не повече от истински 2700 Келвина и даже и надолу.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1976
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Здравей!

За мен има един осветителен източник, и това е LED. Няма по-ефективен метод за преобразуване на енергия в светлина, но има една уловка - източникът е точков. Това наложи десетилетия труд не само върху самия кристал и неговите параметри, но и върху оптиката на лампите. По отношение на децентрализация на излъчването, равни нямат луминисцентните тръби, но пък "задната" им страна рядко се утилизира добре, опасни са за природата и ако нямаш неразумното желание да ги буташ с 50Хц като едно време - всичките им начини за ВЧ възбуждане са много шумни и излъчват радиовълни на много честоти и с немалък интензитет.
Светодиоди с високо качество има от 2001г. Друг е въпроса дали са влагани в масов продукт, и отговора е - не. Чак в последните години масовостта на поръчките към производителите на светодиоди успя да свали цената на качествените такива достатъчно, че да станат изгодни. Към момента имам смесен опит с "маркови" круки (Филип, Осран и др.) който горят на поразия поради неадекватно охлаждане/електроника. Единствените лампи, които наистина ме впечатлиха е новата серия на V-Tac съвместно със Самсунг. Ползват се техни драйвери, гаранцията е 5 години (https://v-tac.bg/led-osvetlenie/osvetlenie1/led-krushki-lunichki-samsung-chip.html). Светлинно са съвсем адекватни, имам такава от 7 месеца и съм много доволен. По-добра е от старите на V-Tac, въпреки че целия ми апартамент е на тях (1W луни,5W крушки и луни , 10W крушки, 15W крушки E27 и около 20м лента COB5050, натурално и топло бели) вече 3 години - една крушка ми умря и драйвера на едната луна, но си го оправих, един диод беше шукнал. Инсталираната ми мощност преди това беше към 2.8кВат, сега е 268Ват. Същия ефект.
За димирането - безвредно за кое? За диода ли? Ако импулсния източник на ток, който движи диода не е предвиден да синхронизира с фазов регулатор, т.е. крушката да е "димируема", то винаги е вредно за нея и ще ѝ съкрати живота или ще я убие на място, понякога заедно с димера (личен опит).
За светодиодите има 2 основни правила, които ако се спазват, нещата ще са добре дълги години:
(Те предполагат качествен диод!!!)
1) Стабилен източник на ток - диодите не се захранват с напрежение, а с ток, защото при загряване пада им в права посока (или неговия еквивален съпротивление по закона на Ом) пада, и те почват да гълтат повече ток от един напрежителен източник. А това ги убива бързо.
2) АДЕКВАТНО охлаждане. В диодите се генерира страшно голям фотонен поток на мм2, което предизвиква голяма плътност на тока в един миниатюрен кристал. Ако не се хлади адекватно и надминава редовно 90-100 градуса (вътре на кристала) - животът му ще се скъси значително и накрая ще изгори.
В много случаи диодите са корпусирани в някакъв SMD корпус (повръхностен монтаж със запояване, т.е. безкрак) и за заляти с някаква смола, силикон или каквото там измислят китайците. Има прост тест, защото рядко самите кристали са некачествени (ако бяха, нямаше да светят въобще) - взимате един маркер, например черен или син. Леко притискате границата с ножче и докосвате с маркера между корпуса и силикона/смолата/заливката. Боята на маркера е изключително фина дисперсия, която ако няма добра връзка между корпуса и заливката, веднага ще се засмуче към кристала и ще очерни вътре. Ако е така - скапани диоди, които ще се нагълтата с влага и след няколко цикъла на сериозно загряване и охлаждане, ще се окислят и край. Ето пример -
.
Едисонските лампи с LED ползват редица светодиоди последователно, който са захранени от драйвер като останалите, но в случая се работи директно с високото напрежение. Или така би трябвало. Реалността е, че в повечето случаи има редица светодиоди, които се кранят през резистор и изправителен диод за по-евтино. Решението е ужасно и неадекватно. Проблемът е, че в повечето случаи в тези лампи няма място за адекватен драйвер (цокъла е твърде малък, в другите половината балон е радиатор), диодите не се охлаждат (защото не са в стъкло с инертен газ, а са в пластмасово кълбе с вид на стъклен балон). Подхождам с голяма предпазливост към тях, красиви са, но... Имам 2 у нас, истински са, с жичка. по 15 вата, красиви и топли. Няма да ги сменям с лед.
 :drinks: :hi:
http://v-tac.eu/images/catalog/v-tac_catalogue_2018.pdf
« Последна редакция: 18 Август, 2018, 16:06:12 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 894
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Благодаря за изчерпателната информация. Мисля би могло да се ползват драйвери за лазерни диоди. Дори евтини са стабилни, защото лазера ако не му е високостабилизиран тока гори веднага. Една идея само. А моето лично мнение е, аз обичам да седя пред камината и да наблюдавам истинския огън как свети и топли :)
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
ЛЕД осветлението вече няма алтернатива. В последните години цветовете станаха чисти, а лумените вече надхвърлят 200 на Ват. На пазара има крушки със всякакви цветове от 2700К до 5-6 хил.К. Вече има драйвери с линейни стабилизатори, които не правят радио смущения. Принципа на светодидния драйвер и димирането са противоречиви - едното стабилизира, другото променя, така че компактна крушка с  добър димиращ се драйвер няма. Димират се крушките с елементарни драйвери(баласти). Когато става дума за външен драйвер, когато се заменят луминисцентни пури, тогава може да има адекватно димиране, дори дистанционно. Охлаждането е на първо място, алуминиеви платки за лед-матрицата и достатъчен обем за друг радиатор (не се увличай по малки по размер лампи). Самсунг диодите в  момента са водещи по качество/цена!!!

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
LED крушките най-малко ток харчат ама със светлината или по-точно спектъра на светлината им нещо не е наред.И това го усеща всеки само че някои не си признават.Има много статии в нета по този въпрос,за това как правят бяла светлина със син светодиод и жълт луминофор,защото е по евтино най-вероятно,вместо да присъстват трите основни цвята.Няма да се впускам в подробности и да разнищвам конспирации но искам да кажа само ,че наистина има безопасна бяла LED светлина от светодиод разработен от Toshiba,мисля беше,на който спектъра на светлината е много близък до спектъра на слънчевата светлина.Но поради редица финансови причини този светодиод не се прилага,поне не масово.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1897
  • Населено място: Пловдив
LED само в тоалетната и коридора.
Толкова са зле, че променят цвета на стените.
Където се работи с очи задължително халогенни.


Неактивен TheMechanic

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 216
  • Населено място: Асеновград
    • www.oldradio.cf
Мисля, че подобна тема се обсъждаше скоро. При LED лампите индекса на цветопредаване е от 60 при най-евтините до 90-95 при най-скъпите - при лампите с нажежаема жичка е 100. Та тези 5-10 единици са единия проблем поне при мен. След като минах през всички видове LED лампи в последните 1 - 1,5 години сега отново съм с обикновени и халогенни лампи на всякъде вкъщи. Светлината на LED-а поне мен ме дразни и променя цветовете на всичко в стаята. Като се сметне цената на LED-овете и се разхвърля, не виждам и финансова причина да се отказвам от ЛНЖ. Проблем стана обаче намирането на качествени ЛНЖ.

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 592
  • Населено място: Попово
Истината е една, светлината от лампа с нажежаема жичка излъчва и от червения към инфрачервения спектър. Такъв липсва при LED лампите, също и при луминесцентната. Каквито и луминофори, лещи, оптики да слагат на LED не може да се покрие пълния спектър на излъчване от нажежаемата жичка. И тази статия го потвърждава, гледайте спектрометъра.
Вярно е ,че LED само в тоалетната и коридора. Да не забравяме и ъгъла на излъчване на LED лампите.
http://www.retropcmania.com/2016/02/true-home-light.html

Неактивен GRIDLIC

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 786
  • Населено място: София
Преди години направих консултация с очен лекар (Доцент от Военно-медицинска Академия). Той ме посъветва на работната маса да ползвам смесено осветление. Настолната ми лампа е най обикновена крушка с нажежаема жичка. А луминисцентните лампи които ползвам F36W/865 на Силвания (в магазина ми казаха че са без живачни). Като едната лампа е с обикновен дросел а другата е с фазоинвентиращ. Светодиодните ленти са за аварийно осветление при спиране на тока, включени са непрекъснато към акумулатор който се зарежда автоматично. Така че този линк е много близо до истината.
« Последна редакция: 19 Август, 2018, 22:33:28 от GRIDLIC »
Енергията на кванта е равна на вибрацията по константата на Планк.

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1526
  • Населено място: Варна
Само да добавя, ако след всички критики Владо реши да пробва лед лампи, добре е да се проверят за пулсации (премигване). С камерата на телефона се поглежда към лампата, ако има пулсации, картинката ще е със светли и тъмни ивици.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |